GELİŞİM » GELİŞİM DÖNEMLERİ

« önceki sayfaya dön

Dört yaş

Üç yaşla dört yaş arasın da bir gerileme olduğu görülebilir. Bu yaşta huzursuzluklar, güvensizlikler iki buçuk yaşın da görülen negatif özellikler tekrar görülmeye başlar, bazı çocuklar da geçici de olsa kekemelik ortaya çıkabilir. Bu yaşta çocuk kararsız hırçındır 

Çocuk artık bağımsız olmak ister,  çok hareketlidir. Kendini beğenmiştir. Güvensizdir dört yaşındaki çocuk tek bacak üzerinde uzun süre kalabilir. Henüz sekemez. Bunun için altı aya ihtiyacı vardır.
 
O, giysilerini ilikleyebilir, ayakkabılarını giyebilir, fakat ayakkabı bağlarını bağlayamaz bağlaya bilmesi için bir süre daha geçmesi gerekir hala bir kağıdı köşegen olarak katlayamaz!
 
Dört yaşında ki canlılık onun çok şey bildiğini sanmamıza neden olsa da bu durum böyle değildir. Henüz öğreneceği çok şey vardır. Bu yaşta çocuk bir adam resmini ayrıntılı olmasa da çizebilir.
 
4 Yaş Gelişiminin Özellikleri
Fazla yardım görmeden elbiselerini kendi kendine giyebilir, elini yüzünü yıkayabilir, yemeğini dökmeden yiyebilir, suyunu kendisi koyabilir. Tuvalete kendi başına gidebilir, bir büyüğüne haber verir orada biri olsun ister. 

Çok hareketli oynar, bir yerden diğerine hızla gider ve gelir. Yaptığı her işte hız ve hareket vardır, hareketsiz duramaz. 

Üç tekerlekli bisiklete kolayca binebilir. Top atar, atılan topu kolayca tutar. Tahta bloklarla, kutularla yapılar kurar, bunları oyunlarında kullanır. 

Resimlerini özenle çizmeye çalışır, ancak yetişkinler bu resimlerin ne olduğunu kolayca anlayamaz ve bir şeye benzetemezler. Küçük makasla düz bir hat üzerinde kağıt kesmeye çalışır, kalem tutabilir, kağıt katlar, bakarak veya hayal ederek harfleri yazmaya çalışır. 

Çok konuşur, dili hiç durmaz. Olayları abartarak anlatır. Hayal ettiği olayları gerçekmiş gibi anlatır. Hayalinde yarattığı kişilerle konuşabilir. Anlamsız kelime dizelerinden kendi kendine tekerlemeler uydurur, söyler. 

Yetişkinlerden duyduğu, gördüğü, iyi kötü her şeyi taklit eder. Dili bozuktur, küfür edip kötü sözler söyleyebilir. Başkalarına isim takar, arkalarından bağırır. 

Neden, niçin, nasıl gibi ayrıntılı cevap isteyen sorular sorar. Renkleri ayırt eder, adları ile tanır. 

Dikkat süresi biraz daha uzar, belli bir yerde 15-20 dakikadan fazla kalırsa sıkılır. Sevdiği, ilgilendiği etkinliklerde daha uzun süre harcayabilir. 

Yaşıtlarıyla veya yetişkinlerle sözlü olarak kolayca anlaşır. Hem bedeni ile hem sözle saldırganlık yapabilir. Oyuncaklarını hor kullanır. 

Toplum içinde bazen olumlu bazen olumsuz davranır. Arkadaşlarına bazen kabadayılık taslar, gözdağı verip sürekli böbürlenir. Oyun kurallarına uymayı başarır. Bazı kısıtlamaların nedenini anlamaya başlar ve uyum sağlar. Yaşıtları ile grup oyunlarına katılır. 

Masal dinlemeyi, kitaba bakmayı, kitabın sayfalarını çevirmeyi sever. 
 
 Çocuk Gelişimcisi Ebru AYYILDIZ 
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Bebeklik Döneminde (0-2 Yaş) Fiziksel Gelişim

Bebeklerin doğumdaki büyüklükleri ve doğumdan sonraki büyüme hızları, onların genel gelişimleri hakkında bize bilgi verir .... » Devamını Okuyun!

Fiziksel Gelişim Nedir?

Bireyin sağlıklı yaşaması ve davranış kazanması bedensel gelişimi ile yakından ilgilidir.... » Devamını Okuyun!

Altı Yaş

6 yaş: Yerde top zıplatabilir, ... » Devamını Okuyun!

Ahlak Gelişimi

Ahlak gelişimi; bireyin küçük yaşlardan başlayarak toplum tarafından beğenilen, kabul edilen doğru davranışları yapmasıdır. ... » Devamını Okuyun!

Gelişim Nedir?

Gelişim bireyin; öğrenmesi, anlaması, duyması, konuşması, etrafıyla ve kendisiyle ilişkileri, yürümesi, el kol hareketleri, oyunları gibi özelliklerin... » Devamını Okuyun!

3-6 Yaş Fiziksel Gelişim

3-6 Yaş Fiziksel Gelişim... » Devamını Okuyun!

Çocuklarda Prososyal Davranışlar

olumlu kişiler arası ilişkiler?? olarak da adlandırılabilir.... » Devamını Okuyun!

Gelişimsel Ölçek ve Tarama Testleri

Gelişimsel Ölçek ve Tarama Testleri... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi