0-12 YAŞ » AŞILAR

« önceki sayfaya dön

Aşı Takvimi Değişti

Sayın Üyelerimiz ve Okuyucularımız,

Sağlık bakanlığının aşı takvimi değişti. Haziran 2006´dan itibaren Sağlık Bakanlığı,  9. ayda yapılan kızamık aşısını kaldırıp 12. aya aldı. Kızamık aşısı artık 12. ayda üçlü kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı içinde olarak yapılacak.
 
Son yıllarda yapılan kızamık aşı kampanyaları ile yurdumuzda kızamık hastalığı önemli ölçüde azaldığı için, batı ülkelerinde uygulanan bu programın ülkemiz için de uygun olduğu kararına varıldı.
 
Tüm dünyada aşılamalar konusunda yaptığı çalışmalarla liderlik rolünü üstlenen Amerikan Pedaitri Akademisinin yayınında 9. ayda kızamık aşısı yapılmıyor.
 
Ayrıca suçiçeği aşısının 12. ay değil de 14-15. aylar civarında yapılması ile bağışıklığı daha iyi etkilediği (yani daha iyi tuttuğu) anlaşıldığı için suçiçeği aşısının 14-15. aylarda yapılamsı öneriliyor.
 
 
Uzm. Dr. Erdem UZUNOĞLU / Çocuk Hastalıkları Uzmanı
 
 
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kreş / Anaokuluna Başlayan Çocukta Uyum Süreci

Kreş/Anaokuluna başlama hem aile için, hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. ... » Devamını Okuyun!

Çocuk ve TV

NEDEN TV İZLEMEYELİM..... » Devamını Okuyun!

0-3 Yaş Eğitim

Bebeğin yaşamı boyunca onu etkileyecek gelişimlerin en başında bilişsel gelişim vardır.... » Devamını Okuyun!

Pika Sendromu (Yabancı Madde Yeme Alışkanlığı)

Yenilebilir olmayan kireç, toprak, kil, kum, saç, boya, yapıştırıcı, kağıt gibi maddeleri yeme ile ilgili bir davranış bozukluğudur.... » Devamını Okuyun!

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)... » Devamını Okuyun!

Çocuğunuz Anaokuluna Başlamaya Hazır mı?

Acaba çocuğumuzu anaokuluna kaç yaşında başlatmalıyız? Erken yaşta okula başlaması halinde ileride okuldan sıkılır mı? Henüz erken mi? Ya okula alışam... » Devamını Okuyun!

Aşı Takvimi

Üniversiteler Tarafından Önerilen Aşı Takvimi... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi