GELİŞİM » SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM

« önceki sayfaya dön

Harçlık ve Para Biriktirme

 
Hangimiz hatırlamaz bayram harçlıklarını. Hani cicili bicili giyinip, el öpmeye giderdik. Mendilin arasına konulmuş olan bayram harçlıklarını sayar, kimin daha çok parası olduğunu anlamaya çalışırdık. Kimimiz onları özenle biriktirir, kimimiz ise uzun zamandır almayı istediğimiz şeye harcardık. Bir kısmımız ise daha alır almaz, gereksiz şeylerle tüketir,  sonra kendimize kızardık. Bizim kumbaralarımız vardı9. Onları madeni paralarla doldurmanın ve bankada annemle açtırıp, sayılırken duyduğum zevki ve gururu hala hatırlıyorum. Artık ne kumbara kaldı ne de bayram harçlığı. Bayram harçlığı olmasa da çocuklara yaşlarına göre günlük, haftalık ya da aylık harçlık vermek onlara parayı ve idaresini öğretir.  
 
Birçok okulda harçlık yasaktır. Bu sadece okul için geçerlidir. Siz yine de verin. Küçük çocuklara günlük, büyüdükçe ve öğrendikçe haftalık ve aylık. Böylece o gün harcayabilecekleri para miktarını öğrenirler. Büyük bir şey istediklerinde onların harçalıklarını biriktirerek katkıda bulunmalarını sağlamak ise değer öğrenmeleri için iyi bir yoldur. Kendilerine ait paraları olması, zarar verdiklerinde birikimlerinden karşılamaları ya da harçlıklarından keserek ödemeleri eğitim olacaktır. Yapılan şeyin bedeli olduğunu böylece anlayacaklar ve zarar verme konusunda dikkatli olacaklardır. Oysa kırdıkları bir şey için bağırmanızın, sokağa çıkarmamanızın acısı hemen unutulur. (Dövmekten bahsetmiyorum, çünkü her koşulda anlamsız ve gereksiz olduğunu tüm erişkinler öğrenmiştir diye düşünüyorum).
 
Seçilen harçlık miktarı mutlaka yaşına uygun olmalıdır, ne az ne fazla. Bunu hesaplamak çok zor değildir. Yaşını, koşullarını ve gereksinimlerini düşünün yeter. Doğru hesap yaptıysanız, ek para vermemeniz gerekir. Bu denli para ile iç içe olan çocukların, bankaların ve diğer kişilerin karşılıksız para vermediklerini öğrenmek zorundadırlar. Kredi kartı kullanmanın, parasız alışveriş olmadığı da onlara anlatılmalıdır.Kaynak: Semerci, B., "Birlikte Büyütelim Çocuk Ruh Sağlığı", Alfa Yayınları, 2009
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Bebeklik Döneminde (0-2 Yaş) Fiziksel Gelişim

Bebeklerin doğumdaki büyüklükleri ve doğumdan sonraki büyüme hızları, onların genel gelişimleri hakkında bize bilgi verir .... » Devamını Okuyun!

Fiziksel Gelişim Nedir?

Bireyin sağlıklı yaşaması ve davranış kazanması bedensel gelişimi ile yakından ilgilidir.... » Devamını Okuyun!

Altı Yaş

6 yaş: Yerde top zıplatabilir, ... » Devamını Okuyun!

Ahlak Gelişimi

Ahlak gelişimi; bireyin küçük yaşlardan başlayarak toplum tarafından beğenilen, kabul edilen doğru davranışları yapmasıdır. ... » Devamını Okuyun!

Gelişim Nedir?

Gelişim bireyin; öğrenmesi, anlaması, duyması, konuşması, etrafıyla ve kendisiyle ilişkileri, yürümesi, el kol hareketleri, oyunları gibi özelliklerin... » Devamını Okuyun!

3-6 Yaş Fiziksel Gelişim

3-6 Yaş Fiziksel Gelişim... » Devamını Okuyun!

Çocuklarda Prososyal Davranışlar

olumlu kişiler arası ilişkiler?? olarak da adlandırılabilir.... » Devamını Okuyun!

Gelişimsel Ölçek ve Tarama Testleri

Gelişimsel Ölçek ve Tarama Testleri... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi