GELİŞİM » BİLİŞSEL GELİŞİM

« önceki sayfaya dön

Yaratıcılık

 
Yaratıcılık; düşünme, hayal gücü, yetenek, istek, araştırma gibi kavramlarla doğrudan ilişkilidir. Yaratıcılık doğuştan gelen bireysel özelliklerin yanısıra geliştirilebilen bir kavramdır. Hal böyle olunca çocukların yaratıcılıklarının gelişmesi yönünde programlar hazırlamak ve onları bu yönde eğitmek önemlidir. Yapılan araştırmalar incelendiğinde zeka ile yaratıcılığın ayrı olduğu görülmektedir. 

Yaratıcılığı gelişen çocuk, gelecek yaşantısında da sorunlara kolay çözümler üretebilen, analitik düşünebilen, başarılı, yetenekli, fikirlerini özgürce dile getiren bir birey olur. Bu doğrultuda;

-Okul ve aile ortamının etkisi göz önüne alınarak yaratıcılığı destekleyici etkinlikler planlamak gerekir ve çocuğa sergilenen tutumların yaratıcılıklarını kısıtlayıcı olmamasına dikkat edilmelidir. 
 
-Sordukları soruların bi sonu olmasa da sıkılmadan sabırla onlara cevap verilmeli, mümkün olduğunca da ona sorular sorarak düşünmeye teşvik edilmeli. 
 
-Çocuğun konuşmasına, fikirlerini söylemesine, sorular sormasına fırsat verilmeli. Çocukların ilgi ve merakları uyanık tutulmalı.
 
-Alınan oyuncaklar, okullarda uygulanan eğitim materyalleri yaratıcılığı destekleyici niteliklere sahip olmalı. 
 
-Okulda yapılan etkinliklerde öğretmenler de esnek davranmalı ve çocuğun kendilerinden bir şeyler katmalarına izin vermeliler. Klişe projelerin dışına çıkıp tamamen çocuğa özgü bir çalışmanın ortaya çıkması gelişim için oldukça önemlidir. Amaç estetik açıdan en güzel ürünün ortaya çıkması değil, çocuğun gelişimini desteklemek olmalıdır.
 

Çocuk Gelişimci Nazlı ŞENSOY
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Bebeklik Döneminde (0-2 Yaş) Fiziksel Gelişim

Bebeklerin doğumdaki büyüklükleri ve doğumdan sonraki büyüme hızları, onların genel gelişimleri hakkında bize bilgi verir .... » Devamını Okuyun!

Fiziksel Gelişim Nedir?

Bireyin sağlıklı yaşaması ve davranış kazanması bedensel gelişimi ile yakından ilgilidir.... » Devamını Okuyun!

Altı Yaş

6 yaş: Yerde top zıplatabilir, ... » Devamını Okuyun!

Ahlak Gelişimi

Ahlak gelişimi; bireyin küçük yaşlardan başlayarak toplum tarafından beğenilen, kabul edilen doğru davranışları yapmasıdır. ... » Devamını Okuyun!

Gelişim Nedir?

Gelişim bireyin; öğrenmesi, anlaması, duyması, konuşması, etrafıyla ve kendisiyle ilişkileri, yürümesi, el kol hareketleri, oyunları gibi özelliklerin... » Devamını Okuyun!

3-6 Yaş Fiziksel Gelişim

3-6 Yaş Fiziksel Gelişim... » Devamını Okuyun!

Çocuklarda Prososyal Davranışlar

olumlu kişiler arası ilişkiler?? olarak da adlandırılabilir.... » Devamını Okuyun!

Gelişimsel Ölçek ve Tarama Testleri

Gelişimsel Ölçek ve Tarama Testleri... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi