0-12 YAŞ » AŞILAR

« önceki sayfaya dön

Hepatit B Aşısı

Karaciğer iltihabının tıptaki adı hepatittir. Birçok virüs karaciğer iltihabı yapabilir. Hepatit yapan virüsler çeşitlerine ve yapılarına göre sınıflandırılmışlardır. Buna göre B hepatiti başlıca kan ve cinsel yolla bulaşan, kronik hepatit, siroz ve karaciğer kanserine yol açabilen sarılık türüdür. Tedavisi çok zordur. Bundan dolayı aşılanma tek korunma yoludur.

Aşı zamanı: Aşılama, sağlıklı yeni doğana doğumda, 1. ayda ve 6. ayda olmak üzere 3 doz yapılır. Koruyuculuğu ömür boyudur.

Ancak aşı takviminde özellik arz eden durumlar da vardır:

1-    Hepatit B taşıyıcısı annenin yeni doğan bebeği: Doğumdan hemen sonra hepatit B aşısı ve serumu yapılmalıdır. Aşı 1, 2 ve 12. aylarda tekrarlanır.

2-    Riskli bireyler: Ailesinde hepatit B hastası veya taşıyıcısı olanlar, sağlık personeli ve diyaliz tedavisi alanlar. Bu kişiler de 0, 1, 2, 12. aylarda aşılanırlar.

 Yan etkileri: Belirgin yan etkileri yoktur:

Aşı tekrar zamanı: 2001 yılı ortalarına kadar hepatit B aşısının 5 – 7 yılda bir tekrarlanması gerektiği biliniyordu. Ancak yapılan araştırmalar aşının ömür boyu bağışıklık bıraktığını göstermiştir. Antikor düzeyi çok düşük de olsa hafıza lenfositi adlı kan hücreleri virüsü tanımakta ve virüsle karşılaşma durumunda hızla antikor yapmaktadır.

Not: Ülkemizde hepatit B aşısı devletin sağlık kurumlarında sadece 1 yaş altındaki bebeklere uygulanmaktadır.

Uzm. Dr. Erdem UZUNOĞLU / Çocuk Hastalıkları Uzmanı

 

 
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kreş / Anaokuluna Başlayan Çocukta Uyum Süreci

Kreş/Anaokuluna başlama hem aile için, hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. ... » Devamını Okuyun!

Çocuk ve TV

NEDEN TV İZLEMEYELİM..... » Devamını Okuyun!

0-3 Yaş Eğitim

Bebeğin yaşamı boyunca onu etkileyecek gelişimlerin en başında bilişsel gelişim vardır.... » Devamını Okuyun!

Pika Sendromu (Yabancı Madde Yeme Alışkanlığı)

Yenilebilir olmayan kireç, toprak, kil, kum, saç, boya, yapıştırıcı, kağıt gibi maddeleri yeme ile ilgili bir davranış bozukluğudur.... » Devamını Okuyun!

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)... » Devamını Okuyun!

Çocuğunuz Anaokuluna Başlamaya Hazır mı?

Acaba çocuğumuzu anaokuluna kaç yaşında başlatmalıyız? Erken yaşta okula başlaması halinde ileride okuldan sıkılır mı? Henüz erken mi? Ya okula alışam... » Devamını Okuyun!

Aşı Takvimi

Üniversiteler Tarafından Önerilen Aşı Takvimi... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi