GEBELİK » PSİKOLOJİ

« önceki sayfaya dön

Gebelik Psikolojisi

Hamilelik çok güzel geçirilmesi gereken bir dönemdir. Bu dönemde her anne adayının ortak özellikleri görülür.
 
Anne adayları kaygı, heyecan ve korku duyabilmektedirler. Hele hele ilk doğumda burada en önemli korku “doğumda acı duyacak mıyım” korkusudur. Veya kadında “Ben doğum sancısına dayanabilir miyim” endişesi olacaktır. Bu konuda anne adayına bilgi vermek gerekmektedir.

İkinci korku bebek kız mı erkek mi olacak korkusudur. Bu bizim toplumumuzda erkek çocuğun özellikle babalar ve aile büyükleri tarafından fazla istenmesi sonucu her annenin kafasını meşgul eden bir durum olma özelliğini hala korumaktadır. Anne ne kadar eğitim seviyesi yüksek olsa da Türk toplumunda erkeklere verilen haklardan dolayı bebeğin erkek olmasını arzu edebilmektedir.
 
Üçüncü korku bebeğin sağlıklı olup olmayacağı konusudur. Bu da annenin kafasını meşgul eden bir olgudur. Anne adayları hamilelik dönemlerinde beslenmelerine çok dikkat etmelidirler. Hamilelik süresince doktora sormadan hiçbir ilaç kullanmamalıdırlar. Röntgen çektirecek ya da dişçiye gideceklerse mutlaka hamile olduklarını belirtmelidirler.

Özellikle bu dönemde bir başka korku ise çirkinleşirsem, artık eşim beni beğenmez ve arzu etmez korkusudur. Bu dönemde erkeklere çok fazla görev düşmektedir.

Hamilelik döneminde eşler jimnastik yapmalıdırlar. Jimnastiğin iki önemli yararı vardır. Birincisi bu dönemde fazla kilo almamış olurlar. İkincisi ise doğum daha kolay olur.

Hamilelik döneminin bir diğer korkusu da cinsel ilişkiye gireyim mi girmeyeyim mi korkusudur. Bu kadar korku yaşayan kadın zaman zaman sinirli asabi olabilir. Tüm baba adaylarını annelerin hamilelik dönemlerinde onlara destek olmalı ve anlayış göstermelidir.

HAMİLE EĞİTİM PROGRAMI
Ülkemizde henüz yerleşmeye başlayan hamile eğitimi egzersizi, anne ve baba adaylarına Fiziksel ve Psikolojik yönden hamilelikle ilgili bilgilerin verildiği bir programdır. Bu programlarda jinekolog, çocuk doktoru, psikolog ve fizyoterapistler birlikte çalışmaktadırlar.

Öncelikle fiziksel olarak; kalp-damar uyumu, kas gücünün devamı ve kilo kontrolü açısından bilgiler verilir,

Psikolojik eğitime; gevşeme eğitimi ile başlanır. Kendine güven, korkuların giderilmesi diğer işlenecek konulardır. Psikolog; hamile annenin psikolojisi, süt çocuğu psikolojisi, emzirme dönemi, bebeğin psikolojisi gibi konularda bilgiler vermektedir.

Bazen hamile eğitim merkezleri tüm hamilelere kişiye özel eğitim programı düzenler. Bu tür eğitimler yurtdışında verilmektedir. Özellikle 60’lı ve 70’lı yıllarda bu eğitimler çok modaydı. Günümüzde yeniden aranılır eğitimler haline geldiler.
 
Örnek Bir Ders Programı:
Hamilelikte kas, iskelet sistemi değişiklikleri (karın kasları, çatlaklar, göğüs)
Hamilelikte psikolojik destek
Hamilelikte cinsel hayat
Doğum (video ile eğitim)
Doğum sırasında solunum yöntemleri
Doğum sırasında eş tarafından yapılması gereken masaj yöntemleri
Diyetisyen tarafından hamilelik ve lohusalık diyeti
Doğum komplikasyonları (dikişli, vakum, forceps uygulamaları)
Özürlü çocuğun önceden tanısı
Yeni doğan çocukta yapılması gereken testler
Yeni doğan bebeğin bakımı, beslenmesi, emzirmenin önemi
Yukarıdaki konularda hamilelere ve eşlerine bilgi verilmektedir.
 


 
Uzman Psikoloj Alanur ÖZALP
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Düşük Riski ve Düşük Tehdidi

Gebeliğin 20. haftası tamamlanmadan önce (ya da bebek 500 gramlık ağırlığa erişmeden önce) herhangi bir nedenle gebeliğin bitmesine düşük adı verilir.... » Devamını Okuyun!

Gebelikte Spor

Annenin gebeliği boyunca uygun beden hareketleri yapması doğumu kolaylaştırıcı etkenlerden biridir. Gebelikte açık havada yapılan yürüyüşler ve hafif... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

İlk olarak doktorunuzdan randevu alıp muayene olun.Pap smear testini yaptırın.Gebelik öncesi kan tetkiklerini yaptırın.... » Devamını Okuyun!

Yumurtlama Zamanı

Bir kadının yumurtlama zamanı nasıl anlaşılır?..... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmak için Cinsellik

Gebe kalmayı zorlaştıran faktörler nelerdir? ... » Devamını Okuyun!

Boş Gebelik

Tedavi Anembriyonik gebelik tanısının kesin olduğu durumlarda gebeliğin en kısa zamanda kürtaj ile sonlandırılması gerekir. Bir sonraki adet dönemind... » Devamını Okuyun!

Amniyon Sıvısı Bozuklukları

Anne karnındaki bebek (fetus), amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı, rahim içindeki bebeği dışarıdan gelecek travmalara karşı k... » Devamını Okuyun!

Doğum Öncesi Bakım

Doğum öncesi yapmanız gerekenler sayesinde hamileliğinizle ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Buna tabii ki kendi sağlığınız ve be... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi