GEBELİK » GEBELİĞE HAZIRLIK

« önceki sayfaya dön

Bebeğinizin Cinsiyetini Belirleyebilir misiniz?

Bebeğin cinsiyet nasıl oluşur?

Bebeğin kromozomlarının yarısı anneden (yumurtada) yarısı babadan (spermde) gelir. Annenin cinsiyet kromozomları XX olduğu için her yumurtada X kromozomu bulunur. Babanın kromozomal yapısı XY dir. Spermlerin bir kısmı X kromozomu taşır, bir kısmı Y kromozomunu taşır. Yumurta ile birleşen sperm X kromozomu taşiyor ise bebekte XXolur ve cinsiyeti kız dır. Sperm Y kromozomu taşıyor ise XY olur ve cinsiyet erkek dir.

Gebelik öncesi cinsiyet belirleme yöntemleri:

PİG (Preimplantasyon Genetiği):

Kanıtlanmış bir yöntemdir. Cinsiyet belirleme yüzdesi en yüksek yöntemdir. YanlızTüp Bebek ile birlikte olur. Yöntemin riskileri olabilir.

Tüp Bebek işlemi sırasında embriyo anne rahimine yerleştirilmeden önce embriyonun bir hücresi kopartılır  ve analize edilir. Bu yöntem daha çok genetik hastalıklar önlemi açısından kullanılır ama embriyonun kromozomal yapısı görüldüğü için cinsiyet de belli olur. Hücre kopartmanın şimdiye kadar bir riski görülmemştir ama bu yöntemler yeni olduğu için kesin bir bilgi vermek mümkün değil. Türkiyede cinsiyet tayini amaçlı yapılması yasal değildir.

Microsort metodu:

Cinsiyet belirleme oranı PİG (Preimplantasyon Genetiği) den düşük. Tüp Bebek veya aşılama ile birlikte olur. Riskleri henüz bilinmemektedir.

Sperm örneği alınır. Ortalama %50 X ve %50 Y kromozomu bulunur. X kromozomunun daha fazla DNA materyali taşıdığından faydalanarak özel bir prosedür ile sperm ayrılır. İstenelin cinsiyete göre spermin o kısımı aşılama veya Tüp Bebek işleminde kullanılır. Bu işlem %100 kesin sonuç vermez. Kız veya erkek çocuk yüzdesini artırır. 

Babychoice yöntemi:

Başarı oranı tartışılıyor. Sağlık riski yoktur.

Annenin biyolojik saatine göre belli zamanlarda yumurtanın X veya Y kromzom taşıyan spermleri itip veya çekmesi teorisi üzerine kurulmuş bir metotdur. Detaylı bir soru kataloğu doldurduktan sonra Babychoice u pazarlayan firmalar gebelik takvimi çıkartır. İstenilen cinsiyete göre belli zamanlarda cinsel ilişkiye girilir.

Shettles metodu:

Başarı oranı diğer yöntemlere göre düşük. Riski yoktur.

Bu yöntemin altında yatan fikir  Y kromozomu taşıyan spermler (erkek çocuk) X kromozomu taşıyan spermlerden (kız çocuğu) daha hızlı hareket ederler ve daha kısa yaşam süreleri vardır. Bu teoriye göre yumurtlama zamanında erkek çocuk isteniliyorsa kadının genital yollarında sperm bulunmaması ve yumurtlama olduğunda hızlıca cinsel ilişkiye girilmesi. Kız isteniyorsa tersi geçerli. Dr. Shettles ın yazdığı popüler kitabında verilen öneriler:

Önce birkaç ay boyunca ateş ölçme metodu ile ovulasyon zamanı belirlenmeli

Shettles metoduna göre erkek çocuk istiyorsanız öneriler:

Erkek ilişki öncesi 4-5 gün boşalmamalı

Ateş ölçümü ile tespit ettiğiniz ovulasyon zamanından 12 saat önce cinsel ilişki yer almalı

Cinsel ilişki sırasındaki pozisyon spermin rahim ağzına en yakın çıkacak şekilde olmalı

Kadının orgazm olması önerilir (spermi ileri taşıma açısından)

Shettles metoduna göre kız istiyorsanız öneriler:

Adet dönemi sonrası korunmasız ilişkiye başlamanız önerilir

Günde bir kere cinsel ilişki olması

Belirlediğiniz ovulasyon tarihi öncesi 3 gün cinsel ilişki olmaması

Spermin vajen girişine yakın (yumurtaya ulaşması için uzun mesafe yüzmesi) çıkacak pozisyon alınması.

(Gebe kalmakta zorluk çekiyorsanız bu pozisyonlar önerilmez)

Kadının orgazm olmaması

Diyet yöntemi:

Kanıtlanmamışdır. Dengeli bir beslenme ile birlikte zararı olmaz.

Belli besinlerin yumurta ve sperm üzerindeki biyokimyasal etkisi olup, böylece beslenme ile kız veya erkek kromozomunu taşıyan spermin yumurtayı döllemesi fikri üzerine kurulmuştur. Buna göre anne adayı gebelik öncesi birkaç hafta belli besinleri tercih etmeli

Erkek bebek istiyen annelerin yemesi önerilen:

Et (özellikle kırmızı et)

Cips gibi tuzlu besinler

Kafein

Kız bebek isteyen annelerin besin önerileri:

Çikolata

Tüm tatlılar

Taza sebze

Balık

Diğer öneriler:

Bu yöntemler dışında kanıtlanmamış ama çok söylenilen bazı öneriler vardır:

Erkek bebek için:

Babanın kilot değil boxer giymesi (testisleri soğuk tutmak için)

Ayın tekli günlerinde cinsel ilişkiye girilmesi

Cinsel ilişkinin gece olması

Kız bebek için:

Cinsel ilişki öyleden sonra olması

Ayın çiftli günlerinde cinsel ilişki olması

Dolunayda cinsel ilişki olması

Çin takvimi:Kanıtlanmamışdır.

Öyküye göre bir mezarlıkta bulunan çin takviminin 700 yıldan eski oldüğu söyleniyor. Orjinali Çin de Bejing Bilim Enstitiüsünde bulunuyor.

Bu takvimde annenin gebe kalırken yaşına ve gebe kalındığı aya  bakarak bebeğinizin cinsiyeti görülür. Sonuçlar ne kadar doğru?

Sizde deneyin:

Gebelikte cinsiyet tayini:

Ultrason ile:

Doğmamış bebeğin cinsiyetini öğrenmek için en sık kullanılan yöntem. Yan etkisi ve bebeğe zararı olamadığı kanıtlanmışdır.

Bebeğin pozisyonu uygun ise ve özellikle erkek bebeklerde 12. gebelik haftası kadar erken cinsiyet görülebilir.

Genelde 16. gebelik haftasında görülür. Bazı hastalarda bebeğin pozisyonu uygun değilse veya anne kilolu ise daha geç görülür.

Ultrasonda erkek bebek

 Ultrasonda kız bebek

Amniyosentez/Kordosentez/Koryon villüs biyopsisi: Genetik veya diğer bir takım hastalıkları tanımak için yapılan bu testlerde kromozomal yapı görüldüğü için kesin cinsiyet tayini yapılır.

Gebelikte bir takım işaretlerin cinsiyeti gösterdiğini söylenir. Bunlar bilimsel olarak kanıtlanmış değildir! 


 


 

 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Düşük Riski ve Düşük Tehdidi

Gebeliğin 20. haftası tamamlanmadan önce (ya da bebek 500 gramlık ağırlığa erişmeden önce) herhangi bir nedenle gebeliğin bitmesine düşük adı verilir.... » Devamını Okuyun!

Gebelikte Spor

Annenin gebeliği boyunca uygun beden hareketleri yapması doğumu kolaylaştırıcı etkenlerden biridir. Gebelikte açık havada yapılan yürüyüşler ve hafif... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

İlk olarak doktorunuzdan randevu alıp muayene olun.Pap smear testini yaptırın.Gebelik öncesi kan tetkiklerini yaptırın.... » Devamını Okuyun!

Yumurtlama Zamanı

Bir kadının yumurtlama zamanı nasıl anlaşılır?..... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmak için Cinsellik

Gebe kalmayı zorlaştıran faktörler nelerdir? ... » Devamını Okuyun!

Boş Gebelik

Tedavi Anembriyonik gebelik tanısının kesin olduğu durumlarda gebeliğin en kısa zamanda kürtaj ile sonlandırılması gerekir. Bir sonraki adet dönemind... » Devamını Okuyun!

Amniyon Sıvısı Bozuklukları

Anne karnındaki bebek (fetus), amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı, rahim içindeki bebeği dışarıdan gelecek travmalara karşı k... » Devamını Okuyun!

Doğum Öncesi Bakım

Doğum öncesi yapmanız gerekenler sayesinde hamileliğinizle ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Buna tabii ki kendi sağlığınız ve be... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi