AİLE » AİLEYİZ

« önceki sayfaya dön

Doğru Anne Baba Tutumları

İnsan psikolojisi çok karmaşık, sürekli değişen ve gelişen bir olgudur. İnsan pek çok şeyi sonradan öğrenir.
 
Biz bize gelen uyaranları değerlendirerek öğrenmemiz gereken davranışları seçer ve öğreniriz. Bu çocuk psikolojisinde de böyledir.
 
Çocuk büyüklerini hem gözleyerek, hem de onların kendisinden yapmasını istedikleri davranışlara uyarak öğrenme sürecine devam eder. 
 
Öncelikle anne baba ne konuda olursa olsun eş tutumlar sergileme yoluna gitmelidirler.

 Annenin bir tutumu veya olmasını istediği bir uygulamayı ne baba ne de ailenin diğer fertleri engellememelidir. Uygulanacak davranış uygulamaya konmadan önce anne baba aralarında konuşup fikir birliğine varmalıdırlar.

Örneğin anne çocuk saat 9.30´da yatmalı diyorsa, baba ya buna uygun davranmalı ya da anneyle konuşup bir başka saatte fikir birliğine varmalıdırlar. Yani uygulamada veya karar verildikten sonra yapılacak tutum değişiklikleri çocuğun kafasını karıştırabileceği gibi çocuğun size olan güvenini de sarsabilmektedir. Bu durumu fark eden çocuk sizi kullanmaya başlayabilir veya uyku saatini suistimal edebilir. Bu gibi durumlar çocukların genel davranışlarında hırçınlık, huysuzluk, söz dinlememe, huzursuzluk davranışlarını getirecektir.

Çocukla ilişkilerimizde tutarlı olmak, alınan kararlar konusunda anne babanın birbirlerini desteklemeleri çocuklara örnek bir davranış olacağı gibi çocukların çok hoşuna gider. Ruhsal bir huzur ve rahatlama duymalarını sağlar. Onları rahat, esnek, hoşgörülü ve kendileriyle barışık çocuklar haline getirir.

Ayrıca çocuklar anneleriyle babalarının aynı fikirde olmasından çok hoşlanırlar. Yani çocuğun gözünde annesiyle babasının iyi anlaşıyor olması onun için çok değerlidir ve onun kendine olan güveninin pekişmesini sağlar.

Aile içinde sevginin, karşılıklı anlayışın ve hoşgörünün olması çocuğu her durumda mutlu edecektir. Hem onlar için sevinir, hem de kendisinin böyle bir anne babanın çocuğu olduğu için mutlu olur. Pek çok çocuk anne babası küsken onları barıştırmaya çalışır.

Anne babasının el ele tutuşmasını, sarılmasını, birbirleri hakkında güzel sözler söylemesini ister. Hatta bu tür davranışların sık sık tekrarlanmasını isterler.

 

Uzman Psikolog Alanur ÖZALP

 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kalıtsal Hastalıklar

Kalıtsal hastalıkların çoğu çekinik genlerle taşınır. ... » Devamını Okuyun!

Ailede Kadının Rolü

Kadınların aile içerisindeki rol ve sorumluluklarına baktığımız zaman, ön plana çıkan iki başlıktan bahsetmek yerinde olabilir.... » Devamını Okuyun!

Akraba Evliliği

Aynı soydan gelen kişilerin yaptığı evliliğe akraba evliliği denir. ... » Devamını Okuyun!

Boşanma Sonrası Yaşam

Toplumun boşanmak isteyen kadına verdiği ilk mesaj, ?olmaz? ve ?son bir kere daha denemelisin? biçimindedir. ... » Devamını Okuyun!

Dul Kalma Korkusu

Dul kalma korkusu, pek çok bayanı boşanmak fikrinden vazgeçiren güçlü korkuların en tepesinde yer alan korkudur.... » Devamını Okuyun!

Hem Anne Hem Baba Olmak

Boşanmadan sonra çocuk anne veya babadan birinde kalıyorsa dikkat edilmesi gereken kurallar;... » Devamını Okuyun!

Etkili Aile İletişimi

Değerli anne babalar, Her zaman bilinen bir söz vardır: "Eğitim ailede başlar". ... » Devamını Okuyun!

Sinirli ? Asabi Çocuklar

Öfkeli çocuklardan ayrı olarak sinirli çocuklar önemli yer tutar. ... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi