GEBELİK » GEBELİĞE HAZIRLIK

« önceki sayfaya dön

Beş Adımda Gebeliğe Hazırlanın

Gebe kalmayı düşünüyosanız ve bunu önceden planlamak istiyorsanız öncelikle sizi kutluyorum. Çünkü  sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenin şartı sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmektir. Bunun için annenin bedenini ve pskolojisini çok iyi hazırlaması gerekir.
 
Adım adım kendinizi değerlendirerek işe başlayın. Her adımda yaptıklarınızı ve önerilerimi karşılaştırın.

Değişime başlayın.

Birinci Adım : Kilonuzu Kontrol Edin
Gebelik döneminizin sorunsuz geçmesini istiyorsanız kilonuzun ideal olması gerekir.

İkinci Adım : Beslenme Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin
Bunun için en az 3-4 gün süreyle yediklerinizi ve içtiklerinizi; gün, saat, miktar ve tür olarak ayrıntılı bir şekilde kaydedin.

Üçüncü Adım: Beslenmenizi Planlayın
Ana öğünlerinizde, 5 temel besin grubunda yer alan besinlerin her birinden en az 1 çeşit yeteri kadar bulunmalıdır.  Eksiklikler varsa ara öğünlerde giderilmelidir.

Döndüncü Adım: Sağlık Kontrollerinizi Yaptırın
Gebe kalmayı düşündüğünüz zaman ilk önce doktorunuza giderek sağlık kontrollerinizi yaptırın.

Beşince Adım: Sigara, Alkol ve Kafeinden Uzak Durun
Sigara, alkol ve kafein üzerine söylenecek çok fazla söz var. Ama özetle gebeliğe hazırlık döneminde ve gebelik sırasında sigara, alkol ve aşırı kafein alımı doğacak bebeğin sağlığını ve sizin sağlığınızı olumsuz etkiler.

 

Diyetisyen Aysen Arıcan
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Düşük Riski ve Düşük Tehdidi

Gebeliğin 20. haftası tamamlanmadan önce (ya da bebek 500 gramlık ağırlığa erişmeden önce) herhangi bir nedenle gebeliğin bitmesine düşük adı verilir.... » Devamını Okuyun!

Gebelikte Spor

Annenin gebeliği boyunca uygun beden hareketleri yapması doğumu kolaylaştırıcı etkenlerden biridir. Gebelikte açık havada yapılan yürüyüşler ve hafif... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

İlk olarak doktorunuzdan randevu alıp muayene olun.Pap smear testini yaptırın.Gebelik öncesi kan tetkiklerini yaptırın.... » Devamını Okuyun!

Yumurtlama Zamanı

Bir kadının yumurtlama zamanı nasıl anlaşılır?..... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmak için Cinsellik

Gebe kalmayı zorlaştıran faktörler nelerdir? ... » Devamını Okuyun!

Boş Gebelik

Tedavi Anembriyonik gebelik tanısının kesin olduğu durumlarda gebeliğin en kısa zamanda kürtaj ile sonlandırılması gerekir. Bir sonraki adet dönemind... » Devamını Okuyun!

Amniyon Sıvısı Bozuklukları

Anne karnındaki bebek (fetus), amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı, rahim içindeki bebeği dışarıdan gelecek travmalara karşı k... » Devamını Okuyun!

Doğum Öncesi Bakım

Doğum öncesi yapmanız gerekenler sayesinde hamileliğinizle ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Buna tabii ki kendi sağlığınız ve be... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi