0-12 YAŞ » ÇOCUKLUK DÖNEMİ SORUNLARI

« önceki sayfaya dön

Çocuğunuzla Güçlü İletişim Yolunda

ALTIN  ÖNERİLER

*  Çocuğunuza özel zaman ayırın ve ilişki kalitenizi artırmak için çocuğunuzla  aranızda sorun olmayan zamanı iyi değerlendirin. Çocuklarınızla yaşamı ne kadar paylaştığınız, sorun olmayan zamanlarda neler yaşadığınız önemlidir. Etrafımıza baktığımızda çoğu anne babanın çocukları ile iletişiminin sorun zamanlarında ne denli harap olduğuna dair onlarca örnek görebiliriz. Veya yalnızca çocukların hakim olduğu, çocukların her dediğinin yapıldığı, onlara sınırsız özgürlüklerin tanınarak ifade ettikleri üzerine düşündürülmediği aile ortamları da görebiliriz. Anne babanın yaşamlarında birey olma ve ait olma dengesini doğru kurabilen, sağlam karakterli çocuklar yetiştirebilmeleri, çocuklarıyla konuşmak için ayırdıkları zamana bağlıdır.

*   Çocuğun  dünyasına açılan sihirli kapı ve güçlü iletişim anahtarı: OYUN. Oyun çocuk ile anne baba arasındaki ilişkinin sağlamlaşması konusunda işlevleri ve kazançları çocuk adına bol bir etkinliktir.  Çocuk, anne babasıyla oyun oynarken en sevdiği iki şeyi yapmanın heyecanıyla yaptığı etkinliklerden çok keyif alır. Büyükler için konuşmak ve gezmek nasıl önemli bir ihtiyaçsa, çocuk için oyunda aynı derece önemli bir ihtiyaçtır.

*   Çocuğunuza yaklaşım tarzınızı, bakış açınızı değiştirin. Çocuğunuzla yaşadığınız sorun durumlarında ‘’sen’’ tutumu ile değil ‘’ biz’’ bilinci ile yaklaşın. Çocuğunuzla aranızdaki ilişkiye ‘’biz’’ bilinci ile yaklaşmak çocuğunuzun haklarının  farkında olduğunuzu, onun sizden ayrı bir birey olduğunu fark ettiğinizi gösterirken , sizin de anne baba olarak haklarınız beklentileriniz olduğunu çocuğunuzun görmesine yardımcı olur. Biz bilinci ile duruma yaklaşmak,  çocuğumuzla elele  hareket edebilmenizi, yaşadığınız pek çok tartışma ve sonucu kolaylıkla her iki taraf içinde olumlu yönde halledebilmemizi sağlar. Bu yaklaşımla hem anne baba hem çocuk kendini var ve değerli hisseder.bu duygular ise, her iki taraf için de sorunun çözümünü kolaylaştırır.

*   Çocuğunuzla aranızda geçen olaylar sonucu ona karşı tutumunuz ve sözleriniz  onun bilinçaltında sürekli birikir. Çocuğunuzun bilinçaltına gönderdiğiniz mesajlara dikkat edin. Çocuklarına kendileri hakkında ne söylerseniz, kendilerini öyle görür ve öyle hissederler. Sizlerin ağzınızdan çıkan sözler verdiğiniz tepkiler, bazen çocuklarınızın kaderi olabilir. Sizin için bu herhangi bir an olabilir fakat anne babasını yaşamının kahramanları olarak gören ve sözlerini dünyanın en özel vecizeleri gibi değerlendiren çocuklarınız için sözlerinizin her biri, onların bilinçaltlarına güçlü yaşam deneyimleri olarak kazınır.

*    Çocuğunuzla aranızda ne geçerse geçsin size ne söylerse söylesin, her durumda ses tonunuz, üslubunuz ve sözlerinizle kontrollü olun. Çocuğunuzla yaşadığınız sorun durumlarında onu kontrolsüzce azarlamak ona bağırıp çağırmak yerine kendinizi daha sakin cümlelerle anlattığınızda çocuğunuzun sizi daha iyi anladığını göreceksiniz.çocuklarınızla aranızda yaşadığınız sorunların azalmasında ağzınızdan çıkan cümleler son derece önemlidir.

                                      

 Uzman psikolojik danışman; Kudret Eren Yavuz

 Çocuk gelişim uzmanı; Nurşen Şirin 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kreş / Anaokuluna Başlayan Çocukta Uyum Süreci

Kreş/Anaokuluna başlama hem aile için, hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. ... » Devamını Okuyun!

Çocuk ve TV

NEDEN TV İZLEMEYELİM..... » Devamını Okuyun!

0-3 Yaş Eğitim

Bebeğin yaşamı boyunca onu etkileyecek gelişimlerin en başında bilişsel gelişim vardır.... » Devamını Okuyun!

Pika Sendromu (Yabancı Madde Yeme Alışkanlığı)

Yenilebilir olmayan kireç, toprak, kil, kum, saç, boya, yapıştırıcı, kağıt gibi maddeleri yeme ile ilgili bir davranış bozukluğudur.... » Devamını Okuyun!

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)... » Devamını Okuyun!

Çocuğunuz Anaokuluna Başlamaya Hazır mı?

Acaba çocuğumuzu anaokuluna kaç yaşında başlatmalıyız? Erken yaşta okula başlaması halinde ileride okuldan sıkılır mı? Henüz erken mi? Ya okula alışam... » Devamını Okuyun!

Aşı Takvimi

Üniversiteler Tarafından Önerilen Aşı Takvimi... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi