GELİŞİM » GELİŞİM DÖNEMLERİ

« önceki sayfaya dön

Altı Yaş

Bu yaştaki çocuğun motor becerileri gelişmiştir, evde veya dışarıda oynar ama istediklerini bilemez, bazı deneylere girişirler ve yeni bir şeyler keşfetmeye çalışırlar, bu yaştaki erkek çocukları daha çok sokakta oynamayı sever, kız çocukları ise bebekleri ile oynar onları giydirir ve soyarlar bu işi bıkmadan usanmadan tekrarlarlar.

Dil davranışları gelişmiştir, telefonda konuşurlar kendilerini ifade edebilirler fikirlerini başkalarıyla paylaşabilirler.

Çocuk bu yaşta çoğu zaman sağını, solunu, ayırır fakat başkalarının sağ ve sol kolunu göstermesi istendiğin de genellikle karıştırır, bu yaşta çocuğun resimleri daha gerçekçi olmaya başlar adam resmi çizdiği zaman kollarını, bacaklarını çizebilir, boyamaktan zevk alır fakat kalemi henüz acemice tutar harfleri kopya edebilir ve tanıyabilir.

Sosyal davranış hırçındır, acelecidir, dürtülerini kontrol etmekte güçlük çekebilir.bu yüzden sosyal ilişkilerini idare edemez sürekli birinci gelmek hevesindedir.

Annesinin ona yardım etmesini red eder fakat yinede birçok konuda annesine muhtaçtır.
 
6 Yaş Gelişiminin Özellikleri
Bedenen hayli hareketlidir. Zaman zaman dengesini kaybeder, bir yerlere takılıp düşer. Yuvarlanmaktan, emeklemekten, güreş etmekten, yere uzanarak oynamaktan hoşlanır. 

Yerde top zıplatabilir, istediği yere top atıp, atılan topu tutabilir. Toprak ve kumla oynamayı ve çukur kazmayı sever. 

Tahta parçaları, kutular veya bloklar ile işlevsel yapılar kurar, onları ev, bahçe, garaj vs. olarak kullanabilir, başka oyuncakları bu kutuların içinde yürütür. 

Küçük kasları oldukça gelişmiş olduğundan diğer yaşlara oranla el işlerinde daha beceriklidir. Kesip yapıştırır, boya yapar, resim yapar, tüm araç ve gereçleri iyi kullanır. Erkek çocuklar topla, kız çocuklar iple oynamayı sever. 

Harfleri yazmaya çalışır, bazılarını ters yazar. Bazı çocuklar ad ve soyadlarına ek olarak bir kaç harf yazabilir. 

Başkalarına kötü sözler söylemek, onları terslemek, onlarla tartışmak, isim takmak, arkalarından bağırmak gibi olumsuz huylar edinebilirler. 

Bu yaşlarda özellikle erkek çocuklarda dil tutukluğu veya kekemelik görülebilir. 

Bedensel gelişme yavaşlamıştır. Göz bozuklukları görülebilir. Yakın görmekte güçlük çeken çocuklar çoğunluktadır. Süt dişleri değişmeye başlar. 

Bencil ve kavgacı olabilir. Bir şeye kızdığı zaman onun sorumlusu olarak annesini görür, hıncını annesinden almaya çalışır.

İstekleri hiç bitmez ve anında yapılmasını ister. Her şey istediği şekilde olmalıdır. Fırtınalı ve duygusal bir yaştır. 

Her şeyin hepsini ister. Paylaşmaktan kaçınır. Seçme yapmaz. Suçlanmak, eleştirilmek istemez. Kendisine verilen cezalara tepki gösterir. 

Oyunlarda ve ilgi alanlarında kız ve erkek çocuklar arasında farklılık izlenir. Her ikisi de sürekli yeni şeyleri denemek ister. Yeni oyunlar yaratır ve uygularlar. Birçok hayali rollere girer, grup oyunlarından çok hoşlanırlar. 

Bazı sorumluluklar yüklenir, söylenenleri dikkatle dinler, dikkat süresi uzar. Kendisiyle gerçek nitelikte eğitim uygulamaları yapılacak çağa gelmiştir. Bu yaşta bazı çocuklar okula başlayabilir ve başarılı olabilirler (özellikle kız çocukları).
 
 
Çocuk Gelişimcisi Ebru AYYILDIZ 
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Bebeklik Döneminde (0-2 Yaş) Fiziksel Gelişim

Bebeklerin doğumdaki büyüklükleri ve doğumdan sonraki büyüme hızları, onların genel gelişimleri hakkında bize bilgi verir .... » Devamını Okuyun!

Fiziksel Gelişim Nedir?

Bireyin sağlıklı yaşaması ve davranış kazanması bedensel gelişimi ile yakından ilgilidir.... » Devamını Okuyun!

Altı Yaş

6 yaş: Yerde top zıplatabilir, ... » Devamını Okuyun!

Ahlak Gelişimi

Ahlak gelişimi; bireyin küçük yaşlardan başlayarak toplum tarafından beğenilen, kabul edilen doğru davranışları yapmasıdır. ... » Devamını Okuyun!

Gelişim Nedir?

Gelişim bireyin; öğrenmesi, anlaması, duyması, konuşması, etrafıyla ve kendisiyle ilişkileri, yürümesi, el kol hareketleri, oyunları gibi özelliklerin... » Devamını Okuyun!

3-6 Yaş Fiziksel Gelişim

3-6 Yaş Fiziksel Gelişim... » Devamını Okuyun!

Çocuklarda Prososyal Davranışlar

olumlu kişiler arası ilişkiler?? olarak da adlandırılabilir.... » Devamını Okuyun!

Gelişimsel Ölçek ve Tarama Testleri

Gelişimsel Ölçek ve Tarama Testleri... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi