SAĞLIK » ÇOCUK GÖĞÜS HASTALIKLARI

« önceki sayfaya dön

Çocuk Göğüs Hastalıkları

Çocukluk çağında göğüs hastalıkları deyince astım başta olmak üzere, bronşit, bronşiyolit, zatürre (pnömoni), tüberküloz, kistik fibrozis, bronşiyektazi, siliyer diskinezi (bronşlardaki titrek tüylerin çalışmaması), akciğer ve bronş anomalileri, plörezi (akciğer zarları arasında sıvı birikmesi), bronşlara yabancı cisim aspirayonları akla gelir.

Buradan anlaşılacağı gibi hemen hemen her çocuk en az bir kere çocuk göğüs hastalıkları ile ilgili bir hastalığa maruz kalır. “Çocuk göğüs hastalıkları” tanımı yanında bu bilim dalının ilgilendiği alan için “çocuk solunum yolu hastalıkları” yada “çocuk akciğer hastalıkları” tanımları da kullanılabilmektedir.

Yani çocuk göğüs hastalıkları burun ucundan hava keseciklerine (alveol) kadar olan tüm nefesin gittiği hava yolu, bunun etrafında bulunan akciğer ve akciğer zarlarını ilgilendiren tüm hastalıkları kapsar.

Çocuk göğüs hastalıkları uzmanları bu hastalıkların teşhis, tedavi ve izlemi ile ilgilenirler. Aynı zamanda erişkinlerde olduğu gibi bu hastalıkların teşhisinde kullanılan fleksıbl bronkoskopi de (bronşlara kamera sistemi ile bakmak ve örnek almak) çocuk göğüs hastalıkları uzmanları tarafından uygulanır.

Çocuk göğüs hastalıkları rutin günlük hastalıklarda çok sorun yaratan bir sağlık sorununu teşkil etmese de, bu hastalık grubundaki hastalıkların bulguları birbiri üzerine örtüştüğü için tanı koymak bazen çok zor olmaktadır. Bu durumlarda çocuklara uygulanabilen fleksıbl bronkoskopi çocuk göğüs hastalıklarını teşhis edebilmede çok önemli bir artı sağlamaktadır.

Bu açıdan yeterli altyapının olmadığı özel muayenhane, birim ve merkezlerde izlenen hastaların çok ciddi teşhis hataları, yanlış tedavi uygulamaları ve sonuçta da bunların ağır komplikasyonları ile karşı karşıya kaldığını bizzat gördüm.

Maalesef ki bu hataların en çoğu da bu hizmetin en iyi yapılabileceği kentsel ortamlarda olmaktadır. Bu durumun faturası  çocuğunun sorunu ile baş edememenin verdiği vicdan azabı ile kıvranan anne ve babalarımızın ızdırabı, acısı, karamsarlığı, umutsuzluğu, yaşam kalitesinin bozukluğu olarak çıkmaktadır.

Ve en önemlisi de teşhis edilemeyen hastalığın çocuğun büyüme evresinde onun akciğer ve solunum yolunda bırakacağı sekeller, yanlış tedaviler ile verilen organik ya da ruhsal zararlardır.

Bu nedenlerledir ki, amacı karşılıksız olarak çocukluk çağındaki tüm göğüs hastalıkları ve bu hastalıklarla ilgili diğer organ tutuluşlarına (üst ve alt solunum yolu, kalp ve damar sistemi, bağışıklık sistemi….) ait bulguları, teşhis yollarını, tedavi önerilerini sizlerin anlayabileceği dilde verebilmek, anne babaların soru ve sorunlarını paylaşmak, onları elden geldiğince doğru yönlendirebilmektir. Buradaki bilgilerin hiçbir şekilde kendi başına tedavi etmede kullanılmaması önerilir. Bu nedenle uzmanına başvurmaksızın yapılan tedavi ve girişim sonuçlarından sorumluluk kabul edilmeyecektir. 

 
Sevgili çocuklarınız ile birlikte huzurlu bir ömür dilerim.


Prof. Dr. Hasan YÜKSEL
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Enfeksiyon Hastalıklarında Beslenme

Hastalıklarda beslenme ilkeleri bilinirse, çocuğun beslenmesi de sorun olmaktan çıkacaktır.... » Devamını Okuyun!

Gaucher Hastalığı

http://www.mpsturk.org/GaucherHastaligi.aspx... » Devamını Okuyun!

Bulaşıcı Hastalıklar Listesi

Bulaşıcı hastalık ya da enfeksiyon hastalıkları, intaniye olarak da bilinir, hastalık yapıcı herhangi bir yolla insana geçme özelliğindeki mikropların... » Devamını Okuyun!

Depo Hastalığı

Lizozom hastalıkları tüm dünyada onbinlerce kişiyi etkileyen bir kalıtsal hastalık grubudur.... » Devamını Okuyun!

Akraba Evliliği ve Genetik Hastalıklar

İnsan 23 çift kromozomdan ibarettir. ... » Devamını Okuyun!

Fenilketonüri (Zeka Testi)

Kalıtsal bir metabolik hastalıktır.... » Devamını Okuyun!

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Önce idrar yolları nedir, onu tanıyalım. Yukarıdan aşağı doğru sıralarsak en üstte böbrekler vardır. Böbreklerde yapılan idrarı aşağıya taşıyan üreter... » Devamını Okuyun!

Hemofili

Kalıtsal bir hastalık olan hemofili ıamayla ortaya çıkan hastalıkların de bilinen en eski örneğidir. ... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi