0-12 YAŞ » BESLENME

« önceki sayfaya dön

SÜT İÇME ALIŞKANLIĞI KAZANDIRALIM

Süt; içinde proteinler, karbonhidrat, pek çok mineral ve vitamin bulunduran eksiksiz ve mükemmel bir gıdadır. Süt, ihtiyacımız olan gıda maddelerini bünyesinde toplayan harika bir gıda olarak dikkatimizi çeker.
 
Sütün bir diğer üstünlüğü, esansiyel denilen ve vücuda mutlaka dışarıdan alınması gereken besin elemanlarını da ihtiva eder. Bu özelliği ile insanın en fazla ihtiyaç duyduğu kalsiyum, fosfor gibi mineral maddeleri ile B kompleks vitaminlerinde B12 ihtiyacını karşılamak için çok iyi bir kaynak durumundadır.
 
Süt, ihtiva ettiği kalsiyum ile kemikleri sağlamlaştırır. Yine içindeki bol proteinle büyümeyi hızlandırır.
 
Yine yüksek oranda bulundurduğu laktoz (süt şekeri) ile beyin ve sinir dokularının oluşumunda çok önemli bir rol oynar. Laktoz, kalsiyum ve fosforun emilmesini sağladığından kemik ve diş oluşumda, bebeklerin beslenmesinde büyük önem taşır.
 
Süt yağı ise önemli bir enerji kaynağıdır. Süt yağındaki fosfolipitler, beyin ve sinir hücrelerinin hayati önem taşıyan kısımlarını oluşturur.
 
Süt proteinleri ise hücre ve dokuların teşekkülünde, büyüme ve gelişmede önemli rol oynar. Saç ve tırnakların oluşumuna yardımcı olan süt proteinleri, kas fonksiyonlarına da destek olur.
 
Mineral açısından zengin olan sütte; kalsiyum, fosfor, potasyum ve magnezyum bulunmaktadır. Zeka gelişiminde etkili olan, deri ve göz sağlığı için gerekli B12 vitamini yönünden süt en iyi kaynaktır.
 
Bu yüzden her gün bir su bardağı sütü çocuklarımıza içirelim. Dondurma, muhallebi, yoğurt, peynir gibi süt ürünlerini beslenmesinde ihmal etmeyelim.

 

Kaynak:Saygılı, S., Ruhen ve Bedenen Sağlıklı Çocuk Yetiştirmek, 2012

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kreş / Anaokuluna Başlayan Çocukta Uyum Süreci

Kreş/Anaokuluna başlama hem aile için, hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. ... » Devamını Okuyun!

Çocuk ve TV

NEDEN TV İZLEMEYELİM..... » Devamını Okuyun!

0-3 Yaş Eğitim

Bebeğin yaşamı boyunca onu etkileyecek gelişimlerin en başında bilişsel gelişim vardır.... » Devamını Okuyun!

Pika Sendromu (Yabancı Madde Yeme Alışkanlığı)

Yenilebilir olmayan kireç, toprak, kil, kum, saç, boya, yapıştırıcı, kağıt gibi maddeleri yeme ile ilgili bir davranış bozukluğudur.... » Devamını Okuyun!

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)... » Devamını Okuyun!

Çocuğunuz Anaokuluna Başlamaya Hazır mı?

Acaba çocuğumuzu anaokuluna kaç yaşında başlatmalıyız? Erken yaşta okula başlaması halinde ileride okuldan sıkılır mı? Henüz erken mi? Ya okula alışam... » Devamını Okuyun!

Aşı Takvimi

Üniversiteler Tarafından Önerilen Aşı Takvimi... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi