0-12 YAŞ » EĞİTİM

« önceki sayfaya dön

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Genellikle iki yaşına geldiğinde çocuklar tuvalet alışkanlığı kazanmaya hazırdır. Bazı çocuklarda bu hazır bulunuşluk için  30 aya kadar  beklemek gerekir. Çocuklar için özel klozet aparatları ya da lazımlıklar bu aşamada kolaylık sağlayacaktır. Genellikle lazımlıklarda ayağı yere değdiği için çocuklar daha rahat ederler. Çocuğa lazımlığının yerini ve ona nasıl oturacağını öğretip, artık büyüdüğünü ve bez bağlamaya gerek olmadığını söylemekle işe başlanabilir.
 
Çocuk ilk etapta lazımlığa oturmak istemeyebilir. Bu durumda çocuğu zorlamak yanlıştır. Lazımlığı oyun oynadığı odaya koyabilirsiniz. Çocuğun oyun oynarken, TV izlerken  lazımlığın üstüne oturmasına izin vermeniz lazımlığa alışmasını sağlayacaktır.
 
Çocuk tuvaletini yaptıktan sonra bile haber verse onu övün, sevecen davranın ve bir dahaki sefere daha erken söylemesi için cesaretlendirin. Ona tuvaletini söylemediği için asla ceza vermeyin!
Çocuk lazımlığa alıştıktan sonra lazımlığı banyoya koyabilirsiniz. İlk zamanlarda çocuğu gece yatmadan önce ve gündüz aralıklarla (yemeklerden sonra)  tuvalete götürmek gerekir. Bazı çocuklar çişini lazımlığa yapmaya çabuk alışır ama kakasını lazımlığa yapmayı reddeder. Çocuğu zorlamayın, sabırla alışmaya çalışmasını bekleyin. Bu dönemde oluşucak ´kaçırmaları´ hoş karşılayın.
 
Çocuk tuvaleti geldiğini haber verdiğinde ya da kendi gidip lazımlığa yaptığında onu ödüllendirin. Sevgi gösterisi, sarılma, bir öpücük ya da bir gülümseme, ´aferin´ sözcüğü ödüllendirmede en etkili yollardan bazılarıdır. Unutmayalım ki, ödüllendirilen davranışlar tekrarlanır!
 
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kreş / Anaokuluna Başlayan Çocukta Uyum Süreci

Kreş/Anaokuluna başlama hem aile için, hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. ... » Devamını Okuyun!

Çocuk ve TV

NEDEN TV İZLEMEYELİM..... » Devamını Okuyun!

0-3 Yaş Eğitim

Bebeğin yaşamı boyunca onu etkileyecek gelişimlerin en başında bilişsel gelişim vardır.... » Devamını Okuyun!

Pika Sendromu (Yabancı Madde Yeme Alışkanlığı)

Yenilebilir olmayan kireç, toprak, kil, kum, saç, boya, yapıştırıcı, kağıt gibi maddeleri yeme ile ilgili bir davranış bozukluğudur.... » Devamını Okuyun!

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)... » Devamını Okuyun!

Çocuğunuz Anaokuluna Başlamaya Hazır mı?

Acaba çocuğumuzu anaokuluna kaç yaşında başlatmalıyız? Erken yaşta okula başlaması halinde ileride okuldan sıkılır mı? Henüz erken mi? Ya okula alışam... » Devamını Okuyun!

Aşı Takvimi

Üniversiteler Tarafından Önerilen Aşı Takvimi... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi