GEBELİK » BESLENME

« önceki sayfaya dön

Gebelikte Alınan Kilolar Nereye Yerleşiyor?

Gebeliğin ilk gününden itibaren annenin vücudu bebeğin gelişimini sağlayacak ortamı hazırlamaya başlar. İlk başta rahmin yapısı değişir. Yeni hücreler yapılarak bebeğin yerleşmesi için uygun hale gelir.  Anne ile bebek arasındaki bağ plasenta denilen zar ve kordon bağından ibarettir.
 
Anneden kordon bağı sayesinde, kan yoluyla bebeğin gereksinimi olan oksijen, su ve besin öğeleri taşınır. Bu nedenle annenin kan hacmi yarı yarıya artar.
 
Yeni doğanın tek besini anne sütüdür. Anne sütünün yapımı için göğüslerde bulunan damarlar çoğalır, süt kesecikleri yapılır ve süt verimini arttırmak için bir miktar yağ depolanır. Kısacası anne adayının gebelik süresince göğüsleri büyür, ağırlık ve hacim olarak eskisine nazaran 1- 2 beden artar.
 
        Alınan kiloların dağılımı
 Kilonun Biriktiği Yer   Yaklaşık Ağırlık Kazanımı
BEBEK                                    3.5-4 kg
PLASENTA                             0.5-1 kg
AMNİYOTİK SIVI                          1 kg
ANNENİN,
Göğüsleri                                   0.5 kg
Uterus (rahim)                              1 kg
Kan hacminde artış                   1.5 kg
Vücut yağı                             2.5- 4 kg veya daha fazla
Artan kas dokusu ve sıvı       2-3.5 kg
 
 TOPLAM ALINAN KİLO           12,5- 15 kg
 
 
                                                                                                           

 

Diyetisyen Aysen ARICAN

 

 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Düşük Riski ve Düşük Tehdidi

Gebeliğin 20. haftası tamamlanmadan önce (ya da bebek 500 gramlık ağırlığa erişmeden önce) herhangi bir nedenle gebeliğin bitmesine düşük adı verilir.... » Devamını Okuyun!

Gebelikte Spor

Annenin gebeliği boyunca uygun beden hareketleri yapması doğumu kolaylaştırıcı etkenlerden biridir. Gebelikte açık havada yapılan yürüyüşler ve hafif... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

İlk olarak doktorunuzdan randevu alıp muayene olun.Pap smear testini yaptırın.Gebelik öncesi kan tetkiklerini yaptırın.... » Devamını Okuyun!

Yumurtlama Zamanı

Bir kadının yumurtlama zamanı nasıl anlaşılır?..... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmak için Cinsellik

Gebe kalmayı zorlaştıran faktörler nelerdir? ... » Devamını Okuyun!

Boş Gebelik

Tedavi Anembriyonik gebelik tanısının kesin olduğu durumlarda gebeliğin en kısa zamanda kürtaj ile sonlandırılması gerekir. Bir sonraki adet dönemind... » Devamını Okuyun!

Amniyon Sıvısı Bozuklukları

Anne karnındaki bebek (fetus), amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı, rahim içindeki bebeği dışarıdan gelecek travmalara karşı k... » Devamını Okuyun!

Doğum Öncesi Bakım

Doğum öncesi yapmanız gerekenler sayesinde hamileliğinizle ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Buna tabii ki kendi sağlığınız ve be... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi