0-12 YAŞ » AŞILAR

« önceki sayfaya dön

Kızamık Kızamıkçık Kabakulak (KKK) Aşısı

Önce bu hastalıkları kısaca tanıyalım:

Kızamık: Yüksek ateş, döküntü, kuru öksürük, burun akıntısı, halsizlik, boğaz ağrısı ve gözlerde kızarma yapan viral bir bulaşıcı hastalıktır. Seyri sırasında zatüre orta kulak iltihabı, beyin hasarı ve ölüme bile neden olabilir.

Kızamıkçık: Hafif ateş ve kaşıntısız kırmızı - pembe döküntü yapan ve 1–2 günde kendiliğinden düzelen viral bir hastalıktır. Gebe kadınlar dışında pek bir tehlikesi yoktur.

Kabakulak: Yanakları ön yüzünde, kulak önü ve çene altındaki tükürük bezlerinde ağrılı şişme yapan viral bulaşıcı bir hastalıktır. Menenjit, pankreatit (pankreas bezi iltihabı)  ve erginlik sonrası erkeklerde testis iltihabı sonucu kısırlık yapabilir.
 
KKK aşı zamanı: KKK aşısı ülkemizde 2007den beri devlete bağlı sağlık kuruluşlarında rutin aşı takviminde bulunmakta, ana – çocuk sağlığı merkezlerinde ve sağlık ocaklarında yapılmaktadır. KKK aşısı gelişmiş ülkelerde 12 aylıkken yapılmaktadır. 4–6 yaşlarda ve 11–12 yaşlarında 2 kez de tekrar edilmelidir.

Yapılma yeri: Kızamık aşısı gibi bacak ön yüz veya üst kol arka yüze kas içi veya cilt altı enjeksiyon şeklinde yapılır.

Yan etkileri: İlk 1–2 gün hafif ateş yapabilir. Aşı yerinde hafif hassasiyet olabilir. 1–2 hafta içinde hafif bir kırmızı döküntü ortaya çıkabilir.
 
 
Uzm. Dr. Erdem UZUNOĞLU / Çocuk Hastalıkları Uzmanı
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kreş / Anaokuluna Başlayan Çocukta Uyum Süreci

Kreş/Anaokuluna başlama hem aile için, hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. ... » Devamını Okuyun!

Çocuk ve TV

NEDEN TV İZLEMEYELİM..... » Devamını Okuyun!

0-3 Yaş Eğitim

Bebeğin yaşamı boyunca onu etkileyecek gelişimlerin en başında bilişsel gelişim vardır.... » Devamını Okuyun!

Pika Sendromu (Yabancı Madde Yeme Alışkanlığı)

Yenilebilir olmayan kireç, toprak, kil, kum, saç, boya, yapıştırıcı, kağıt gibi maddeleri yeme ile ilgili bir davranış bozukluğudur.... » Devamını Okuyun!

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)... » Devamını Okuyun!

Çocuğunuz Anaokuluna Başlamaya Hazır mı?

Acaba çocuğumuzu anaokuluna kaç yaşında başlatmalıyız? Erken yaşta okula başlaması halinde ileride okuldan sıkılır mı? Henüz erken mi? Ya okula alışam... » Devamını Okuyun!

Aşı Takvimi

Üniversiteler Tarafından Önerilen Aşı Takvimi... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi