Kadının İlk Gece Korkusu

İlk gece korkusu olarak adlandırılan durum ´´gerdek gecesi ya da evliliğin ilk gecesi cinsel ilişkiden korkma´´ olarak da tanımlanabilir.

Bu korku daha çok ülkemize ve bekarete, kızlık zarına ve ilk gece kanamaya gereğinden fazla önem veren toplumlara özgü bir korkudur.

Cinsel ilişkiye başlama yaşının 11- 12 yaşlara kadar düştüğü dünyadaki çeşitli ülkelerde evlilik öncesi cinsel ilişki de normal karşılandığı için ilk gece korkusu diye bir kavram yoktur.

Ancak tabi ki bizler çok küçük yaşta cinsel ilişkiye girmeyi de savunmuyoruz, sorumluluk alınacak yaşa gelindiğinde ve cinsellik hakkında sahip olunması gereken bilgilere yeteri kadar sahip olunduğunda cinsel ilişki yaşanmalıdır.

Toplumumuzda hala evlilik öncesi ilişki hoş karşılanmamaktadır ve bekarete önem verilmektedir. Bu nedenle de evliliğin ilk gecesi yaşanacaklar da önem kazanmaktadır. 

Evlilik öncesinde çoğu çiftin aklına ilk gece ile ilgili olumsuz duygu ve düşünceler, korku, endişe ve kaygılar gelebilir. Toplumumuzda kadınların evlilik öncesi cinsel deneyim yaşamalarına hoş bakılmadığı için, genellikle kadınlar bu konuda bilgi ve deneyim eksikliğine sahiptir ve özellikle de çevreden ilk gece ile ilgili duydukları olumuz hikayeler onları fazlasıyla etkiler. 21. yüzyılda yaşamamıza rağmen hala toplumca kızlık zarı bekaretin simgesi sayılmakta ve ilk gece kanama olması mutlaka beklenmektedir.
 
Cinsel konuda eğitim verilmeyen bir toplum da olmamızdan dolayı, cinsel konularda gerçek ve doğru bilgiye ulaşmak zordur. Bu nedenle de çoğu genç kız tam da evlilik hazırlıkları ve heyecanını yaşadığı günlerde bir yandan da ilk gece korkusu yaşar.
İlk gece ile ilgili kadınların olası korkularını şu şekilde sıralayabiliriz:
İlk gecenin çok acılı ve ağrılı olması
Kızlık zarı kanaması
Kanamanın çok uzun sürmesi
Ya kanama olmazsa ne yaparım? kaygısı
İlk gece vajinanın kilitlenmesi ve erkeğin penisinin içeri sıkışması
Vajina deliğini bulamama
Vajinanın penisi içeriye alacak kadar açılmayacağı
Eşinin yanında soyunma, çıplak kalma ile ilgili kaygılar

İlk gece ile ilgili kadınların en büyük korkusu çok acı çekecek olmaktır. Cinsel ilişki ne kadına ne de erkeğe acı veren bir eylem değildi, eğer öyle olsaydı bu kadar insan cinselliği yaşamak için çaba göstermezdi. Cinsel ilişki sevginin ve zevkin eşinizle/ partnerinizle paylaşılmasıdır. Acı ve ağrı veren bir olay değildir. Bir görev ya da mecburiyet de değildir. Korkuması gereken birşey yoktur ancak yetişme çaında tanık olunan olumsuz olaylar, eşten dostan duyulan ilk gece hikayeleri kdının bilinçdışında yer edebilir ve tam ilişki sırasında korkuları ve kaygıları açığa çıkabilir.
 
İlk gece normal şartlarda acı ve ağrı olmaz, acının olması için kadının kendini kasması ve vajinanın kuru olması gereklidir. Vajina kuru iken penis içeri girmek için zorlarsa, vajinada oluşan tahrişten dolayı kaın acı hisseder. Ancak ilk gece erkek öncelikle eşinin ruhunu okşar, ona sevildiğini ve beğenildiğini hissettirir, yeterli ön sevişme yapar ve kadının klitorisini uyarırsa zaten vajina ıslanacak ve kadın cinsel ilişkiye hazır hale gelecektir. O zaman da acı ve ağrı olmadan ilişki çok rahat biçimde gerçekleşecektir. İlişki çok rahat gerçekleştiğinde de çoğu çiftin kafasında soru işareti oluşur ve cinsel ilişkjiyi başaramadıklarını düşünürler, çünkü hem erkeğin hem de kadının kafasında ilk ilişkinin zor olması gerektiği ile ilgili bir cinsel mit vardır. İlk gece çok kanama olacağı korkusu da kadının en önemli korkularından biridir.
 
Kızlık zarı aslında sanıldığının aksine vajina ağzını bir perde gibi kapatmaz, ortasında adet kanının aktığı bir delik vardır. Yani aslında kızlık zarı zaten doğuştan deliktir. Kızlık zarının birçok çeşidi vardır, ancak en yaygın olarak görülen anüler kızlık zarı denilen yapıda eğer kadın kendini kasmaz ve yeterince uyarılmışsa kanama olmaz. Yani ilk gece kanaması aslında kadının kendini kasmasından dolayı gerçekleşir. İlk gece kanamasının yanı sıra kanamanın olmaması da yine çoğu kadının korkularından biridir. Çünkü hala toplumumuzda kanama ile bekaret eşdeğer tutulduğundan kanama olmadığında erkeğin kendisinden şüphe edeceği ve ilk gece onu muayeneye götüreceği korkusu, çoğu kadında fobik tepkilere ve psikosomatik belirtilere dahi sebep olabilmektedir.
 
Hayatında hiçbir cinsel deneyimi olmamış genç kızlarımız bile kendilerinden şüphe edebilmekte ve ´´ya ilk gece kanamam olmazsa´´ korkusu ile karşı cinsle ilişki kurmaya ve evlenmeye çekinmektedirler. Gerçek şudur ki, kanama olması ya da olmaması kadının bekaretinin simgesi değildir, bekaret aslında beyindedir. Ancak gerçek hayatta bunca yıllık yerleşmiş yanlış inanışları yıkmak ve bu korkuları yaşayan kadınları rahatlatmak çoğu zaman pek de kolay omamaktadır.
 
Yine ilk gece kilitli kalma korkusu da çiftlerin yaşadığı en büyük korkulardan biridir. Bu bir şehir efsanesidir. Vajina kaslarının kasılıp da erkeğin penisini içeriye sıkıştırması gibi bir durum mümkün değildir.

 
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kalıtsal Hastalıklar

Kalıtsal hastalıkların çoğu çekinik genlerle taşınır. ... » Devamını Okuyun!

Ailede Kadının Rolü

Kadınların aile içerisindeki rol ve sorumluluklarına baktığımız zaman, ön plana çıkan iki başlıktan bahsetmek yerinde olabilir.... » Devamını Okuyun!

Akraba Evliliği

Aynı soydan gelen kişilerin yaptığı evliliğe akraba evliliği denir. ... » Devamını Okuyun!

Boşanma Sonrası Yaşam

Toplumun boşanmak isteyen kadına verdiği ilk mesaj, ?olmaz? ve ?son bir kere daha denemelisin? biçimindedir. ... » Devamını Okuyun!

Dul Kalma Korkusu

Dul kalma korkusu, pek çok bayanı boşanmak fikrinden vazgeçiren güçlü korkuların en tepesinde yer alan korkudur.... » Devamını Okuyun!

Hem Anne Hem Baba Olmak

Boşanmadan sonra çocuk anne veya babadan birinde kalıyorsa dikkat edilmesi gereken kurallar;... » Devamını Okuyun!

Etkili Aile İletişimi

Değerli anne babalar, Her zaman bilinen bir söz vardır: "Eğitim ailede başlar". ... » Devamını Okuyun!

Sinirli ? Asabi Çocuklar

Öfkeli çocuklardan ayrı olarak sinirli çocuklar önemli yer tutar. ... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi