0-12 YAŞ » AŞILAR

« önceki sayfaya dön

Hepatit A Aşısı

Hepatit A da sarılık hastalığı olarak bilinir. Ancak bulaşması hepatit B’den farklı olarak kan yoluyla değil pis sularla olur. Siroza neden olmaz. Bulaşması çok daha kolaydır. 2 – 4 hafta kadar ağır hastalık yapıp 2 – 4 hafta sonra da çoğu kez şifa ile sonlanır. Nadiren ağır ölümcül hastalık yapar. Aşının yaygın kullanılmama nedeni de hastalığın ölümcül seyretme riskinin azlığıdır.

Hepatit A aşısı özellikle yuva kreş okul gibi kalabalık ve bulaşıcı hastalıkların çabuk yayılabileceği terlere devam eden çocuklara öncelikli olarak yapılmalıdır.

Aşılama Programı: 2 yaşın üstünde en az 6 ay en fazla 1 yıl ara ile 2 doz yapılmalıdır. Aşının koruyuculuğu şu anki bilgilerimizle yaklaşık 20 yıldır. 6 yaşından küçüklere aşı öncesi antikor testi yapılası gerekli değildir. Aşılama sonrasında aşının tutup tutmadığını kontrol için antikor testi gereksizdir.

Yan etkiler: Aşı yerinde hafif ağrı dışında bilinen yan etkisi yoktur.
 
 
 Uzm. Dr. Erdem UZUNOĞLU / Çocuk Hastalıkları Uzmanı
 
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kreş / Anaokuluna Başlayan Çocukta Uyum Süreci

Kreş/Anaokuluna başlama hem aile için, hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. ... » Devamını Okuyun!

Çocuk ve TV

NEDEN TV İZLEMEYELİM..... » Devamını Okuyun!

0-3 Yaş Eğitim

Bebeğin yaşamı boyunca onu etkileyecek gelişimlerin en başında bilişsel gelişim vardır.... » Devamını Okuyun!

Pika Sendromu (Yabancı Madde Yeme Alışkanlığı)

Yenilebilir olmayan kireç, toprak, kil, kum, saç, boya, yapıştırıcı, kağıt gibi maddeleri yeme ile ilgili bir davranış bozukluğudur.... » Devamını Okuyun!

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)... » Devamını Okuyun!

Çocuğunuz Anaokuluna Başlamaya Hazır mı?

Acaba çocuğumuzu anaokuluna kaç yaşında başlatmalıyız? Erken yaşta okula başlaması halinde ileride okuldan sıkılır mı? Henüz erken mi? Ya okula alışam... » Devamını Okuyun!

Aşı Takvimi

Üniversiteler Tarafından Önerilen Aşı Takvimi... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi