GEBELİK » GEBELİK

« önceki sayfaya dön

Doğum Öncesi Bakım

Doğum öncesi bakımın temel amacı, hamileliğiniz boyunca sizin sağlığınız ve tabii ki bebeğinizin sağlığı ve gelişimidir. Bu bakım; hamileliğiniz ya da doğumunuzla ilgili olası problemleri tahmin etmenize yardımcı olacaktır. Böylece siz de bu problemlere karşı zamanında önlem alabileceksiniz.

Gelişmiş ülkelerde doğum öncesi hazırlıklar standart program olarak kabul edilmiştir. Yalnız bazı bölgelerde fazla problemle karşılaşmayı beklemeyen kimi anne adaylarında bu hazırlıklar minimum seviyede tutulur. Bu hazırlıklar anında endişelerinizi paylaşabilir, aklınıza takılanları sorabilirsiniz. Eğer bu konuda tavsiyeye ihtiyaç duyuyorsanız ya da bir araştırma yapmak istiyorsanız doğum öncesi klinikleriyle temas kurabilirsiniz.
 
Doğum öncesi bakımı nerelerden elde edebilirim?
     Bebeklerin dünyaya geldiği hastanelerde doğum öncesi klinikleri vardır; fakat her anne her ne kadar doğumunu orda gerçekleştirse de bu bakımı bulamıyor. Bunu bulabileceğiniz başka kaynaklar;
 
• Aile doktorunuz
• Sağlık merkezindeki ebe
• Doktorunuzun sizi ziyaret ettiği evinizde
• Sizin gittiğiniz hastanenin sahip olmadığı özellikleri taşıyan başka bir hastanede

     Hamilelikle ilgili bir problem söz konusu olmadığında, doğum öncesi bakımın büyük bir kısmı hastaneden başka bir yerde gerçekleşecektir. Eğer doktorunuz size doğum mütehassısı ile konuşmanızı önerdiğinde hastaneye gidebilirsiniz, ayrıca oraya gittiğinizde daha sonra yapmanız gerekenleri de öğrenebilirsiniz
   
     Ne olacak?
     Birinci doğum öncesi randevunuz büyük ihtimalle 8.-12. haftalar gibi gerçekleşecektir. Bunların bazı kısımları sağlık ocağında ebeniz tarafından gerçekleşecektir. Diğer kısmı içinse hastaneye gitmeniz istenecektir.
     Bir sürü sorunuz olacaktır
     Sağlığınız, aile geçmişiniz ve daha önceki hamilelikleriniz hakkında bir sürü soru soracaksınız. Bunların hepsinin ise tek bir amacı olacak: kendi sağlığınız ve hamileliğiniz hakkında sağlam bir fikre sahip olmak.
    Ebeniz ile beslenme, sigara ve çalışma gibi konuları tartışma fırsatınız olacaktır. O size bunların dışında bebeğiniz doğunca onu nasıl beslemeniz(emzirmeniz) konusunda da bilgi verecektir. Bu sizin aklınıza takılan her şeyi sorup öğrenmeniz ve bütün endişelerinizden kurtulmanız için çok iyi bir fırsattır.
     Bu başvuruda sizden kan örneği vermenizi isteyebilirler. Hastanenin prensiplerine göre tartılabilirisiniz de. Aslında bu olay, sizin hamileliğiniz sırasında alacağınız kiloları izleme açısından size rehber olabilecek gayet yararlı bir şeydir.

Rutin kontrollerin içerikleri 
• Kan basıncı
• Kilo
• Çarpıntı
• Bebeğinizin kalp atışlarını dinlemek- bu steteskopla, ultrasonun kullanıldığı Dopplerle olabilir.
• Bebeğinizin hareketlerine ilişkin sorular
• Üre testleri
• Bacaklarınızda, kollarınızda ve yüzünüzde terleme kontrolü
• Nasıl hissettiğinize dair sorular

     Ne kadar sıklıkta
     Taramalar ya da hastanenin yaptığı bazı özel testleri saymazsanız, Kontrolleriniz 12 haftadan sonra her dört haftada bir, 32. haftadan itibaren iki haftada bir ve son 3–4 hafta her haftada bir olmak üzere yapılmalıdır
     Yüz yüze konuşun 
     Eğer herhangi bir konuda endişeniz varsa ya da bir şey hakkında doktorunuzla tartışmaya ihtiyaç duyuyorsanız bunu ayakta yapın. Uzanıp yatarak ve yukarıya bakarak konuşmak yerine ayakta yüz yüze düzgün bir konuşma yapmak daha kolaydır.
     Bekleme oyunu
     Doğum öncesi kliniklerini ziyaretinizde genellikle uzun süre bekleyeceksiniz. Aslında beklediğiniz yaklaşık iki saatin sadece küçük bir bölümünde doktorunuzla görüşeceksiniz. Eğer çocuğunuzun da sizinle beraber gelmesi gerekiyorsa, mutlaka yanınıza yiyecek-içecek, oynayacak ya da okuyacak bir şeyler alın; bunlara ihtiyacınız olacaktır.
     Sizin notlarınız
     Hastanenizin prensiplerine bağlı olarak hamileliğinizin başından sonuna kadar alınan bütün notlar bakıldıktan sonra size verilir. Hastaneniz bu notların bir kopyasını saklayabilir. Doktorunuz ya da ebeniz bulduklarını notlara yazmak zorundadır. Eğer okuyamadığınız ya da anlamadığınız bir şey görürseniz – örneğin; kısaltmalar(okunup, anlaşılmaları zordur) – mutlaka doktorunuza sorun. Doktorunuzun hamileliğiniz konusunda sizi gerçekten de çok iyi, tıpkı kendisi gibi, bilgilendirmesi gerekir.
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Düşük Riski ve Düşük Tehdidi

Gebeliğin 20. haftası tamamlanmadan önce (ya da bebek 500 gramlık ağırlığa erişmeden önce) herhangi bir nedenle gebeliğin bitmesine düşük adı verilir.... » Devamını Okuyun!

Gebelikte Spor

Annenin gebeliği boyunca uygun beden hareketleri yapması doğumu kolaylaştırıcı etkenlerden biridir. Gebelikte açık havada yapılan yürüyüşler ve hafif... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

İlk olarak doktorunuzdan randevu alıp muayene olun.Pap smear testini yaptırın.Gebelik öncesi kan tetkiklerini yaptırın.... » Devamını Okuyun!

Yumurtlama Zamanı

Bir kadının yumurtlama zamanı nasıl anlaşılır?..... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmak için Cinsellik

Gebe kalmayı zorlaştıran faktörler nelerdir? ... » Devamını Okuyun!

Boş Gebelik

Tedavi Anembriyonik gebelik tanısının kesin olduğu durumlarda gebeliğin en kısa zamanda kürtaj ile sonlandırılması gerekir. Bir sonraki adet dönemind... » Devamını Okuyun!

Amniyon Sıvısı Bozuklukları

Anne karnındaki bebek (fetus), amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı, rahim içindeki bebeği dışarıdan gelecek travmalara karşı k... » Devamını Okuyun!

Doğum Öncesi Bakım

Doğum öncesi yapmanız gerekenler sayesinde hamileliğinizle ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Buna tabii ki kendi sağlığınız ve be... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi