0-12 YAŞ » HAYVAN VE ÇOCUK

« önceki sayfaya dön

Çocuk Doktoru Gözü ile Çocuklar ve Ev Hayvanları

Çocuklar, ev hayvanları tarafından erişkinlerden daha fazla ısırılırlar. Bu daha çok eve yeni doğmuş bir bebek getirildiğinde görülür. Bundan dolayı eve yeni bir bebek geldiğinde hayvanın tepkileri dikkatle gözlenmeli ve hayvanlar bebek geldiğinde kesinlikle yalnız bırakılmamalıdır. 2–3 haftalık bir alışma döneminden sonra ev hayvanları bebeği ya görmezden gelmeye başlar ya da varlığından keyif alarak onunla ilgilenirler. Yine de hayvan bebeğin etrafındayken, eğlendiğinden emin olunsa bile dikkat edilmelidir.
 
Çocuğunuza arkadaşlık edecek bir hayvan almayı düşünüyorsanız; çocuk 3–4 yaşına gelene kadar kucaklamasına izin vermeyiniz. Daha küçük çocuklar bir hayvan ile oyuncağı ayırt edemeyip onu ısırmaya tahrik edecek şekilde davranabilir.

İyi huylu bir hayvan edinmeye çalışın. Yaşlı hayvanlar bir çocuk için iyi bir tercihtir, yavru bir kedi/köpek, patileri ile oynarken oyun ile tırmalamayı ayırt edemeyebilir.
 
Hayvanınıza iyi davranın. Örneğin köpeği çok kısa bir ip veya zincirle bağlamayın. Çünkü böyle bir kısıtlama onu sinirli ve saldırganlaştırabilir.
 
Çocuğunuzu hayvanla yalnız bırakmayın. Bebek, hayvanın sinirlendiğini anlayamadığı için birçok ısırık, oyun amaçlı koşuşturmalar sırasında ortaya çıkar.
 
Çocuğunuza yüzünü, hayvanın yüzüne yaklaştırmamayı öğretin.

Çocuğunuzun hayvanın kuyruğunu çekmesine veya oyuncağını almasına izin vermeyin.
 
Hayvanın uyurken veya yemek yerken rahatsız edilmesine izin vermeyin.
 
Tüm hayvanların kuduz aşısı yapılmalıdır!
Sinirli hayvan nasıl olur onu öğretin. Histerik-havlayan, çömelmiş pozisyonda durup gözlerini diken, kuyruğunu dikmiş hayvan!
Yabancı bir köpekle karşılaştığında bekleyip köpeğin onu koklamasına ve tanımasına izin vermeyi öğretin; kaçmamasını veya tehdit edici hareketler yapmamasını öğretin.
 

Uzm. Dr. Erdem UZUNOĞLU / Çocuk Hastalıkları Uzmanı
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kreş / Anaokuluna Başlayan Çocukta Uyum Süreci

Kreş/Anaokuluna başlama hem aile için, hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. ... » Devamını Okuyun!

Çocuk ve TV

NEDEN TV İZLEMEYELİM..... » Devamını Okuyun!

0-3 Yaş Eğitim

Bebeğin yaşamı boyunca onu etkileyecek gelişimlerin en başında bilişsel gelişim vardır.... » Devamını Okuyun!

Pika Sendromu (Yabancı Madde Yeme Alışkanlığı)

Yenilebilir olmayan kireç, toprak, kil, kum, saç, boya, yapıştırıcı, kağıt gibi maddeleri yeme ile ilgili bir davranış bozukluğudur.... » Devamını Okuyun!

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)... » Devamını Okuyun!

Çocuğunuz Anaokuluna Başlamaya Hazır mı?

Acaba çocuğumuzu anaokuluna kaç yaşında başlatmalıyız? Erken yaşta okula başlaması halinde ileride okuldan sıkılır mı? Henüz erken mi? Ya okula alışam... » Devamını Okuyun!

Aşı Takvimi

Üniversiteler Tarafından Önerilen Aşı Takvimi... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi