SAĞLIK » ÇOCUK ONKOLOJİSİ

« önceki sayfaya dön

Skolyoz ne demektir?

1. Skolyoz ne demektir?

Normalde, omurga önden ve arkadan bakıldığında düz olmalıdır. Omurganın sağa veya sola doğru C veya S şeklinde eğri olmasına "skolyoz" denir.

2. Skolyoz nasıl ortaya çıkar?
Sıklıkla gelişme döneminde ortaya çıkar, fakat çoğu zaman anne ve babaların dikkatinden kaçar. Eğrilik derecesi arttığında ve vücudun duruşu bozulduğunda genellikle tanı konulur.
 
3. Skolyozun nedenleri nelerdir?
Skolyoz omurganın kendisine ait sebeplere bağlı olarak gelişebilir buna yapısal skolyoz denir. Ailevi faktörler, kas iskelet sistemi ve büyüme ile ilgili faktörler, postural mekanizmalar rol oynayan sebeplerdendir.
 
Omurganın bir takım sebeplerle eğri duruşuna bağlı gelişen yapısal olmayan skolyoz ise sinir basılarına, apselere, tümörlere bağlı olarak görülür.
 
4. Skolyozun belirtileri nelerdir?
En yaygın bulgu asimetridir. Aile veya öğretmenin ilk fark ettiği bulgu, bir tarafta belirginleşen kürek kemiği çıkıntısı, bir omuzun daha yüksek oluşudur veya kalça kemiklerinde asimetrik görünüm olabilir. Kıyafetler skolyozu büyük ölçüde gizler ve tedavi çoğu zaman gecikir.
 
Eğriliğin artışı, sırt ve belde ağrıya yol açar. Hasta dik oturmada zorluk çeker ve zamanla kas zayıflıkları ve asimetriler artar.
 
5. Skolyozun kız çocuklarında daha sık görüldüğü doğru mudur? Neden?
Kız çocuklarında skolyoz daha sık olarak görülür. Bunun sebebi kas dokusunun kadınlarda daha zayıf olmasıdır. Özellikle gelişme döneminde hızla boy uzaması ve kas desteğinin zayıf olması, tek yanlı ağır taşıma ve kaldırma omurganın eğrilmesine yol açar.
 
6. Bir çocuğun skolyoz olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Çocuk soyunuk halde, sırtı dönük iken omurgasının düzgün ve simetrik yerleşimli olup olmadığı ebeveyn tarafından kontrol edilir. Her iki omuzun ve kürek kemiğinin asimetrik olup olmadığı gözlenir. Şüpheli bir durum varsa, bir fizik tedavi uzmanına danışılır. Skolyoz tanısında, ayakta iken grafi alınır, açı saptanır ve düzenli kontrollerle belli aralıklarla grafi yenilenir.
 
Doğum öncesi yapılan fetal ultrasonografi omurganın doğumsal anormalliklerini ortaya çıkarabilir.
 
7. Skolyoz nasıl tedavi edilir? Ameliyat gerekli midir?
Tedavinin iki amacı vardır eğriliğin düzeltilmesi ve ilerlemenin durdurulması. 40-45 derecenin altındaki eğriliklerin tedavisinde fizik tedavi yöntemleri uygulanır. Bunlar egzersiz, kas güçlendiriciler, biofeedback ve ağrıya yönelik tedavilerdir. Bu tedaviler ile hem hastanın ağrısı giderilir, hem de kaslar güçlendirilerek simetri sağlanmaya çalışılır. Açının artışını engellemek amacıyla traksiyon alçılar kullanılabilir. İleri derecelerde cerrahi tedavi uygulanır.
 
Skolyozda, cerrahi tedavi yoluna gitmemek için önlemler erken dönemde alınmalı ve tedaviye önem verilmelidir.
 
 Uzm. Dr. Erdem UZUNOĞLU / Çocuk Hastalıkları Uzmanı
 
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Enfeksiyon Hastalıklarında Beslenme

Hastalıklarda beslenme ilkeleri bilinirse, çocuğun beslenmesi de sorun olmaktan çıkacaktır.... » Devamını Okuyun!

Gaucher Hastalığı

http://www.mpsturk.org/GaucherHastaligi.aspx... » Devamını Okuyun!

Bulaşıcı Hastalıklar Listesi

Bulaşıcı hastalık ya da enfeksiyon hastalıkları, intaniye olarak da bilinir, hastalık yapıcı herhangi bir yolla insana geçme özelliğindeki mikropların... » Devamını Okuyun!

Depo Hastalığı

Lizozom hastalıkları tüm dünyada onbinlerce kişiyi etkileyen bir kalıtsal hastalık grubudur.... » Devamını Okuyun!

Akraba Evliliği ve Genetik Hastalıklar

İnsan 23 çift kromozomdan ibarettir. ... » Devamını Okuyun!

Fenilketonüri (Zeka Testi)

Kalıtsal bir metabolik hastalıktır.... » Devamını Okuyun!

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Önce idrar yolları nedir, onu tanıyalım. Yukarıdan aşağı doğru sıralarsak en üstte böbrekler vardır. Böbreklerde yapılan idrarı aşağıya taşıyan üreter... » Devamını Okuyun!

Hemofili

Kalıtsal bir hastalık olan hemofili ıamayla ortaya çıkan hastalıkların de bilinen en eski örneğidir. ... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi