0-12 YAŞ » 0-3 YAŞ

« önceki sayfaya dön

Kreşe Ne Zaman Başlamalı?

Çocuklar doğduğu andan itibaren öğrenmeye başlarlar ve ilk eğitimcileri anne ve babalarıdır.
 
Belli bir yaşa kadar çocuklar için en iyi bakım kendi ev ortamlarında, güvendikleri yakınları ile birebir ilişki kurabilecekleri bakım olmaktadır.
 
Çocuğun yaşamının ilk iki yılını evde annesiyle ya da ailenin çok güvendiği bakım veren ile geçirmesi, yuvaya gitmesinden daha uygun olmaktadır.

Fakat anne çalışıyorsa ya da bakım veren birinin olması durumu yoksa ilk yaştan itibaren kendi yaşıtlarıyla ve farklı yaşlardaki diğer çocuklar ile beraber olabilecekleri, farklı sosyal ortamlara girebilirler.
 
Çocuğun ileriki yaşamına temel oluşturacak olan bu erken çocukluk döneminde en önemli gereksinimi, güven duyacağı, mutlu, huzurlu, kendini ait hissedebileceği bir ortamda varolmasıdır.
 
Okul öncesi programların 2 yaşını tamamlamış çocukların gelişimine çok büyük katkısı vardır. Başta özgüveninin oluşmasına sosyal ilişkilerine katkısı olacaktır.
 
Çocuk artık tüm gününü evde tek kişi ile geçirmek yerine diğer çocuklar ile yaş dönemine uygun etkinlikler yaptığı zamana gereksinim duyacaktır.
 
Gideceği okulun yarım gün seçeneği var ise çocuklar 2 yaşında iken yarım gün okula gidebilirler, 3 yaşından başlayarak tam gün kolaylıkla okulda kalabilirler.
 
Okul öncesi eğitimi almış çocukların ilkokul aşamasında daha az zorlandığı kanıtlanmış bir gerçektir.

 

(Ertem,İÖ Gelişimsel Pediatri,Ankara,2005)

 

Çocuk Gelişimci Ebru AYYILDIZ
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kreş / Anaokuluna Başlayan Çocukta Uyum Süreci

Kreş/Anaokuluna başlama hem aile için, hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. ... » Devamını Okuyun!

Çocuk ve TV

NEDEN TV İZLEMEYELİM..... » Devamını Okuyun!

0-3 Yaş Eğitim

Bebeğin yaşamı boyunca onu etkileyecek gelişimlerin en başında bilişsel gelişim vardır.... » Devamını Okuyun!

Pika Sendromu (Yabancı Madde Yeme Alışkanlığı)

Yenilebilir olmayan kireç, toprak, kil, kum, saç, boya, yapıştırıcı, kağıt gibi maddeleri yeme ile ilgili bir davranış bozukluğudur.... » Devamını Okuyun!

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)... » Devamını Okuyun!

Çocuğunuz Anaokuluna Başlamaya Hazır mı?

Acaba çocuğumuzu anaokuluna kaç yaşında başlatmalıyız? Erken yaşta okula başlaması halinde ileride okuldan sıkılır mı? Henüz erken mi? Ya okula alışam... » Devamını Okuyun!

Aşı Takvimi

Üniversiteler Tarafından Önerilen Aşı Takvimi... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi