GEBELİK » KISIRLIK

« önceki sayfaya dön

Erkekte Kısırlık

Erkek kökenli kısırlık pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Erkeklerde üreme potansiyeli kadınlardan farklı olarak yaştan daha az etkilenmektedir. Bunun yanı sıra genetik faktörler, geçirilmiş enfeksiyonlar, hormon bozuklukları, diyabet (şeker hastalığı) ve böbrek yetmezliği gibi metabolik hastalıklar, inmemiş testis gibi patolojiler erkek kısırlığında altta yatan başlıca nedenlerdir.

Çevre kirliliğinin artması, kimyasal maddelere uzun süre maruz kalma, sigara tüketiminin artması, radyasyona maruziyet, alkol ve bağımlılık yapıcı maddelerin kullanımı gibi çevresel sebepler de son dönemde erkek infertilitesinin görülme sıklığını artıran diğer nedenlerdendir.

Kısırlık problemi yaşayan çiftlerde erkek faktörünün araştırılması kadınlara göre daha kolaydır. Öncelikle ayrıntı olarak çift ile görüşülerek cinsel hayat sorgulanmalıdır. Çiftlerin cinsel birlikteliğinin sıklığı ve niteliği ortaya konulmalıdır. Bazen birçok araştırmaya rağmen nedeni ortaya konulamamış infertilite vakalarında, sorun sadece cinsel fonksiyon bozuklukları olabilmektedir.

Ayrıntılı görüşmenin ardından erkek faktör için yapılması gereken başlıca tetkik sperm analizidir (spermiogram). Bu tetkik sperm sayısı, hareketliliği, şekil yapısının incelenmesini sağlarken, enfeksiyon ve prostat fonksiyonları açısından da katkı sağlar. Her ne kadar birçok erkek için sıkıntı verici bir tetkik olsa da, sperm analizi (semen analizi-spermiogram) tedavinin planlanması için mutlaka yapılması gereken bir tetkiktir.
 
 

 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Düşük Riski ve Düşük Tehdidi

Gebeliğin 20. haftası tamamlanmadan önce (ya da bebek 500 gramlık ağırlığa erişmeden önce) herhangi bir nedenle gebeliğin bitmesine düşük adı verilir.... » Devamını Okuyun!

Gebelikte Spor

Annenin gebeliği boyunca uygun beden hareketleri yapması doğumu kolaylaştırıcı etkenlerden biridir. Gebelikte açık havada yapılan yürüyüşler ve hafif... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

İlk olarak doktorunuzdan randevu alıp muayene olun.Pap smear testini yaptırın.Gebelik öncesi kan tetkiklerini yaptırın.... » Devamını Okuyun!

Yumurtlama Zamanı

Bir kadının yumurtlama zamanı nasıl anlaşılır?..... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmak için Cinsellik

Gebe kalmayı zorlaştıran faktörler nelerdir? ... » Devamını Okuyun!

Boş Gebelik

Tedavi Anembriyonik gebelik tanısının kesin olduğu durumlarda gebeliğin en kısa zamanda kürtaj ile sonlandırılması gerekir. Bir sonraki adet dönemind... » Devamını Okuyun!

Amniyon Sıvısı Bozuklukları

Anne karnındaki bebek (fetus), amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı, rahim içindeki bebeği dışarıdan gelecek travmalara karşı k... » Devamını Okuyun!

Doğum Öncesi Bakım

Doğum öncesi yapmanız gerekenler sayesinde hamileliğinizle ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Buna tabii ki kendi sağlığınız ve be... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi