10 soruda ´kadına şiddet´ yasası

TBMM´den 8 Mart´ta geçen "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun"  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca 8 aylık bir çalışmanın sonunda tamamlanan kanunda, geniş kapsamlı bir şiddet tanımı yapıldı. Şiddetle mücadelenin yol haritası ve bu konuda yargıya düşen sorumluluklar şöyle olacak: 
 
KİMLER FAYDALANABİLECEK?: Şiddete uğrayan, uğrama tehlikesi bulunan kadınlar, çocuklar, aile bireyleri ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olanlar. 
 
´ŞİDDET´İN KAPSAMI NE?: Kişinin fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik açıdan zarar görmesi, acı çekmesi "şiddet" olarak tanımlanıyor. Tehdit, özgürlüğün keyfi engellenmesi gibi her türlü tutum ve davranış için şikayette bulunulabilecek. Ev içi şiddet tanımı ile ensest vakaları da yasadan yararlanabilecek. 
 
MAĞDUR NEREYE BAŞVURACAK?: Şiddet görenler en yakın karakol, Alo 183 Hattı ve illerde 7 gün 24 saat hizmet verecek "Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri´ne başvurabilecek. 
 
KORUMA KARARINI KİM VERECEK?: Mülki idare amirleri ile hâkimler mağdurlar hakkında koruyucu tedbir kararlarını alabilecek. Mülki amirler, uygun barınma yeri, danışmanlık hizmeti, çocuklara Bakanlık desteğiyle kreş sağlayabilecek. Hakimler ayrıca mağdurun kimliğinin değiştirilmesi ve şiddet uygulayanın müşterek konuttan uzaklaştırılması kararını verebilecek. 
 
ŞİDDET UYGULAYANA NE OLACAK?: Hâkimlerin vereceği kararlar doğrultusunda şiddet uygulayan, mağdurun işine, evine ve okula yaklaşamayacak. Çocuklarını refakatçi eşliğinde görebilecek. Zorunlu psikolojik tedaviye alınabilecek. Silahı varsa teslim edecek. Çalışıyorsa, tedbir nafakası ödeyecek. 
 
İHLAL EDERSE NE YAPILACAK?: Şiddet uygulayanın verilen kararlara uymaması halinde, 3 günden 10 güne kadar zorlama hapsine tabi tutulacak. Kararı tekrar ihlal ederse bu süre 6 aya kadar uzayacak. 
 
MADDİ YARDIMLAR NELER?: Mağdurlara net asgari ücretin yüzde 30´u oranında günlük ödeme yapılacak. Korunan kişi birden fazla ise (mağdurun çocuğu gibi) bu tutarın yüzde 20´si oranında her bir kişi için ilave ödeme yapılacak. 
 
SAĞLIK GİDERLERİ NASIL KARŞILANACAK?: Genel Sağlık Sigortası olmayan kişilerin rehabilitasyonu ve sağlık giderleri Bakanlık bütçesinden karşılanacak. 
 
MAĞDURLAR NASIL TAKİP EDİLECEK?: Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri bu görevi üstlenecek. 
 
ZİHİNSEL DÖNÜŞÜM NASIL SAĞLANACAK?: İlköğretimde müfredata "kadın erkek eşitliği" konusu eklenecek. Medya, ayda 90 dakika Bakanlığın kamu spotlarını yayınlayacak. Kamu kurumlarında çalışanlara kadının insan hak- ları, kadın-erkek eşitliği eğitimleri verilecek.
 

 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kalıtsal Hastalıklar

Kalıtsal hastalıkların çoğu çekinik genlerle taşınır. ... » Devamını Okuyun!

Ailede Kadının Rolü

Kadınların aile içerisindeki rol ve sorumluluklarına baktığımız zaman, ön plana çıkan iki başlıktan bahsetmek yerinde olabilir.... » Devamını Okuyun!

Akraba Evliliği

Aynı soydan gelen kişilerin yaptığı evliliğe akraba evliliği denir. ... » Devamını Okuyun!

Boşanma Sonrası Yaşam

Toplumun boşanmak isteyen kadına verdiği ilk mesaj, ?olmaz? ve ?son bir kere daha denemelisin? biçimindedir. ... » Devamını Okuyun!

Dul Kalma Korkusu

Dul kalma korkusu, pek çok bayanı boşanmak fikrinden vazgeçiren güçlü korkuların en tepesinde yer alan korkudur.... » Devamını Okuyun!

Etkili Aile İletişimi

Değerli anne babalar, Her zaman bilinen bir söz vardır: "Eğitim ailede başlar". ... » Devamını Okuyun!

Hem Anne Hem Baba Olmak

Boşanmadan sonra çocuk anne veya babadan birinde kalıyorsa dikkat edilmesi gereken kurallar;... » Devamını Okuyun!

Sinirli ? Asabi Çocuklar

Öfkeli çocuklardan ayrı olarak sinirli çocuklar önemli yer tutar. ... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi