EĞİTİM » OKUL ÖNCESİ EĞİTİM

« önceki sayfaya dön

Okul Öncesi Eğitim Kurumlarındaki Farklı Uygulamalar

Sizin çocuğunuz hangi modelde eğitiliyor
 
Milli Eğitim Bakanlığı’nın önümüzdeki yıl tüm Türkiye’de uygulamaya koyacağı yeni müfredat ‘yaşayarak öğrenme’ modeli üzerine yapılandırıldı. Anaokullarında çocuklar altı farklı modelle eğitiliyor. Okul seçimi yaparken hangi modelde eğitim yapıldığını bilmenizde yarar var.

Kışa hazırlığı turşu kurarak, reçel yaparak öğrenen, Atatürk´ü anma haftasında Dolmabahçe Sarayı´na giden, yıldızları teleskopla gören, hava durumunu meteoroloji merkezinden takip eden, tavşanların deri değiştirmesine okullarının bahçesinde tanık olan çocuklar yetiştiriliyor. Bu çocuklar üç yaşından itibaren yaşamlarında yer alan her bilgiye görerek, dokunarak, yaparak ulaşıyor.

Ezberci eğitimin yerini ´yaşayarak öğrenme´ ya da diğer bir deyimle ´aktif öğrenme´ alıyor. 

Çocuğunuzu okul öncesi eğitim kurumlarından birine verecekseniz ya da halen buralarda eğitim görüyorsa, uygulanan eğitim modelinin ne olduğunu öğrenmenizde yarar var. Eğitim modelinin hangi unsurları içerdiği, ne amaçla kullanıldığı da bilinmeli. Çünkü uygulanan modeldeki temel amaç, aile olarak isteklerinize, hedeflerinize uygun olmayabilir. Çocuğunuzun ilgisi, yeteneği, kapasitesi de model seçiminde dikkat edilecek diğer unsurlar. 

Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitim Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doçent Rengin Zembat´a göre eğitim modelleri arasında çok büyük farklılıklar yok. Okul öncesi eğitim felsefesi yaratılırken çeşitli kuramlardan yararlanıldığını belirten Yrd. Doçent Rengin Zembat "Son dönemde çoklu öğrenmeden bahsediyoruz ama bu çoklu zekâ ile karıştırılmamalı. Eklektik bir program söz konusu. Okul öncesi eğitimde çoklu zekâ, yaratıcı oyun gelişimi, davranışsal teori, sosyal öğrenme var. Hepsi birleştirilerek, zenginleştirilmiş bir program olarak ortaya çıktı. Modeller temelde aynıdır" diyor.

Zembat, eğitim modelleri konusunda ailenin de bilinçli olması gerektiğinin altını çiziyor;
"Ülkemizde Montessori yöntemini tam olarak uygulayan okul olduğunu sanmıyorum. Çünkü bu yöntem özeldir. Ortamı, amaçları farklıdır, özel materyal gerektirir. Öğretmen olduktan sonra kişinin en az bir yıl bu yöntem için ayrı bir eğitim alması gerekir. Bu eğitimi Türkiye´de veren yer yok. Yurtdışına gidilmeli. Montessori yöntemini uyguladığını söyleyen bir okula bu diploma sorulmalıdır. Waldorf yöntemi de kendi öğretmenini yetiştiren bir modeldir."

Rengin Zembat´a göre eğitimciler, varolan modellerin hepsinden yararlanmalı. Çünkü çocuklar bu modellerin hepsinden yararlanıldığında daha iyi gelişiyor. Çoklu zekânın geliştirilmesi için aktif öğrenme (yaşayarak öğrenme) modeli uygulanmalı.

Yrd. Doçent Zembat, model seçiminde bazı kriterlerin önemli olduğunu belirterek şunları söylüyor:

"İstanbul´da Bebek, Ulus, Kadıköy için ayrı, Kartal, Pendik, Ümraniye için ayrı program hazırlamak gerekir. Kiminde High-Scope yöntemini ön plana alırız, kiminde Montessori yöntemi öne alınır. Çocuğu tanımak, çevresel ihtiyaçları keşfetmek gerekir. Okul yöneticileri çevresini iyi tanımalı, ailenin ihtiyaçlarını belirlemelidir. Çok yüksek teknolojili oyuncaklar istemiyoruz. Her yöntemde gerçek objeler ön plana konulmalı. Okullarda doğal çevreden gelen materyaller kullanılmalı."
Zembat, yaşayarak öğrenme modelinin çocuk için daha kalıcı öğrenme sağladığına dikkat çekerek bunun nedenini şöyle açıklıyor:


"Duyduklarımızın yalnızca yüzde 10´unu, gördüklerimizin yüzde 30´unu, hem duyup hem gördüklerimizin yüzde 50´sini, ama bunlara dokunmayı eklersek hatırlama yüzde 90´a çıkar. Aktif öğrenmede çocuk etrafına daha dikkatli bakar."

 

 


Zembat "Aileler kaliteli bir eğitim istiyorlarsa, bir okulu seçerken dört önemli unsura dikkat etmeliler. Binanın fiziksel donanımı, öğretmenlerin nasıl bir eğitim aldıkları, hangi programı uyguladıkları ve aile katılımının ne oranda olduğu önemlidir" uyarısını yapıyor. 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Performans Kaygısı

Kaygı duyulan ortamlardan ve durumlardan kaçınma ya da yoğun bir sıkıntıyla duruma katlanmayla sonuçlanır... » Devamını Okuyun!

Eğitim Ailede Başlar

İletişimsizlik günümüzün modern ailelerinin en fazla sıkıntısını yaşadığı konu... » Devamını Okuyun!

Okul Öncesi Eğitimde Müziğin Önemi

Ses ve müzik doğumla beraber, hatta bazı araştırmaların kanıtladığı gibi henüz anne karnında iken çocuğun yaşamına girmekte ve etkilemektedir. ... » Devamını Okuyun!

Disleksi 0-6Yaş Belirtileri

http://disleksidernegi.org ... » Devamını Okuyun!

Türkiye´de Okul Öncesi Eğitim

Türkiye´de ki okul öncesi eğitimin gelişmesini imparatorluk dönemindeki okul öncesi eğitim ve Cumhuriyet ten günümüze kadar olan okul öncesi eğitimi d... » Devamını Okuyun!

Dünya´da Okul Öncesi Eğitim

Okul öncesi ilgili bilgilerin ilk olarak Eski Yunan da ortaya çıktığı bilinmektir.16-17 yy.da düşünürler bu dönemle ilgilenmeye başlamışlardır. Çocuk ... » Devamını Okuyun!

Ailelere Öneriler

Başarı duygusunu tatması için fırsatlar verin.... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi