0-12 YAŞ » ÇOCUKLUK DÖNEMİ SORUNLARI

« önceki sayfaya dön

Davranış Problemlerine Yaklaşım

Davranış problemlerini (olumsuz davranışları) nasıl azaltabiliriz!..

Görmezden gelme; oldukça sık kullanılan ve çoğunlukla faydası görülmüş bir yöntemdir. İlk başlarda öfke nöbetleri şeklinde patlamalar olsa da sabırlı olmalı ve dikkatini başka yöne çekmeli ya da görmezden gelmeye devam edilmelidir.

Onaylamama; çocuklar onay gördükleri ve hoşlarına giden davranışları, caydırıcı bir durum olmadığı sürece yaparlar ve zevk alabilirler. (örneğin çizgi filmlerden şiddeti izleyen bir çocuk, arkadaşının canının yanacağını düşünemez ve zevk alabilir ona zarar vermekten) o nedenle yanlış davranışını, her zaman çocuğun yaşına uygun dille durumdan hoşlanmadığımızı belirtmeliyiz.

Nasıl cezalar verilebilir?..
Ortamdan uzaklaştırma cezası; çocuk istemediğiniz yanlış bir şey yaptı ise (oyun sırasında arkadaşına veya eşyaya zarar verdiyse) ‘’bunu yaptığın için 5 dk. dışarıda kalacaksın’’ denmeli (ya da odası) ancak önemli olan çocuğun gönderildiği ortam eğleneceği, oynayacağı ortam    olmamalı, sıkılması gereken bir ortam olmalı ve ceza süresi bitince ‘’evet şimdi oyuna devam edebilirisin ama ne yapmaman gerektiğini  biliyorsun’’ deyip çocuğu  utandırmadan konuşmayı kesmeli.

Sevdiği şeyden mahrum bırakma; çocuk istenmeyen bir şey yaptığında o günlük ya da bir süre (duruma göre değişebilir) sevdiği bir şeyden uzaklaştırılabilir ya da sevdiği bir şey o gün, o an  verilmez. (örneğin böyle davrandığın için- bunu yaptığın için..….bugün parka gitmek yasak, sana çok kızdım ve 10 dakika benimle konuşmanı istemiyorum, bugün marketten istediğin alınmayacak vb) Çocuğun sevdiği şeylerden kısa süreli mahrum bırakılması işe yarayabilecek yöntemlerdendir.

Fiziksel ceza; çok tavsiye edilmemekle birlikte diğer yöntemler işe yaramadığında nadiren kullanılabilir. Şiddet eğer ki çocuğun sevdiği kişiden geliyor ise gururu incinir ve acıyı değil vuruşu hatırlar daha çok. Ama bazı durumlarda; örneğin sürekli prize parmağını sokmaya çalışan çocuğun eline vurulabilir, vuruş hiçbir durumda asla yüze olmamalıdır,  yüze vuruş çocuğun benliğini incitir ve ileriye dönük sosyal, duygusal sorunlara yol açabilir.

Çocuk Gelişimcisi Ebru AYYILDIZ 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kreş / Anaokuluna Başlayan Çocukta Uyum Süreci

Kreş/Anaokuluna başlama hem aile için, hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. ... » Devamını Okuyun!

Çocuk ve TV

NEDEN TV İZLEMEYELİM..... » Devamını Okuyun!

0-3 Yaş Eğitim

Bebeğin yaşamı boyunca onu etkileyecek gelişimlerin en başında bilişsel gelişim vardır.... » Devamını Okuyun!

Pika Sendromu (Yabancı Madde Yeme Alışkanlığı)

Yenilebilir olmayan kireç, toprak, kil, kum, saç, boya, yapıştırıcı, kağıt gibi maddeleri yeme ile ilgili bir davranış bozukluğudur.... » Devamını Okuyun!

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)... » Devamını Okuyun!

Çocuğunuz Anaokuluna Başlamaya Hazır mı?

Acaba çocuğumuzu anaokuluna kaç yaşında başlatmalıyız? Erken yaşta okula başlaması halinde ileride okuldan sıkılır mı? Henüz erken mi? Ya okula alışam... » Devamını Okuyun!

Aşı Takvimi

Üniversiteler Tarafından Önerilen Aşı Takvimi... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi