SAĞLIK » ÇOCUK GÖĞÜS HASTALIKLARI

« önceki sayfaya dön

Çocuklarda Tüberküloz

Tüberkülozun belirtileri nelerdir ?
Tüberküloz (verem), tüberküloz basili adı verilen bir bakterinin oluşturduğu mikrobik bir hastalıktır. Tüberküloz en çok akciğeri, kemikleri, sindirim kanalını, böbrek ve idrar yollarını ve beyin zarlarını tutar. Hastalığın belirtileri tuttuğu organa göre değişir. Örneğin akciğer tutulmuşsa hastada öksürük ateş, gece terlemeleri, halsizlik, kilo kaybı öksürükle kan gelmesi gibi belirtiler uzun süre görülecek şekilde ortaya çıkar. Beyin zarları tutulmuşsa hastada ateş, kusma, baş ağrısı, havale geçirme gibi menenjit belirtileri görülür. Böbrekler ve idrar yolları tutulmuşsa kanlı idrar ve idrar yaparken acı duyulması görülür. 

Tüberkülozun tanısı nasıl konur ?
Tüberkülozun tanısı iki aşamalıdır. Birinci aşamada o kişinin tüberküloz basili ile karşılaşıp karşılaşmadığı ve vücudunun basili tanıyıp tanımadığı araştırılır. Bunun için kullandığımız teste PPD testi adını veriyoruz. Bu testte basilden hazırlanmış bir madde çok az miktarda hastanın derisinin içine verilir. İki-üç gün sonra oluşacak sertliğe göre youm yapılır.  Bu testin anlamı bu kişinin vücudu tüberküloz basilini tanımaktadır. Bu test daha önce yapılmış olan BCG aşısı ile de pozitif olabilir. Daha sonraki aşamada kişinin vücudunda mikrobun olup olmadığı araştırılır. Bu amaçla tutulan organdan alınacak sıvılar veya doku örnekleri mikroskopla incelenir ve kültür yapılarak basil aranır. Radyolojik yöntemler de özellikle akciğer, kemik ve beyin tüberkülozunun tanısında çok yardımcıdır. 

Tedavinin süresi ne kadardır ?
Akciğerin tutulumunda genellikle üç tüberküloz ilacını 6-9 ay süreyle kullanıyoruz. Ancak beyin zarlarının tutulduğu tüberküloz ve bütün dokuların yaygın olarak tutulduğu milier tüberküloz tiplerinde ise en az 12 ay süreyle başlangıçta dört ilacı, sonra üç ilacı kullanıyoruz.
Sağlık kurumlarında hastalığın bulaşma riski nedir ?
Tüberküloz esas olarak hastalarla ve onların vücut sıvıları ile yakın temasla bulaşır. Özellikle öksüren hastalarla bir süre yakın temas olursa bulaşıcı olabilir. Dolayısıyla bu hastaların bulunduğu sağlık kuruluşlarında bulunan sağlık çalışanlarında ve diğer hastalarda tüberkülozun bulaşma tehlikesi vardır. Bu gibi yerlere küçük çocukların ve vücut direnci düşük insanların gitmemesi gerekir. 
 
Tüberküloz tedavisinin yan etkileri var mıdır? 
Tüberküloz ilaçları uzun yıllardan beri yaygın olarak kullanılan ilaçlardır. Yan etkileri çok iyi bilindiği için dikkatli kullanıldıklarında bu yan etkilerin bir sakıncası yoktur. Bu yan etkiler sinir dokusunda ve görmede bozukluklar, karaciğer enzimlerinde yükselmeler, işitmede bozulmalar olarak sayılabilir. Tekrarlamamız gerekir ki bu yan etkilerin çoğu ilaçların yararları yanında çok önemsiz kalır ve bunlardan korkarak ilaçları aksatmamak gerekir. 

Tüberkülozdan korunmanın yolları nelerdir? 
Bugün için tüberkülozdan kesin olarak korunmak mümkün değildir. Ancak sağlıklı beslenmek ve sağlıklı koşullarda yaşamak, aşılama (BCG aşısı) ve hastalardan uzak durmak kesin olarak korunmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca vücudun savunma sistemini bozacak sigara, uyuşturucu ve alkol kullanımından da kaçınmak gerekir.
 
 
Prof. Dr. Hasan YÜKSEL
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ÇOCUK ONKOLOJİSİ

» Hepatitler» İshal» Albinizm

En Çok Okunan Yazılar

Enfeksiyon Hastalıklarında Beslenme

Hastalıklarda beslenme ilkeleri bilinirse, çocuğun beslenmesi de sorun olmaktan çıkacaktır.... » Devamını Okuyun!

Gaucher Hastalığı

http://www.mpsturk.org/GaucherHastaligi.aspx... » Devamını Okuyun!

Bulaşıcı Hastalıklar Listesi

Bulaşıcı hastalık ya da enfeksiyon hastalıkları, intaniye olarak da bilinir, hastalık yapıcı herhangi bir yolla insana geçme özelliğindeki mikropların... » Devamını Okuyun!

Depo Hastalığı

Lizozom hastalıkları tüm dünyada onbinlerce kişiyi etkileyen bir kalıtsal hastalık grubudur.... » Devamını Okuyun!

Akraba Evliliği ve Genetik Hastalıklar

İnsan 23 çift kromozomdan ibarettir. ... » Devamını Okuyun!

Fenilketonüri (Zeka Testi)

Kalıtsal bir metabolik hastalıktır.... » Devamını Okuyun!

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Önce idrar yolları nedir, onu tanıyalım. Yukarıdan aşağı doğru sıralarsak en üstte böbrekler vardır. Böbreklerde yapılan idrarı aşağıya taşıyan üreter... » Devamını Okuyun!

Hemofili

Kalıtsal bir hastalık olan hemofili ıamayla ortaya çıkan hastalıkların de bilinen en eski örneğidir. ... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi