0-12 YAŞ » BESLENME

« önceki sayfaya dön

3-6 Yaş Çocukta Beslenme Programı

 

Çocuğun beslenme alışkanlıkları okul öncesi çağlarda şekillenmekte ve bu yaşlarda kazandığı yemek yeme alışkanlığı hayatının daha sonraki dönemlerini etkileyecek ve ileride ortaya çıkacak beslenme sorunlarının temelini oluşturacaktır (Kaya 1999). 

Büyüme-gelişme süreci içinde yetersiz  ve dengesiz beslenen çocuklarda boy kısalığı, zayıflık ve şişmanlık gibi somatik büyüme ve gelişme bozuklukları. gibi mental gelişim bozuklukları yanında, seksüel organ ve fonksiyon bozukluları da ortaya çıkmaktadır (Baykan 1999).

Çocuğun iyi bir yemek yeme alışkanlığı kazanmasında büyüklerin tutumunun önemli bir yeri vardır. Herhangi bir hastalık olmadan çocuğun yemek yemede güçlük yaratmasının başta gelen nedenleri; o yaşın fizyolojik durumunun gerektirdiği kalori ve besin gereksinimlerinin ne kadar olduğunun bilinmemesi ve çocuğun seçme arzusuna yer verilmemiş olmasıdır. Anneleri daha iyi beslenme 

alışkanlıkları geliştirmeleri konusunda ikna edebilmek için önce, neden bu şekilde 3beslendiklerini anlamak gerekir. Kişilerin beslenme alışkanlıklarını değiştirmek zordur (Anonim 1992).

Ailenin düzenli bir beslenme alışkanlığı varsa, çocuğunda yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanması doğaldır (Karakuş 1997). Günümüzde erkeğin yanı sıra kadında çalışma hayatına girmiştir. Kadının çalışma hayatına girmiş olması ve daha birçok etmen hazır ve çabuk hazırlanan besinlere yönelmelerine neden olmaktadır. 

Değişen bu yemek kültürü ile bireylerin beslenme alışkanlıkları da değişmektedir (Hüsrevoğlu 2003). Beslenme alışkanlıklarını çocuklar büyüklerden daha kolay değiştirirler. Alışkanlıkların yavaş yavaş geliştirmeye başladığı okulöncesi dönemde, verilecek beslenme eğitimi ile çocuğun doğru alışkanlığı öğrenmesi sağlanacaktır .(Ballar 1989). 

Anneler genelde beslenme konusunda bilgilendirilmek ve yönlendirilmek için yardıma ihtiyaç duyarlar. Annelere yapılacak her türlü yardımlar çocukların beslenme alışkanlıklarını doğrudan etki edebilecek türde yardımlardır. Annelerin eğitim düzeyi de beslenme hakkındaki bilgilerini etkileyen faktörlerden biridir. Annelerin ya da çocuğun beslenmesiyle ilgilenen diğer kişilerin, beslenme konusunda eğitilmeleri ve bu 

bilgilerini çocuklarının iyi beslenme alışkanlıkları kazanması yönünde kullanmaları. çocuğun gelecekteki yaşantısında da yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmasında önemli bir unsurdur (Kaya 1999). 

Bu hedefe ulaşabilmek için yapılması gereken işlemlerden birisi de, çocuğu beslemek ve büyütmekle görevli olan annelerin beslenme konusunda eğitilmeleridir. Ülkemizde beslenme konusunda yapılan araştırmalarda da annelerin beslenme konusunda yeterince bilgilerinin olmamasının çocuklarda görülen beslenme yetersizliklerinde daha büyük payı olduğu belirlenmiştir. O halde çocuklarda beslenme yetersizliklerini azaltmak için beslenme konusunda annelere yapılacak etkin ve sürekli eğitimle, onların bu konuda yeterice bilgilenmeleri, varolan kaynaklarını daha  iyi kullanmaları ve daha sağlıklı çocuk yetiştirmeleri sağlanabilir (Erden 1993). 


Okul öncesi çocukluğu döneminde dikkat edilecek en  önemli nokta. çocuğun iyi bir yemek yeme alışkanlığını kazanmış olmasıdır. Bu alışkanlığın kazanmasında. büyüklerinin tutumunun önemli yeri vardır. Herhangi bir hastalık olmadan çocuğun yemek yemede güçlük yaratmasının başta gelen nedenleri o yaşın fizyolojik durumunun gerektirdiği kalori ve besin gereksinmelerinin ne kadar olduğunun bilinmemesi ve çocuğun seçme arzusuna yer verilmemiş olmamasıdır.  Bu yaş grubuna şiddetle istemediği yiyeceği vermekte ısrar etmek doğru değildir. Çocuklar seçmekte serbest bırakılırlarsa daha iyi bir yemek yeme alışkanlığı kazanabilmektedirler  (Hasipek 1988a, Karakuş 1997).  

Yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanabilmesi için  toplumdaki bireylerin beslenme konusunda eğitilmesi gereklidir. Yapılan araştırmalar; beslenme eğitim programlarının beslenme bilgisi üzerinde etkisi olduğunu eğitim seviyesi yükseldikçe beslenme bilgisinin de buna paralel arttığını göstermiştir.  Okul öncesi çocuklarının sağlığını koruma ve sürdürmede en büyük temel rol oynayan annelerin beslenme alışkanlıkları ve beslenme bilgi düzeylerini saptamak amacıyla bu araştırma planlanıp, yürütülmüştür. Kaynak:turkiye_obezite_sismanlik_ile_mucadele_ve_kontrolprogrami_2010_2014

ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EV EKONOMİSİ (BESLENME) ANABİLİM DALI Yayın Yeri: ANKARA

 

 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kreş / Anaokuluna Başlayan Çocukta Uyum Süreci

Kreş/Anaokuluna başlama hem aile için, hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. ... » Devamını Okuyun!

Çocuk ve TV

NEDEN TV İZLEMEYELİM..... » Devamını Okuyun!

0-3 Yaş Eğitim

Bebeğin yaşamı boyunca onu etkileyecek gelişimlerin en başında bilişsel gelişim vardır.... » Devamını Okuyun!

Pika Sendromu (Yabancı Madde Yeme Alışkanlığı)

Yenilebilir olmayan kireç, toprak, kil, kum, saç, boya, yapıştırıcı, kağıt gibi maddeleri yeme ile ilgili bir davranış bozukluğudur.... » Devamını Okuyun!

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)... » Devamını Okuyun!

Çocuğunuz Anaokuluna Başlamaya Hazır mı?

Acaba çocuğumuzu anaokuluna kaç yaşında başlatmalıyız? Erken yaşta okula başlaması halinde ileride okuldan sıkılır mı? Henüz erken mi? Ya okula alışam... » Devamını Okuyun!

Aşı Takvimi

Üniversiteler Tarafından Önerilen Aşı Takvimi... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi