GELİŞİM » GELİŞİM DÖNEMLERİ

« önceki sayfaya dön

Beş Yaş

5 Yaş Gelişiminin Özellikleri

 

Beş yaşında ki çocukların okul öncesi eğitime başlamaları gerekir. Bu yaşta ki çocuklar ritmik hareketler yapabilir, dişlerini fırçalayabilirler bu yaşta çocuklar kareyi, üçgeni kopya edebilir, ancak eşkenar dörtgeni kopya ederken zorlanır. Dört yaşında ki çocuk resmini bitirdikten sonra ona anlam verdiği halde beş yaşında ki çocuk resme başlamadan önce ne yapmak istediğini bilir.

Dört yaşındaki çocukta sayı kavramı genellikle bir, iki, sınırı için de kalır fakat beş yaşındaki çocuk artık on a kadar sayabilir.

Ve bu sınır için de toplama yapabilir. O, kaç yaşında olduğunu söyleyebilir. Beş yaşında ki çocuk bir şeyi tamamlamaya hazırlıklı bir durumdadır. 

Başladığı bir işi yapmaya, bitirinceye kadar devam eder

Sosyal bakımdan mutlu bir çağdır. Bu yaşta çocuk ev işlerine yardım etmesini sever, zayıf oyun arkadaşları nı, küçük kardeşlerini korur dört yaşındaki çocuk gibi her ne pahasına olursa olsun, inatçılık etme gereksinimi duymaz, onun davranışı biraz yetişkinin kini andırır, o da sosyal olarak başkaları nın üzerinde iyi bir etki bırakmak ister.

Beş yaşındaki çocuğun başkalarına güvenmesi dört yaşından farklıdır..

Bedenini becerikli, kontrollü biçimde yönetip, kullanabilir. Oynadığı yerde uzun süre kalır. Bir oyun başlattığında, aynı oyunu birkaç gün sürdürür. Oturmaktan hoşlanmaz. Eğilip doğrularak, durmadan hareket ederek, çömelerek oynamayı yeğler. 

Çizgilerle belirlediği bir şeklin içini boyar. Kare ve üçgen çizebilir. Tahta kap ve bloklarla kat kat yapılar kurar, kesme ve yapıştırma işlerinden hoşlanır. 

Hep konuşmak ister. Yetişkinler gibi uzun cümleler kurmaya çalışır. Bilgisini arttırmak için sorular sorar. Örneğin; "Bu nasıl çalışır? Bu niçin böyledir? Bu nasıl kullanılır?" vs. Sözlü olarak ayrıntılı bilgiler verir. Dil bilgisi kurallarına uygun konuşur. Olayları ve masalları, konuların sırasını bozmadan anlatır. Her şeyin neden ve niçini ile ilgilenir. 

Evcilik oyunlarında gerçek yaşamı yansıtan konular işler. Anne olur, yemek pişirir, ev süpürür vs. 

Bir resme bakarak, aynı şeyleri kendi kağıdına aktarmaya, çizmeye çalışır. 

Söylemek istediğini dile getirmeden önce düşünür, sonra söyler. Hayalle gerçeği birbirinden ayırabilir. Gerçek olaylarla daha çok ilgilenir. 

Bu yaşın belirgin özelliklerinden biri toplum isteklerine uygun davranmaktır. Günlük yaşamı canlı biçimde oyununa aktarır. Yönetilmekten, eğitilip öğretilmekten hoşlanır. Her şey için izin ister. "Şunu yapabilir miyim? Bir şey sorabilir miyim?" gibi sorular sorar. 

Grup oyunlarını diğerlerine tercih eder. İki-üç çocukla güzel oynar. Küçükleri korur. Oyunları şaka ve sürprizlerle doludur. Açık hava oyunlarında, ev içi oyunlarından daha başarılıdır. Dışarıda daha mutlu olur. 

Yetişkinlerden ve kendisinden küçüklerden çok yaşıtları ile birlikte olmaktan hoşlanır. Çok yorulduğunda saldırgan davranır, ağlamaklı olur, kolayca ağlayabilir. 

Müziğe uyarak oynar, yürür. İp atlamaya çalışır. İki tekerlekli bisiklete binmeye heves eder. Üç tekerlekli bisiklete biner. 

Dikkatlidir. Kendi kendini eleştirir, kendine güveni vardır. Söylenenlere inanır ve harfiyen uyar. Belleği çok güçlüdür.

 

Çocuk Gelişimcisi Ebru AYYILDIZ 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Bebeklik Döneminde (0-2 Yaş) Fiziksel Gelişim

Bebeklerin doğumdaki büyüklükleri ve doğumdan sonraki büyüme hızları, onların genel gelişimleri hakkında bize bilgi verir .... » Devamını Okuyun!

Fiziksel Gelişim Nedir?

Bireyin sağlıklı yaşaması ve davranış kazanması bedensel gelişimi ile yakından ilgilidir.... » Devamını Okuyun!

Altı Yaş

6 yaş: Yerde top zıplatabilir, ... » Devamını Okuyun!

Ahlak Gelişimi

Ahlak gelişimi; bireyin küçük yaşlardan başlayarak toplum tarafından beğenilen, kabul edilen doğru davranışları yapmasıdır. ... » Devamını Okuyun!

Gelişim Nedir?

Gelişim bireyin; öğrenmesi, anlaması, duyması, konuşması, etrafıyla ve kendisiyle ilişkileri, yürümesi, el kol hareketleri, oyunları gibi özelliklerin... » Devamını Okuyun!

3-6 Yaş Fiziksel Gelişim

3-6 Yaş Fiziksel Gelişim... » Devamını Okuyun!

Çocuklarda Prososyal Davranışlar

olumlu kişiler arası ilişkiler?? olarak da adlandırılabilir.... » Devamını Okuyun!

Gelişimsel Ölçek ve Tarama Testleri

Gelişimsel Ölçek ve Tarama Testleri... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi