GELİŞİM » KİŞİLİK GELİŞİMİ

« nceki sayfaya dn

Fikirlerine Saygı Duyalım

 
Çocukların fikirleri kendileri için hiç de çocukça değil, aksine dünyanın en mantıklı, en doğru buluşudur. Hayal dünyaları o kadar geniştir ki, sorunların çözümü de hayal dünyalarında sınırsızdır ve en ciddi soruna bile yetişkinmiş gibi bakmaya çalışıp kendilerince düşüncelerini söylerler. Çocuk aile içerisinde herhangi bir konuyla ilgili olarak fikrini söylediğinde, umursanmadığını, dinlenmediğini ve önemsiz olduğunu hissettiğinde kendisinin de değerli olmadığı hissine kapılır. Oysaki sundukları fikir kendi dünyalarında en mantıklı ve çözümleyici olandır. Fikirlerinin önemsenmediğini hissetmesi özgüven sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

Çocuklar da aile içerisinde olan problem durumlardan haberdar olmalı ve fikirlerini rahatça söyleyebilmeliler. Onları dinlediğimizi ve önemsediğimizi farkettirmek gerekir. Fikirlerinin bizim için önemli olduğunu hissettirmek, kendilerinin bir birey olduğunun farkına varmalarına yardımcı olacaktır. Sundukları fikirler size çok saçma ve çocukça gelebilir. Fakat bunu, " Sen sus. Sen çocuksun, büyüklerin işine karışma. Sen ne biliyorsun ki! " gibi cümlelerle onları kırarak belirtmek doğru değildir. Onları dinleyip, fikrinin doğru olduğunu söylemek, fakat hangi sebeplerle onun düşündüğü gibi olamayacağını onlara açıklamak gerekir. Böylece kendini daha iyi hissedecek hatta size yardımcı olmak için yeni fikirler üretme çabasına girecektir ki, bu da onun sorunlara çözüm bulma yeteneğinin gelişimine yardımcı olacaktır.
 

Çocuklar da ayrı bir bireydir, lütfen onları küçümseyerek kırmayalım. Bazen büyüklerin de onlardan öğreneceği çok şey olabileceğini unutmamak gerekir...
 
 
Çocuk Gelişimci Nazlı ŞENSOY
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapn!

Adnz Soyadnz
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Balk
:
Yorumunuz
:Bu Yazyla lgili Yorumlar

Bunlar da lginizi ekebilir

En ok Okunan Yazlar

Bebeklik Döneminde (0-2 Yaş) Fiziksel Gelişim

Bebeklerin doğumdaki büyüklükleri ve doğumdan sonraki büyüme hızları, onların genel gelişimleri hakkında bize bilgi verir .... » Devamn Okuyun!

Fiziksel Gelişim Nedir?

Bireyin sağlıklı yaşaması ve davranış kazanması bedensel gelişimi ile yakından ilgilidir.... » Devamn Okuyun!

Altı Yaş

6 yaş: Yerde top zıplatabilir, ... » Devamn Okuyun!

Ahlak Gelişimi

Ahlak gelişimi; bireyin küçük yaşlardan başlayarak toplum tarafından beğenilen, kabul edilen doğru davranışları yapmasıdır. ... » Devamn Okuyun!

3-6 Yaş Fiziksel Gelişim

3-6 Yaş Fiziksel Gelişim... » Devamn Okuyun!

Gelişim Nedir?

Gelişim bireyin; öğrenmesi, anlaması, duyması, konuşması, etrafıyla ve kendisiyle ilişkileri, yürümesi, el kol hareketleri, oyunları gibi ... » Devamn Okuyun!

Gelişimsel Ölçek ve Tarama Testleri

Gelişimsel Ölçek ve Tarama Testleri... » Devamn Okuyun!

Çocuklarda Prososyal Davranışlar

olumlu kişiler arası ilişkiler?? olarak da adlandırılabilir.... » Devamn Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

lgili Linkler;
Site Kullanm Koullar Gizlilik Politikas yelik Szlemesi