0-12 YAŞ » ÇOCUKLUK DÖNEMİ SORUNLARI

« önceki sayfaya dön

İnatlaşma

2 yaş ve sonralarında, çocuklarda inatlaşma görülebilir. Söylenilenin tam aksini yaparak ebeveynleri çileden çıkarabilirler.  Üzerinde durmamak, sabırlı ve sakin olmak, seçme şansı sunmak gerekir. İnatlaşmanın nedeni kendini ortaya koyma ve kabul ettirme isteğidir.

Örneğin,
çocuğun saçını kestirmeniz gerekiyor ama çocuk inatla kestirmek istemiyor. O zaman seçim sansı sunun.Hangi sandalyeye oturmak istersin ? Hangi makası istersin ? Saçın kesilince çocuk parkına mı gidelim yoksa saçın kesilmeden eve mi dönelim ? Sen seç gibi. Ailenin hatalı tutumu, inatlaşmanın kalıcı olmasına neden olabilir.

Bu dönem Freud’ un da dediği gibi ‘’anal dönem’’ yani ‘’özerklik’’ dönemidir. Bu dönemde çocuk empati kurmayı bilemez ve olaylara ‘’ben-merkezci’’ yaklaşır,  o nedenle her şeyin ona ait, onun olmasını isteyebilir eğer bu dönemde inatlaşma karşılıklı olup, çocuğun inadının üzerine gidilirse bu davranış ileriki hayatında da vazgeçemeyeceği bir özelliği olabilir.

BU KONUDA AİLELERE ÖNERİLER
İnatlaşan çocuğu cezalandırmamalı,  sabırlı olup ve çocuğa seçim şansı sunmalıdır. “Sen hangisini istiyorsun?” diye sorlabilir. Bu durumda kendine değer verildiğini hisseder ve özgüven duyar. Seçtiği seçeneği uygular, oldukça etkili bir tekniktir.

İnatlaşmasına olanak verilmemeli.  Örneğin, çok değerli bir eşya ile oynayan çocuğun elindeki eşyayı başka bir eşya ile değiştirilebilir.

İnatlaştığı anda dikkatini başka konuya çekmelidir. Örneğin, aç karnına masadaki şekeri yemek isteyen çocuğa bir oyuncak göstermek, oyun oynamak  dikkatini dağıtabilir.
 
İnatçı çocuğa, üzüldüğünüzü belli etmemeli. Bunu fark ederse sizi kullanabilir. 
 
Kaynak: ”Çocuğunuz İçin Keşke Demeden”, Prof.Dr.Aylanur ATAKLI, Öğr.Gör.Sebahat EKİNCİ
 
Çocuk Gelişimcisi Ebru AYYILDIZ 

 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kreş / Anaokuluna Başlayan Çocukta Uyum Süreci

Kreş/Anaokuluna başlama hem aile için, hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. ... » Devamını Okuyun!

Çocuk ve TV

NEDEN TV İZLEMEYELİM..... » Devamını Okuyun!

0-3 Yaş Eğitim

Bebeğin yaşamı boyunca onu etkileyecek gelişimlerin en başında bilişsel gelişim vardır.... » Devamını Okuyun!

Pika Sendromu (Yabancı Madde Yeme Alışkanlığı)

Yenilebilir olmayan kireç, toprak, kil, kum, saç, boya, yapıştırıcı, kağıt gibi maddeleri yeme ile ilgili bir davranış bozukluğudur.... » Devamını Okuyun!

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)... » Devamını Okuyun!

Çocuğunuz Anaokuluna Başlamaya Hazır mı?

Acaba çocuğumuzu anaokuluna kaç yaşında başlatmalıyız? Erken yaşta okula başlaması halinde ileride okuldan sıkılır mı? Henüz erken mi? Ya okula alışam... » Devamını Okuyun!

Aşı Takvimi

Üniversiteler Tarafından Önerilen Aşı Takvimi... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi