AKTİVİTELER » SPOR

« önceki sayfaya dön

Uzakdoğu Sporları

Uzakdoğu Dövüş Sporları Nedir? Uzakdoğu Dövüş Sporları Hakkında Genel Bilgi !!!

Birçok sporun kökeni dövüşe dayanır, ama Çin´de ve Japonya´da dövüş sporları çok uzun bir za*man dilimi içinde gelişerek manevi, hatta dinsel bir boyut kazanmıştır. Çinli ve Japon öğretmenler bu sporlara yönelen kişilerin zihinsel ve ruhsal durumlarının en az fiziksel cesaretleri kadar önemli olduğunu vurgular. Manevi ve felsefi düşünceler ile zorlu beden*sel hareketleri birleştiren Uzakdoğu dövüş sporlarında Taoculuk ve Budacılık´ın etkileri açıkça görülebilir.
Bu sporlar, silahlı ya da gelişmiş tekniklerin uygulandığı silahsız dövüşler olarak ikiye ayrılır. Batıda yaygın olarak yapılan bazı sporlar Uzakdoğu dövüş sporlarıyla yakından ilişkilidir. Eskrim, kendo denen eski bir kılıç sporundan, okçuluk ise kyudo´dan geliştiril*miştir. Bazı Uzakdoğu dövüşlerinde silah olarak bıçak, orak, sırık gibi sıradan, günlük aletler kullanılır. Efsanevi kahraman RobinHood ve arkadaşlarınca sık sık yapılan sırık dövüşlerinin bazı Uzakdoğu sporlarıyla yakın benzerlikleri vardır.
Silahsız Uzakdoğu dövüşleri, genellikle el ve ayak vuruşlarına ya da düşürme teknikleri*ne dayanır. Bir tür güreş olan sumo karşılaş*malarında, dev güreşçiler dövüşür. Eski jiu jitsü´dan geliştirilen judo, bugün Olimpik bir spordur. İÖ 5. yüzyılda Taocular´ın bir idman biçiminde uyguladıkları kung fu İÖ 3. yüzyıl*da dövüş sporu olarak da yapılmaya başlandı. Kung fu hareketleri kaslar arasında uyum ve eşgüdümün yanı sıra zihinsel yoğunlaşma ve katı bir özdisiplin de gerektirir.
Uzakdoğu dövüş sporlarının yaygınlaşma*sında sinema da önemli bir rol oynamıştır. Bruce Lee (1940-73) kısa oyunculuk yaşamı boyunca çevirdiği filmlerle karate, kung fu gibi dövüş sporlarını batı dünyasına tanıtmış ve sevdirmiştir. Bugün birçok spor merkezi karate ve judo gibi bilinen Uzakdoğu sporla*rını öğretmek amacıyla, çeşitli yaş gruplarına yönelik kurslar düzenler. Bunların dışında kalan aikido, hapkido ve Çin boksu gibi farklı bazı Uzakdoğu dövüşleri ise Çin ve Japonya dışında pek bilinmez.
 
Başlıca Uzakdoğu Dövüş sporları branşları:
1- Taekwon-do :
Anavatanı Kore olan bu sporun tarihi iki bin yıldan daha eskidir. Tae, ayak; kwon, el demektir. Çıplak el ve ayakla, silah kullanılmadan yapılan savunma sanatıdır. Düşmana karşı savunma amacıyla geliştirilen Taekwondo, günümüzde 150 ülkeden fazla bir alana yayılmış olimpik bir spordur. Taekwondo’nun temel bölümleri şunlardır: Poomse (temel teknik ve hayali dövüş), Gyorugi (ikili müsabaka), Hosinsul (kişisel savunma) ve Kyopka (kırış).
2- Karate-do :
Bu sporun anavatanı Japonya’dır. Kara, çıplak; te, el anlamına gelmektedir. Tarihi milattan önceki dönemlere kadar uzanmaktadır. Karate-do silahsız köylülerin kendilerini askerlerin saldırılarına karşı korumak amacıyla geliştirdikleri tekniklerden oluşmuştur. Daha sonra samuraylar tarafından geliştirilmiş ve spor görünümü kazanmıştır. 1945’den itibaren Japonya’da bir takım kurallara bağlanarak düzenlenen Karate-do, daha sonra Batı Avrupa’dan tüm dünyaya yayılmıştır. 
3- Judo :
Japonca’da ju, çeviklik anlamındadır. Hız ve çeviklik bu sporun belirleyeceği yetenekleridir. Bu spor rakibin dengesini bozmayı esas alır. Önceleri Jiu-Jutsu çalışan Japon dövüş ustası Kano Cigoro tarafından geliştirilmiştir. Cigoro 1882 yılından itibaren, rakibin darbelerini esnek bir biçimde karşılayıp etkisiz hale getirmeyi amaçladığı bu yeni dövüş sisteminin eğitimine başlamıştır. UDS sporları arasında ilk olimpik branş olup, 1964’te Tokyo Olimpiyat Oyunları ile birlikte temsil edilmeye başlanmıştır. Günümüze gelindiğinde 20 milyona yakın insanın bu sporla uğraştığı tahmin edilmektedir. 
4- Jiu-Jutsu :
Japon savunma sanatlarındandır. Tarihi çok eski zamanlara kadar gider. Kelime feodal dönemlerde silahlarını kaybeden ve bedensel yeteneklerini kullanarak kendilerini savunmak zorunda kalan savaşçılara verilen isimden türemiştir. Vücudun can alıcı noktalarına yönelik yapılan saldırı (bükme, boğma ve vurma) hareketlerinden oluşur. Amacı vücudun hassas ve zayıf yerlerini tespit ederek, ustalığın ve çevikliğin güce karşı üstünlüğünü sağlamaktır. Diğer sporlar gibi belirli kuralları yoktur. 
5- Kendo :
Bu da Japon sporlarındandır. Dövüşçüler bambudan yapılmış bir kılıç, eskrimde kullanılanı andıran bir miğfer ve katı bir göğüs zırhı giyerek savaşırlar. Kendo, olimpik bir spor değildir. 
6- Kung-fu :
Bir Çin sporudur. Çince’de kung-fu, çok çalışmanın iyi olduğunu vurgulayan bir kavramdır. Çıplak elle yapılır. Esas olan şey meditasyonu ve dövüş hareketlerini birleştirebilmektir. Ayak hareketleri ve sıçrama, atlama hareketleri Karateden daha fazladır. Kung-fu, belirli kurallara, sisteme ve teşkilatlara sahip olamamış, tam bir spor görünümüne kavuşamamıştır. 
7- Wushu :
Çince’de “Sanat her şikayetin ilacıdır” anlamına gelir. Çinliler tüm dövüş sporlarını wushu altında toplamıştırlar. Wushu’da akrobatik hareketlerin ve yüksek sıçramaların ustalık ve hızlı bir biçimde yapılması önemlidir. 
8- Tai Qi Chuan : Japonca’da “yumuşak sanat” anlamına gelir. Amacı vücudun içsel enerjisini geliştirmektedir. 
 9- Kick Boks : Kick Boks ,yumruk,tekme, diz ve sınırlı clinch uygulamalarının biraraya getirilmesiyle oluşturulmuş eklektik bir dövüş sporudur. Egzersiz sistemi olarak uygulanabildiği gibi tam temaslı bir mücadele sporu olarak da uygulanabilmektedir.
Kick Boks aynı zamanda benzeri spor türlerini tanımlamakta kullanılan genel (generic) bir terimdir. Bu ad altındaki stiller:
Pradal Serey (Kmer kick boksu) — Muay Thai´nin (Tayland Boksu) öncülü olduğunu varsayanlar bulunmaktadır. Güçlü diz ve dirsek vuruşları vardır.
Japon kick boksu - Muay Thai´ye benzemekte fakat farklı bir puanlama sistemine sahiptir.
Full Contact (Amerikan boksu) - Vücut koruyucuları kullanır.

 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Okçuluk

Okçuluk. Kökeni insanoğlunun avcılık günlerine dayanan, oku bir yay aracılığıyla hedefe göndermeyi amaçlayan spor dalı. Okçuluk ilk kez 1904 Yaz Olimp... » Devamını Okuyun!

Uzakdoğu Sporları

Birçok sporun kökeni dövüşe dayanır, ama Çin´de ve Japonya´da dövüş sporları çok uzun bir za*man dilimi içinde gelişerek manevi, hatta dinsel bir boyu... » Devamını Okuyun!

Antalya Oyuncak Müzesi

?Oyuncağı küçümseyen bir toplumun geleceği olamaz."... » Devamını Okuyun!

Çocuk Kütüphaneleri

http://www.ekutuphane.org/web/catalog/search.php http://www.istanbulkutuphaneleri.org... » Devamını Okuyun!

Binicilik

Ata biniş ve çalıştırma kurallarını içine alan bir eğitim sporu. insanla at arasındaki yakınlık binlerce yıl önce başlamıştır. Bu yakınlık, bir sanat ... » Devamını Okuyun!

Araştırma Kütüphaneleri

http://www.istanbulkutuphaneleri.org... » Devamını Okuyun!

Dans

DANS, en eski sanatlardan biridir. İlk insanlar isteklerini içgüdüsel bazı ritmik hareketlerle anlatırlardı. Aslında, dansın insanlığın yeryüzünde var... » Devamını Okuyun!

Bale Müzik ve Dans Kursları

Bale; dans, mimik, müzik ve dekor sanatlarının ileri standartta birleştirilerek kullanan bir tiyatro gösterisi olarak tanımlanabilir. Asıl eleman olar... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi