GEBELİK » KISIRLIK

« önceki sayfaya dön

Kadında Kısırlık

Kadınlarda kısırlık doğuştan olabileceği gibi, sonradan meydana gelen hastalıklar sonucunda da olabilir. Kısırlıkta hastalıkların dışında yaş, hayat tarzı ve yapılan seçimler de etki eder. Hayat tarzıyla ilgili etkenler stres ve diğer nedenlerden oluşan psikolojik baskılar, içki ve sigara kullanımı gibi durumlar bulunmaktadır.

Kısırlığa yol açan başlıca nedenler:

1- Yaş
Kadının yaşının ilerlemesi, yumurtalarının kalitesinde azalmaya neden olmaktadır. 35 yaşı geçen kadınlarda gebe kalma ihtimali düşmektedir. Adet görmede sorun olmasa dahi, yumurtanın döllenmesi zorlaşmaktadır.

2 – Yumurtalık hastalıkları
Yumurtalık ve yumurtlama işlemindeki sorunlar gebeliğin oluşmamasında en sık görülen nedenlerden biridir. Yumurtlamanın çok seyrek olması veya hiç olmaması kısırlığa yol açmaktadır. Adetlerin seyrek olması, normal dışı kanamalar yumurtalığa ait sorunların belirtileri olabilir.

Kısırlık şüphesi bulunan durumlarda yumurtalıkla ilgili hormonal sorunlar ve hastalıklar da incelenmektedir. Bunlar arasında
- Yumurtlamayı başlatan hormonun azlığı
- Süt salgılayıcı prolaktin hormonunun fazlalığı
- Polikistik over sendromu
- Erken menopoz – yumurtalıkların işlevinin gerilemesi / azalması durumları bulunmaktadır.

3 – Rahim ağzı hastalıkları
Rahim ağzı bölgesinde doğuştan olan yapısal bozukluklar gebelik oluşumunu engelleyebilir. Bunların yanı sıra geçirilen enfeksiyonlar, rahim ağzı salgısına ait sorunlar ve yapılan operasyonlar da kısırlığa neden olabilmektedir. 

Rahim ağzı hastalıkları ve belirtileri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

4 – Tüplerdeki hasarlar
Kadının yumurtası ile erkekten gelen spermlerin buluşma ve döllenme noktası olan tüpler, yapısal bozukluklar veya geçirilen operasyonlar / hastalıklar nedeni ile kısmen hasarlı ve tıkalı olabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da sıklıkla tüplerde hasara yol açmaktadır.

5 – Rahim hastalıkları
Rahim içinde gelişen kistler de gebeliği engelleyici olabilmektedir. Kistler dışında rahim dokusunun rahmin dışında gelişmesi olarak tanımlanan endometriozis adlı hastalık da kısırlıkta sık gözlenen nedenler arasındadır.

Kısırlık meydana getiren bir çok hastalık günümüzde tedavi edilmekte ve çiftler çocuk sahibi olabilmektelerdir. Sağlıklı bir gebelik ve doğum için doktorunuzla birlikte ilerlemeyi ihmal etmeyin.
 
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Düşük Riski ve Düşük Tehdidi

Gebeliğin 20. haftası tamamlanmadan önce (ya da bebek 500 gramlık ağırlığa erişmeden önce) herhangi bir nedenle gebeliğin bitmesine düşük adı verilir.... » Devamını Okuyun!

Gebelikte Spor

Annenin gebeliği boyunca uygun beden hareketleri yapması doğumu kolaylaştırıcı etkenlerden biridir. Gebelikte açık havada yapılan yürüyüşler ve hafif... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

İlk olarak doktorunuzdan randevu alıp muayene olun.Pap smear testini yaptırın.Gebelik öncesi kan tetkiklerini yaptırın.... » Devamını Okuyun!

Yumurtlama Zamanı

Bir kadının yumurtlama zamanı nasıl anlaşılır?..... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmak için Cinsellik

Gebe kalmayı zorlaştıran faktörler nelerdir? ... » Devamını Okuyun!

Boş Gebelik

Tedavi Anembriyonik gebelik tanısının kesin olduğu durumlarda gebeliğin en kısa zamanda kürtaj ile sonlandırılması gerekir. Bir sonraki adet dönemind... » Devamını Okuyun!

Amniyon Sıvısı Bozuklukları

Anne karnındaki bebek (fetus), amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı, rahim içindeki bebeği dışarıdan gelecek travmalara karşı k... » Devamını Okuyun!

Doğum Öncesi Bakım

Doğum öncesi yapmanız gerekenler sayesinde hamileliğinizle ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Buna tabii ki kendi sağlığınız ve be... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi