GEBELİK » GEBELİKTE SAĞLIK

« önceki sayfaya dön

Boş Gebelik

Erken dönemdeki hamilelik kayıplarının çoğunu boş gebelik oluşturmaktadır. Halk arasında su gebeliği olarak bilinir ve anormal bir hamilelik gelişimidir. Tanısı ultrasonda konur ve tedavisi yoktur.

Boş gebeliğin tıptaki adı "anembriyonik gebelik" olarak geçmektedir. Hamile kalındığında, hamilelik kesesini oluşturan zar ve plasenta gelişimini tamamlarken, bebeğin bu yapı içinde görünmemesi boş gebelik olarak adlandırılmaktadır.

Annede yumurtlama olduktan sonra, babadan gelen sperm ile birleşerek döllenir. Döllenen yumurta tüplerdeki yolculuğunu tamamladıktan sonra rahim duvarına gelerek tutunur. Zamanla gelişen hücreler gebelik kesesini oluşturur ve plasenta ile birlikte embriyonun büyüyeceği ortamı sağlar.

Normalde son adet tarihinden yaklaşık 5 hafta geçtiğinde ultrason muayenesinde kese içindeki bebek görülebilmektedir. Embriyonun farkedilmesi ve kalp atışlarının duyulması bu haftalarda gerçekleşir. Eğer bebek görülemiyorsa, bunun tanısını koymak için acele etmemek en doğrusudur. Çünkü anne adayındaki yumurtlama beklenen tarihten geç bir vakitte gerçekleşmişse, 5 haftadan sonra da görülebilme olasılığı vardır.

Genelde adet kanamaları düzensiz olan kişilerde rastlanan bu durum, anne adaylarını hemen olumsuz bir duruma ve düşüncelere sokmamalıdır. Son adet tarihinin ilk gününden itibaren 10-15 gün sonra yumurtalama gerçekleşmeyip 15-25 gün arasında bir sapma ile yumurtlama yaşandıysa, bebeğin gelişimde de 1-2 haftalık bir sapma olması normaldir. Bu nedenle boş gebelik tanısını kesin koymadan önce; kese içindeki yol kesesi varsa ve yapı izleniyorsa, kesenin durumu iyi ve gelişimi normalse, 1 hafta gibi bir süre daha beklenmelidir.

Boş gebeliğin belli bir belirtisi yoktur. Tam aksine, normal bir hamilelik süreci yaşanıyormuş gibi gelişim mevcut olup, ne bir kanama ne de bir ağrı ya da kramp hissedilmez. Tek belirti, kese içinde kalp atışını duymamak ve embriyoyu görememektir.

Kesin tanı konulduktan sonra hastaya gebeliği sonlandırmayı tavsiye edilir. Başka bir tedavi seçeneği bulunmaz. Zaten kürtaj yapılmasa bile belirli bir süre sonra boş bebek kesesi şiddetli ağrı ve kanama belirtileri ile kendiliğinden düşecektir.

Boş gebeliğin oluşumuna sebep kromozomlardan kaynaklanan bozukluklardır. Bu hamilelikte söz konusu olan sperm ve yumurtanın kalitesinin düşüklüğü ya da anomaliden kaynaklandığını bilmek gerekir. Bu anormal hamilelik gelişimi tekrarlanacak diye bir kural yoktur. Bir sonraki hamilelik çok daha normal gelişebilir. Anne ve babada genetik bir problem yoksa kalıtsal özellik göstermez. Bu tip problemli hamilelikler 3 kereden fazla tekrarlanıyorsa endişelenmek gerekir.

Boş gebeliğin tedavisi olmadığından, kesin tanı konduktan sonra en kısa zamanda hamilelik sonlandırılmalıdır. Genelde, genel anesteziyle ameliyathanede yapılan çok ufak bir işlemdir. Yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. Diğer bir seçenek ise, rahmin temizlenmesini sağlayacak doktorun önerdiği ilaçları kullanmaktır.

Hamilelik sonlandırıldıktan sonra 1-2 ay içinde tekrar hamile kalınabilir. Bu süre içinde anne adayı yeterli beslenmeli, dinlenmeli ve olumsuz düşünmemelidir. Özellikle anne ve baba adayları sağlıklı bir hamilelik ve bebek için, yumurta ve sperm kalitesini sağlamak adına sigara ve içkiden uzak durmalıdır.
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Düşük Riski ve Düşük Tehdidi

Gebeliğin 20. haftası tamamlanmadan önce (ya da bebek 500 gramlık ağırlığa erişmeden önce) herhangi bir nedenle gebeliğin bitmesine düşük adı verilir.... » Devamını Okuyun!

Gebelikte Spor

Annenin gebeliği boyunca uygun beden hareketleri yapması doğumu kolaylaştırıcı etkenlerden biridir. Gebelikte açık havada yapılan yürüyüşler ve hafif... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

İlk olarak doktorunuzdan randevu alıp muayene olun.Pap smear testini yaptırın.Gebelik öncesi kan tetkiklerini yaptırın.... » Devamını Okuyun!

Yumurtlama Zamanı

Bir kadının yumurtlama zamanı nasıl anlaşılır?..... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmak için Cinsellik

Gebe kalmayı zorlaştıran faktörler nelerdir? ... » Devamını Okuyun!

Boş Gebelik

Tedavi Anembriyonik gebelik tanısının kesin olduğu durumlarda gebeliğin en kısa zamanda kürtaj ile sonlandırılması gerekir. Bir sonraki adet dönemind... » Devamını Okuyun!

Amniyon Sıvısı Bozuklukları

Anne karnındaki bebek (fetus), amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı, rahim içindeki bebeği dışarıdan gelecek travmalara karşı k... » Devamını Okuyun!

Doğum Öncesi Bakım

Doğum öncesi yapmanız gerekenler sayesinde hamileliğinizle ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Buna tabii ki kendi sağlığınız ve be... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi