GEBELİK » GEBELİĞE HAZIRLIK

« önceki sayfaya dön

Adet Düzeniniz için Bilmeniz Gerekenler

Gebe kalmaya çalışırken adet düzeniniz ile ilgili birkaç ipucu..
Bazal vücut ısısı: Yumurtlamayı tespit için önemli faktördür. Yumurtlamadan önce ısıda 0.4-0.6 derecelik artış olmaktadır.
Servikal (rahimağzı) değişikler: Eğer serviks aşağıda, kuru, sert ve kapalı ise adetinizin döllenmeye elverişli olmayan dönemindesiniz.
Ne zaman ki serviks yukarıda, kısa, yumuşak, açık ve ıslak ise adetinizin döllenmeye müsait dönemindesiniz.
Servikal mukus(salgı):  Servikal mukus serviksten salgılanan bir yapışkan sıvı olup spermlerin rahimde kalmasını sağlamakta ve döllenmeye yardımcı olmaktadır.

Adetin başından sonuna kadar sırayla; 

Kuru: Adetten sonraki 4-5 gün az veya hiç sıvı(döllenmeye müsait dönem değil)

Yoğun-Koyu: 2-3 gün süre ile adet döneminde salgı bu şekilde olmakta ve döllenme bu sırada pek uygun olmamaktadır.

Krem şeklinde (süt gibi): 2-4 gün süre ile adetin bir döneminde bu şekilde olmakta ve el kremine benzer yapı taşımaktadır. Bu dönem döllenmeye müsait bir dönemdir.

Yumurta beyazı şeklinde: Döllenmenin en uygun olduğu dönem. Şeffaf ve yumurta beyazı görünümünde, elastik kıvamda. Yumurtlama genellikle bu dönemde olmaktadır.

Kuru (tekrar): Adet öncesi döneme gelmekte, ovulasyonla hormonlar tekrar düşmekte ve gebe kalma şansı tabii ki çok azalmaktadır.

Adetin ilk günü: Adet gününü referans aldığımızda tüm hesaplamalar ve ilaç kullanımında adetin ilk günü önem taşımaktadır. Adetin ilk günü ile kastedilen kanamanın başladığı ilk gün olmaktadır.

Adet uzunluğu: Normal olarak kabul edilen 28 gün olmakla birlikte bazı kadınlarda daha uzun veya daha kısa sürmektedir ,+/- 7 gün değişkenlik gösterebilir.

LH artışı : Tipik olarak yumurtlama ile birlikte artar ve yumurtlamanın tespiti için testlerde bu artış izlenebilmektedir.

Foliküler faz: Ovulasyon (yumurtlama) öncesi dönem olup normalde 14 gündür, süre değişkenlik gösterebilir.

Luteal faz : Bu dönem ovulasyondan sonra diğer adet başlayana kadar olan dönemdir.Süresi sabit olup 14 gündür.

Ovulasyon: Yumurtalıktan yumurtanın bırakılıp fallop tüpleri tarafından yakalanma sürecidir.

Döllenme dönemi: Yumurta atıldıktan sonra 24-48 saat yaşamakta, buna rağmen sperm ise 3-5 gün kadar kadının rahminde canlı olarak kalabilmektedir Döllenmenin en güçlü olduğu dönem yumurtlamanın 3 gün öncesi ve 2 gün sonrasıdır.

Adet dönemi: Gebelik oluşmadığı zaman kalınlaşan endometriyumun rahim içi dokusundan kanayarak atılmasıdır.

Ovulasyon ne zaman meydana gelir ve ne kadar sürer ?
Düzenli adeti olanlarda ovulasyon adetin 14’üncü günü olmakta, fakat genelde kadından kadına değişiklik göstermektedir. Atılan yumurta tüpler tarafından yakalanmakta ve oluşan hormonal değişikler ile 24 saat içinde döllenmeye hazır olmaktadır.Bu sırada servikal mukus değişmekte ve vücut ısısı artmaktadır.Kadın vücudunda yumurtlama ile değişik bulgular olmakta ve bu belirtiler kadından kadına değişmektedir.Ovulasyonla birlikte:

Servikal mukus değişikliği ,bazal vücut ısısı artışı

Kasık alt kısmında ağrı (mittelschmerz)

Bazı kadınlarda gaz şikayeti , baş ağrısı ve göğüslerde gerginlik şikayetleri

     Cinsel istekte artış

     1-2 damla kanama olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Düşük Riski ve Düşük Tehdidi

Gebeliğin 20. haftası tamamlanmadan önce (ya da bebek 500 gramlık ağırlığa erişmeden önce) herhangi bir nedenle gebeliğin bitmesine düşük adı verilir.... » Devamını Okuyun!

Gebelikte Spor

Annenin gebeliği boyunca uygun beden hareketleri yapması doğumu kolaylaştırıcı etkenlerden biridir. Gebelikte açık havada yapılan yürüyüşler ve hafif... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

İlk olarak doktorunuzdan randevu alıp muayene olun.Pap smear testini yaptırın.Gebelik öncesi kan tetkiklerini yaptırın.... » Devamını Okuyun!

Yumurtlama Zamanı

Bir kadının yumurtlama zamanı nasıl anlaşılır?..... » Devamını Okuyun!

Gebe Kalmak için Cinsellik

Gebe kalmayı zorlaştıran faktörler nelerdir? ... » Devamını Okuyun!

Boş Gebelik

Tedavi Anembriyonik gebelik tanısının kesin olduğu durumlarda gebeliğin en kısa zamanda kürtaj ile sonlandırılması gerekir. Bir sonraki adet dönemind... » Devamını Okuyun!

Amniyon Sıvısı Bozuklukları

Anne karnındaki bebek (fetus), amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı, rahim içindeki bebeği dışarıdan gelecek travmalara karşı k... » Devamını Okuyun!

Doğum Öncesi Bakım

Doğum öncesi yapmanız gerekenler sayesinde hamileliğinizle ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Buna tabii ki kendi sağlığınız ve be... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi