GEBELİK » KÜRTAJ

« önceki sayfaya dön

Kürtaj Nedir

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması işlemi yıllarca kadınların korkulu rüyası haline gelmiştir.
Kürtaj genel kullanılan adı ile rahim içinden bir doku almak anlamına gelir. Genellikle rahim içindeki gebeliğin özel bir yöntemle sonlandırılması, amacıyla yapılmaktadır.
 
Kürtaj işlemi gebelik sonlandırma dışında da tanı amaçlı biopsi veya tedavi amaçlı olarak yapılan bir işlem olarak da uygulanmaktadır. Bu işlem tıp dilinde D&C (dilatasyon ve küretaj) olarak ifade edilir.

Genel anlamda kürtaj rahim içinden doku almayı ifade eder. Çok sık olarak rahim içindeki gebeliğin sonlandırılması amacıyla uygulanır. Bunun dışında tanı, biyopsi veya tedavi amacıyla da uygulanabilir. Bu durumda genelde bu işleme probe kürtaj denir. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacıyla yapılan kürtaj yasalara göre son adet tarihinden itibaren 10 hafta ile sınırlıdır.

Buna yasal tahliye veya kürtaj denir. Yasalarla ilgili bu işlemi ülkemizde yalnızca kadın doğum uzmanlar yapmakla yetkilidir. Yapılan işlem doktor ve hasta arasında kesinlikle gizli kalmaktadır. Eğer anne adayının ciddi bir hastalığı varsa ve gebelik onun için ciddi bir risk oluşturuyorsa veya gebeliği için zararlı olan fakat kendisinin mutlaka kullanmak zorunda olduğu ilaçlar varsa hastaya terapotik (tedavi amaçlı kürtaj) uygulanır.

Bu işlem için birden fazla doktorun onayı gerekli olduğu sağlık kurulu raporlarına ihtiyaç duyarız. Gebelik takibi sırasında bebekte ileri derecede bir sakatlık veya kalp atışının olmadığı tespit edildiği durumlarda terapotik kürtaj dediğimiz işlemi uygularız. İşleme başlamadan önce genel anlamda ultrasonla gebeliğin ve rahim dışındaki yerleşim bölümünü tespit ederiz. Kürtaj sırasında genel veya lokal anestezi tercih edilir. Genel anestezi uygulanacaksa işlemden 4 saat önce hastanın birşey yiyip içmemesi gereklidir.

Hastanın ilk kürtaj deneyimi ise veya daha öncesinde sezeryanla doğum yapmışsa genel anesteziyle kürtaj işlemini öneririz. Ancak hastanın daha önceden birden fazla kürtaj deneyimi varsa veya normal doğum yapmışsa lokal anesteziyle de yapabiliriz. Lokal anestezide hastanın rahim ağzı bölgesine uyuşturucu ilaç uygulaması yapılır. Genel anestezide ise anestezi uzmanı tarafından hastanın kolundan damar yoluna uyuşturucu ilaç uygulaması yapılır. Kürtaj işleminden önce mutlaka bir jinekolojik muayene ile rahim yapısı değerlendirilmelidir. Ortalama 5-15 dakida süren bir işlemdir. Lokal anesteziyle ortalama 15 dakika sonra, genel anesteziyle 30 dakika sonra hasta evine gönderilebilir. Antibiyotik, ağrı kesici, gerektiğinde kanama azaltıcı ilaçlar öneririz ve önerilerin dikkatli şekilde uygulanması gerekmektedir. İşlemden 1 hafta sonra hastayı kontrole çağırırız.

Kürtaj operasyonu geçiren biri ne kadar sürede iyileşir ?
Kürtaj operasyonu geçirdikden sonraki işlem ortalama 5 dakika sürer genel anestezinin etksinin geçmesi için 1 saat kadar devam etmektedir. Bu süre zarfında hastayı gözlem altında tutmak gerekiyor. Bir saatten sonra hasta normal olarak günlük hayatına dönebiliyor. Çünkü adetten daha az vajinal kanama olur.

Ağrı hemen hemen hiç olmaz, olursa da ağrı kesicilere yanıt veren bir ağrıdır. Kanama bir hafta on gün kadar sürebilir, daha sonra kanama biter ve kürtaj yaptıran hasta, bir buçuk ay sonra hasta adet olmaya başlar. Kürtajdan sonraki bir hafta vajinal kanama devam ettiği sürece cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Kürtajdan sonra tampon kullanımı sakıncalı değildir. 
Ancak tampon kullanımın çok sıkı koşulları vardır. Tamponun çok kısa süreli olarak kullanılması çok sık değiştirilmelidir. Bu kurallara uyulursa gerekli hijyen kurallarına uyulursa tampon kullanmakta sakınca yoktur. Kürtaj yaptıran biri yeniden hamile kalabilir mi? Kürtaj yaptıran biri %99.9 tekrar hamile kalmada bir sorun çıkmaz. Bu çok az oran, kürtajın bir komplikasyon olduğu zaman, eğer kürtaj sırasında rahim delinmesi, kürtaj sonrası enfeksiyon, tüplerin tıkanması, rahim yapışması durumlarında hamile kalmakta zorluklar yaşanabilir. Bu durumlarda da tedavi yapıldıkdan sonra hamilelik mümkün olmaktadır.

Hangi durumlarda yapılır?
Gebelik sonlandırmak amacı dışında yapılan kürtaş tipleri şu şekildedir:

Probe
Rahim ağzından geçirilerek rahime ilerletilen özel aletlerle rahim içi dokuların kazınarak dışarıya alınması işlemine verilen isimdir. Bu şekilde rahim içindeki kanamaya neden olan polip, hiperplazi gibi hastalıkların ortaya konulması sağlanmaktadır. Ayrıca kanayan tabakanın temizlenerek kanamanın durması sağlanarak tedavi edici özelliğe de sahip olabilmektedir.

Fraksiyone
Probe kurtajda olduğu gibi hem rahim içindeki dokular kazınarak alınır, hem de ilave olarak rahim ağzı kanalındaki dokular da kazınır. Bu iki ayrı bölgeden elde edilen dokular ayrı ayrı kaplara konularak patolojik incelemeye alınır. Böylece rahim içi hastalıklarına ilave olarak rahim ağzı hastalıklarının da ortaya konulması sağlanmış olunur.

Revizyone
Daha önceden yaşanmış düşüğe bağlı olarak rahim içinde kalan gebelik parçalarının temizlenmesi işlemidir. Düşük sonrası içeri de kalan dokular, daha sonraki dönemde enfeksiyon ve yapışıklıklara neden olarak kadının üretkenlik kapasitesinin azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle jinekoloji pratiğinde birçok hekim düşük sonrası revizyone kürtajı bir önlem amacıyla uygulamaktadır.

Bumm
Doğum sonrası rahim içinde kalan plasenta parçalarının temizlenmesi için bumm küreti adı verilen özel enstrumanlarla uygulanan kürtaj tipidir.
 
 
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Düşük Riski ve Düşük Tehdidi

Gebeliğin 20. haftası tamamlanmadan önce (ya da bebek 500 gramlık ağırlığa erişmeden önce) herhangi bir nedenle gebeliğin bitmesine düşük adı verilir.... » Devamını Okuyun!

Gebelikte Spor

Annenin gebeliği boyunca uygun beden hareketleri yapması doğumu kolaylaştırıcı etkenlerden biridir. Gebelikte açık havada yapılan yürüyüşler ve hafif... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

İlk olarak doktorunuzdan randevu alıp muayene olun.Pap smear testini yaptırın.Gebelik öncesi kan tetkiklerini yaptırın.... » Devamını Okuyun!

Yumurtlama Zamanı

Bir kadının yumurtlama zamanı nasıl anlaşılır?..... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmak için Cinsellik

Gebe kalmayı zorlaştıran faktörler nelerdir? ... » Devamını Okuyun!

Boş Gebelik

Tedavi Anembriyonik gebelik tanısının kesin olduğu durumlarda gebeliğin en kısa zamanda kürtaj ile sonlandırılması gerekir. Bir sonraki adet dönemind... » Devamını Okuyun!

Amniyon Sıvısı Bozuklukları

Anne karnındaki bebek (fetus), amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı, rahim içindeki bebeği dışarıdan gelecek travmalara karşı k... » Devamını Okuyun!

Doğum Öncesi Bakım

Doğum öncesi yapmanız gerekenler sayesinde hamileliğinizle ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Buna tabii ki kendi sağlığınız ve be... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi