GELİŞİM » KİŞİLİK GELİŞİMİ

« önceki sayfaya dön

Utangaçlık ve İçe Dönüklük

Utangaçlık, çocuklarda görülen diğer davranış biçimleri gibi yaşa ve gelişim sürecine göre farklılıklar gösterebilir.

Utangaçlık duygusu, yabancılarla karşılaşma durumunda artış gösterebilir. Bu da çocuğun büyüme döneminde normal kabul edilebilecek bir durumdur. Yabancılara karşı çekingenlik ilk olarak bebeklik döneminde ortaya çıkar, 4-5  yaşına kadar ve bazen daha uzun süre devam edebilir.

Siz Neler Yapabilirsiniz?
Ona sosyalleşebileceği ortamlar hazırlayabilirsiniz; utangaçlık, sürekli sosyal ortamlara katılmakla giderilebilen bir durumdur. Yeni biriyle tanışmak bile sürekli olarak tekrarlanan bir durum haline gelirse, zamanla daha az gerginlik yaratacaktır. Çocuğunuza sosyalleşmesi için birçok seçenek sunmalısınız. (dans, spor, kültür  kursları, doğum günü aktiviteleri vb)

Olumlu bir örnek sunabilirsiniz; utangaçlığı bir sorun olarak yaşayan çocukların çoğunun anne babası da utangaçtır. Çocuğunuzun utangaçlığını yenmesi için dışa dönük biri olmanıza gerek yok, ama sosyal ilişkilerinizde duyduğunuz rahatsızlık duygusunu azaltmayı öğrenmiş olmalısınız. Çocuğunuz gibi siz de sosyalleşme yeteneklerini geliştirebileceğiniz yeni fırsatlar bulabilirsiniz. Bu sizin kendinizi rahat hissetmenize ve sonra başarılı olmanıza yol açacaktır.

Onun dışa dönük olması için pratik yapmasını sağlayabilirsiniz. Yaşanan durum kendisine aşina gelmeye başladıkça utangaçlığı azalacağından çocuğun iletişim kurma pratiği yapması yararlı olur. Aile toplantılarını çocuğunuzun pratik yapacağı ortamlar olarak düşünün. Ona karşısındaki kişinin söylediklerini dikkatle dinlemesini öğretin. Bu durum çocuğun üzerinde hissettiği baskıyı unutmasını sağlar. Göz teması utangaç çocuklar için zordur. Yine de bu konuda pratik yapmasının bu zorluğu hafifleteceğini söyleyin.

Kaynak; Swedo, Susan; Leonard, Henrietta; Çocuktur Geçer!Epsilon yayınları, İstanbul-2003

***Her konuda olduğu gibi çocuğun karakterinin temellerinin atıldığı aile ortamı çok önemlidir. Çocuğa ev ortamında verdiğimiz güven, onu sosyal ortamda kendine güvenen kişi kılmada ilk şarttır. Onun fikirlerine saygı göstermemiz, düşüncelerini küçümsemeden dinlememiz, onunda evle ilgili kararlarımızda söz vermemiz,  girişken, sosyal bir çocuk olmasında en  temel  adımlardır… 

Çocuk Gelişimcisi Ebru AYYILDIZ 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Bebeklik Döneminde (0-2 Yaş) Fiziksel Gelişim

Bebeklerin doğumdaki büyüklükleri ve doğumdan sonraki büyüme hızları, onların genel gelişimleri hakkında bize bilgi verir .... » Devamını Okuyun!

Fiziksel Gelişim Nedir?

Bireyin sağlıklı yaşaması ve davranış kazanması bedensel gelişimi ile yakından ilgilidir.... » Devamını Okuyun!

Altı Yaş

6 yaş: Yerde top zıplatabilir, ... » Devamını Okuyun!

Ahlak Gelişimi

Ahlak gelişimi; bireyin küçük yaşlardan başlayarak toplum tarafından beğenilen, kabul edilen doğru davranışları yapmasıdır. ... » Devamını Okuyun!

Gelişim Nedir?

Gelişim bireyin; öğrenmesi, anlaması, duyması, konuşması, etrafıyla ve kendisiyle ilişkileri, yürümesi, el kol hareketleri, oyunları gibi özelliklerin... » Devamını Okuyun!

3-6 Yaş Fiziksel Gelişim

3-6 Yaş Fiziksel Gelişim... » Devamını Okuyun!

Çocuklarda Prososyal Davranışlar

olumlu kişiler arası ilişkiler?? olarak da adlandırılabilir.... » Devamını Okuyun!

Gelişimsel Ölçek ve Tarama Testleri

Gelişimsel Ölçek ve Tarama Testleri... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi