Çocuk Gelişiminde Babanın Önemi - Rolü

Pek çok toplum incelendiğinde anneler ile babaların çocuk eğitimine eşit olarak katılmadığı görülmektedir. Çocuk eğitiminde daha çok annelerin sorumlu olduğu düşünülmektedir. Gittikçe daha çok annenin çalışma yaşamına atılmasıyla babalara da görevler düşmekle beraber hala asıl sorumlu anne görülmektedir.

Bazı araştırmacılar bunun daha bebeğin doğumuyla başladığını savunurlar. Bebeği beslemek için annenin emzirdiğini böylece de babaların biyolojik bir engellemeden dolayı uzak kaldığını savunurlar. Oysa babaların rolünün çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Aslında babanın görevi henüz annenin hamileliği döneminde başlar. Anneye sağladığı psikolojik destek daha sonraki aile düzeninin kurulmasında da çok etkili olacaktır. Özellikle ilk bebeğin aileye katılmasında anne de baba kadar acemidir. Bu her ikisi içinde yeni bir durumdur.  Bu nedenle babanın bebeğin bakımına katılması hem aile düzeni hem de çocuğu ile yaşam boyu kuracağı iletişim açısından değerlidir.
 
Babalar bebeklik döneminde emzirme dışında pek çok şeye katılabilirler. Örneğin; yıkama, altını değiştirme, biberon veya kaşıkla besleme, oynama, uyutma gibi. Çalışmalar annelerin bebeklerini daha çok bakım için kucakladıklarını, babaların ise oynamak için kucaklarına aldıklarını ortaya koymuştur. Babaların çocuk eğitimine daha fazla katıldığı ailelerde aile içindeki iletişimin daha güçlü olduğu bulunmuştur.
 
Çocuğun bakım ve eğitimine katılan babaların çocuğun gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi oldukları ve bu gereksinimlere karşı daha duyarlı oldukları bulunmuştur. Çocuklar büyüdükçe babaların önemli bir rol modeli haline gelebileceği unutulmamalıdır. Babalar özellikle cinsel kimlik kazanım sürecinde hem kız hem de erkek çocukları için çok önemli olacaktır.

 

Kaynak; Artan, İsmihan; Bayhan, Pınar (2004) Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Ankara 

Çocuk Gelişimcisi Ebru AYYILDIZ 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kalıtsal Hastalıklar

Kalıtsal hastalıkların çoğu çekinik genlerle taşınır. ... » Devamını Okuyun!

Ailede Kadının Rolü

Kadınların aile içerisindeki rol ve sorumluluklarına baktığımız zaman, ön plana çıkan iki başlıktan bahsetmek yerinde olabilir.... » Devamını Okuyun!

Akraba Evliliği

Aynı soydan gelen kişilerin yaptığı evliliğe akraba evliliği denir. ... » Devamını Okuyun!

Boşanma Sonrası Yaşam

Toplumun boşanmak isteyen kadına verdiği ilk mesaj, ?olmaz? ve ?son bir kere daha denemelisin? biçimindedir. ... » Devamını Okuyun!

Dul Kalma Korkusu

Dul kalma korkusu, pek çok bayanı boşanmak fikrinden vazgeçiren güçlü korkuların en tepesinde yer alan korkudur.... » Devamını Okuyun!

Hem Anne Hem Baba Olmak

Boşanmadan sonra çocuk anne veya babadan birinde kalıyorsa dikkat edilmesi gereken kurallar;... » Devamını Okuyun!

Etkili Aile İletişimi

Değerli anne babalar, Her zaman bilinen bir söz vardır: "Eğitim ailede başlar". ... » Devamını Okuyun!

Sinirli ? Asabi Çocuklar

Öfkeli çocuklardan ayrı olarak sinirli çocuklar önemli yer tutar. ... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi