AİLE » ZOR ÇOCUKLARLA BAŞ ETME

« önceki sayfaya dön

Yalan söyleyen çocuklar

Yalan bir toplumda karşılıklı güven duygularını yıkan ve insanları birbirine güvensiz yapan, başkalarını aldatmak maksadıyla kasıtlı olarak, bir amaca varmak için düzenlenmiş ifadelerdir.

5 yaşına kadar ya da ilk gerçeği ayırt edene kadar yalan söylemesi doğaldır. Bu dönemde yanlış ifade edilenlere “yalan” demek yerine “yanlış” demek daha doğru olur.
 
Bunlara algılama hataları olarak bakmak gerekir. 6-7 yaşına kadar çocuk bir şeyi kesin olarak anlatamaz.
Olay durum, nesne ya da kişileri abartır. Örneğin ilk defa fil gören bir çocuk,´Fil bizim evden de büyüktü.´ diyebilir. Çünkü çocukta çok, az, büyük, küçük, uzak, yakın ve zaman kavramları gelişmemiştir. Bu kavramlar gelişinceye kadar bazı yanlış ifadeler kullanabilir.
 
Yalanın çeşitleri vardır:
 
Hayali yalanlar: Çocuk aptalca bulduğu aynı fikirde olmadığı şeylerden korkar ve o zaman hayal ile gerçeği karıştırabilir.

Taklit yalanları: Ana-babanın olayları renklendirmek, ilgi çekmek için söylediği yalanlar çocuklarda yalanı öğrenme davranışı gösterebilir.

Sosyal yalanlar: En yaygın görülen yalandır. Yetişkinlerin söylediği ve çocuklara söylettiği yalanlardır. Örnek: canı bir davete gitmek istemeyen insanın sosyal olarak tasvip edilecek mazeretler göstererek başka bir yere davetliyim, kendimi iyi hissetmiyorum gibi daveti reddetmesi veya babam evde yok annem evde yok gibi yalanların söylettirilmesi

Dikkat Çekme Yalanları: Çocuklar anne, baba ve öğretmenlerinin dikkatlerini çekmek için onların arzu istek ve eğilimlerine ters düşen davranışları yapmış gibi göstererek dikkat çekerler. Bu durum çocuğun ana, baba ve öğretmeninin ilgisine muhtaç olduğunun göstergesidir.
 
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kalıtsal Hastalıklar

Kalıtsal hastalıkların çoğu çekinik genlerle taşınır. ... » Devamını Okuyun!

Ailede Kadının Rolü

Kadınların aile içerisindeki rol ve sorumluluklarına baktığımız zaman, ön plana çıkan iki başlıktan bahsetmek yerinde olabilir.... » Devamını Okuyun!

Akraba Evliliği

Aynı soydan gelen kişilerin yaptığı evliliğe akraba evliliği denir. ... » Devamını Okuyun!

Boşanma Sonrası Yaşam

Toplumun boşanmak isteyen kadına verdiği ilk mesaj, ?olmaz? ve ?son bir kere daha denemelisin? biçimindedir. ... » Devamını Okuyun!

Dul Kalma Korkusu

Dul kalma korkusu, pek çok bayanı boşanmak fikrinden vazgeçiren güçlü korkuların en tepesinde yer alan korkudur.... » Devamını Okuyun!

Hem Anne Hem Baba Olmak

Boşanmadan sonra çocuk anne veya babadan birinde kalıyorsa dikkat edilmesi gereken kurallar;... » Devamını Okuyun!

Etkili Aile İletişimi

Değerli anne babalar, Her zaman bilinen bir söz vardır: "Eğitim ailede başlar". ... » Devamını Okuyun!

Sinirli ? Asabi Çocuklar

Öfkeli çocuklardan ayrı olarak sinirli çocuklar önemli yer tutar. ... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi