0-12 YAŞ » ÇOCUK GÜVENLİĞİ

« önceki sayfaya dön

Çocuklara İlk Yardım

İstenmeyen durumlara (kaza/hastalık) önlemler almak, sadece istenmeyen durumlarla karşılaşma riskimizi azaltır; fakat bu, istenmeyen durumla karşılaşmayacağımız anlamına gelmez.
Her ne kadar gözümüz gibi sakınsak da çocuklarımızın hareketli ve bilinçsiz-korunmasız yapıları onları tehlikelere daha açık hale getirmektedir.
Bu, tüm önlemlerimize rağmen, çocuklarımızın istenmeyen durumlarla karşılaşma riskini artırmaktadır.
Bu şekilde bir durumla karşılaşıldığında ne yapılacağını bilmemek, elimizi kolumuzu bağlayacaktır.
Bu olumsuz durumu aşmak için, bebeklerin ve çocukların daha çok maruz kaldıkları tehlikeler göz önünde bulundurularak oluşturulmuş bu eğitim için ayıracağınız kısacık bir zaman yeterli olacaktır.
Bebek ve çocuklarla yoğun bir biçimde yakın ilişkide olan kişiler (anne-babalar, bakıcılar, öğretmenler, akrabalar…).

Çocuklara İlk Yardım
Çocukluk çağında karşılaşılan tehlikeler anne babaların korkulu rüyasıdır. Örneğin, elektrik çarpmasında ne yapmalıyız? Ya da yanıklarda ilk yardım ne olmalı? Bunları bilmek o kadar önemli ki...
 
Tehlike bilincinin henüz kazanılmadığı çocukluk çağı, kazaların da en sık karşılaşıldığı dönemler. Kazalarda anne babaların soğukkanlılığını koruması müdahalenin de daha sağlıklı gerçekleşmesini sağlıyor. 
 
Çocuklar genellikle ne tür kazalar geçiriyor? 
Bebeklik dönemlerinde, yani 0-6 aylık yaşam döneminde en fazla görülen kazalar yataktan yuvarlanarak düşmeler olmaktadır.
 
Bu dönemden sonra özellikle bebek ve çocukların hareket kabiliyetlerine göre düşmeler, yabancı cisim yutmaları ve yabancı cisimleri vücut doğal açıklıklarına sokmalar, kimyasal madde/ilaç içme, elektrik çarpmaları, mutfakta yanma/kesici delici alet yaralanmaları ve trafik kazaları daha sık görülmektedir. 
 
Bu durumlarda ailelerin ilk yapması gereken şeyler nelerdir? 
İlk olarak anne babanın sakin olması gerekir.
 
Düşmelerde, özellikle kafa travması öncelikli olan düşmelerde, çocuğun bilinç durumu değerlendirilmeli, kusma olup olmadığı izlenmeli ve ilk 2 saat içinde çok telaş etmeden donanımlı bir hastaneye başvurulmalıdır.
 
Kimyasal madde ve ilaç içilmesi durumunda ilk olarak evlerde kolay yerde bulunması gereken zehir danışma merkezlerinin numarası çevrilerek durum hakkında bilgi alışverişinde bulunulmalıdır. Özellikle çocuğu kusturmaya çalışmadan ve bir şeyler içirmeden önce bu bilgiye ulaşmak önemlidir.
 
Yabancı cisim yutmalarında cisim ağızda yakındaysa hafif parmak hareketiyle çıkartılması denenebilir ancak burun, kulak gibi doğal açıklıklara yabancı cisim sokulmuşsa kurcalamadan ve cisimleri daha derine itmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.
 
Elektrik çarpmalarında ritim bozuklukları oluşabileceğinden hemen monitorize edilmesi gereken çocukları derhal bir hastaneye götürmekte fayda vardır. Kimyasal olmayan su, çay yanıklarında yanan bölge hemen üzerindeki giysiler nazikçe çıkartılarak su altında tutulmalıdır. 
 
PANİK YOK; SAKİN OLUN 
 
Yaralı çocuklar acil servise götürülürken nelere dikkat edilmelidir? 
Yaşamsal belirtileri iyice kontrol edilmeli, yolda oluşabilecek değişiklikler gözlenmeli ve doktora bilgi verilmelidir.
 
Düşmelerde kol ve bacak, boyun gibi bölgelerde kırıklardan şüphe ediliyorsa bu bölgelerin hiç hareket etmemesine özen gösterilmelidir.
 
Kanamalarda kanama bölgesine temiz bir bezle baskı uygulamak gerekli olabilir, atardamar kanamsı düşünülüyorsa turnike uygulaması hakkında bigi sahibi olan birinin uygulamayı yaparak acilservise getirmesi yararlı olacaktır.
 
Yanıklarda hastalar yıkama sonrası temiz bir bezle sarılıp getirilebilir.
 
Elektrik çarpması, kimyasal madde zehirlenmeleri gibi herhangi başka bir durumda ilk olarak çocuğun solunumunun sekteye uğramaması ve dolaşımının sağlanması yeterli olacaktır.
 
Bunun için ailelere düşen en büyük görev bu tür kazaların özellikle evlerde ve mahalle aralarında çok sık olabileceği düşünülerek hem ilkyardım konusunda bilgi sahibi olmak hem de senaryolara göre nasıl davranacağını önceden çalışıp hesplamaktır. 112 ya da acil yardım çağırılacak numaralar, zehir danışma merkezinin numarası kolay bulunabilecek ve hemen ulaşılabilecek yerde olmalıdır. 
 
Panik durumu daha da tehlikeli hale getirir! 
Aile panik yaşarsa bu ne gibi sonuçlar doğurur? 
İlkyardımda öncelik panik yapmamaktır. Çevre tedbirleri doğru alınmazsa (çocuk elektrik kaynağından, kimyasal maddeden veya ateşten uzaklaştırılmazsa), soluk alıp vermediği ve kalp atışının olup olmadığı iyice anlaşılmazsa çocuğa verilebilecek yardımın kalitesi ve etkinliği de düşmektedir.

 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kreş / Anaokuluna Başlayan Çocukta Uyum Süreci

Kreş/Anaokuluna başlama hem aile için, hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. ... » Devamını Okuyun!

Çocuk ve TV

NEDEN TV İZLEMEYELİM..... » Devamını Okuyun!

0-3 Yaş Eğitim

Bebeğin yaşamı boyunca onu etkileyecek gelişimlerin en başında bilişsel gelişim vardır.... » Devamını Okuyun!

Pika Sendromu (Yabancı Madde Yeme Alışkanlığı)

Yenilebilir olmayan kireç, toprak, kil, kum, saç, boya, yapıştırıcı, kağıt gibi maddeleri yeme ile ilgili bir davranış bozukluğudur.... » Devamını Okuyun!

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)... » Devamını Okuyun!

Çocuğunuz Anaokuluna Başlamaya Hazır mı?

Acaba çocuğumuzu anaokuluna kaç yaşında başlatmalıyız? Erken yaşta okula başlaması halinde ileride okuldan sıkılır mı? Henüz erken mi? Ya okula alışam... » Devamını Okuyun!

Aşı Takvimi

Üniversiteler Tarafından Önerilen Aşı Takvimi... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi