0-12 YAŞ » ÇOCUKLUK DÖNEMİ SORUNLARI

« önceki sayfaya dön

Çocukluk Korkuları

‘’Anne lütfen yanımda yatar mısın?’’

‘’Yatarken ışık açık kalsın’’

‘’Uyuyunca canavar geliyo’’ gibi cümleler  ebeveynlerin sıklıkla karşılaşabileceği cümlelerdir.

Çocukların duydukları en şiddetli korkular güvenlikleri ile ilgili konularla bağlantılı olmaktadır. Yabancılar, hayvanlar, fırtınalar, anne ve babadan ayrılma ve ölümden korkma bunların en sık görülenleridir. 3 yaş sonrasındaki çocuklar genelde kendi ve ebeveyninin güvenliği konusunda endişelenir karanlıktan korkarlar.  

Farklı çocuklarda görülen korkular birbirleriyle o kadar benzeşirler ki konuları sanki bir televizyon ya da sinema filminden kopyalanmış gibidir.
 
Örneğin, çocukların bir   çoğu,  şimşek çakmasından sonra büyük bir hortumun evlerini yıkıp anne ve babalarından ayıracağını düşünerek korktuklarını söylerler.  Bu senaryo o kadar tanıdıkdır ki sanki
‘’Oz Büyücüsü’’ filminin ilk sahnesini anlatıyor diyebiliriz ama elbette bunu anlatan çocuklar o filmi ne görmüş ne de kitabı okumuşturlar. Belkide kitabın yazarı Mr. Baum bütün bunları  kendi çocukluk korkularından yola çıkarak kurgulamış olabilir. Tabii  onun çocukların korkularını çok iyi bilen biri olduğunu da düşünebiliriz.

Anne babasının onu sandığı kadar güçlü olmadığını ve onu karşılaşacağı kazalardan ve hayal kırıklığından koruyamayacağını anlayan çocukta korku duygusu gelişmeye başlar.
 
Çocuklukta  birçok çocuğun yalnız kalma, yalnız uyuma, hayvanlar, canavarlar, karanlık, sevilen birinin yaralanması ya da ölmesi üzerine şekillenmektedir. Küçük yaştaki korkuların bazıları zamanla yok olur.
 
( örneğin canavar  ve hayaletlerden korkma  v.b.) okul öncesi yaşta genelde hayallerinde canlandırdıkları yüzün şeklini tam olarak tanımlayamayacakları bir canavarın gelip kendilerini alacağından korkarlar.

Neler yapılmalı;

Korkularına değil çocuğunuza sempati gösterin; çocuğun korkuları gerçektir ancak bu,  korkularının gerçeğe dayandığı  anlamına gelmez. Bu nedenle korkuları onaylamadan yaşadığı endişenin bilincinde olunmalıdır. Örneğin eğer karanlıktan korkuyor ise ‘’ canavarlar uzak kalsın’’ diye değil kendinin rahatlaması için ışık açık yatabilir.
 
Çocuğunuzla kabusları hakkında konuşun; eğer çocuğun kabusları duyduğu korkudan kaynaklanıyorsa, bunları onunla konuşun. Kabuslardan ayrıntılı bir şekilde bahsetmek, ona bunların sonunu değiştirmek gibi bir seçenek sunacağından kontrolü ele almasını  da sağlayabilecek  ve kabuslarının şeklini değiştirerek anlatabilecektir.
 
Çocuğunuzun korkuları ile yüzleşmesini sağlayın; çocuk korkularının aslında bir temele dayanmadığını anlayınca bu korkular genelde azalır ya da kaybolur. Yalnız bu hemen olmaz, çabucak atlatılmaya çalışılırsa çocuğun endişeleri artabilir.
 
Örneğin, eğer çocuğunuz karanlıktan korkuyorsa, arka planda birçok şeye karşı korku barındırıyor demektir ve temelinde sevdiklerinden ayrılma korkusu vardır. Korkularının hepsiyle birden yüzleşme çocuk için ok zor olabilir. Ama tek tek ilgilenmek korkularına yavaş yavaş hükmetmesini sağlayacaktır. Karanlık korkusunu yenmek için, çocuk odasında ışığı açık bir şekilde gittikçe artan sürelerde tek başına oturmayı deneyebilir. Sonunda yalnızlıktan etkilenmiyorsa karanlığa alışma denemeleri yapılabilir. Bu süreçlerde çocuk hep sizin desteğinizi hissetmelidir.
 
Örneğin, karanlıkta otururken seslere ad takma  oyunu oynanabilir. Böylece çocuk seslerin normalde duyduğu seslerden farklı olmadığını anlayacaktır.
 

Dr Susan Anderson ve Dr Henrietta Leonard ”Çocuktur, Geçer!”  2000
 
Çocuk Gelişimcisi Ebru AYYILDIZ 
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kreş / Anaokuluna Başlayan Çocukta Uyum Süreci

Kreş/Anaokuluna başlama hem aile için, hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. ... » Devamını Okuyun!

Çocuk ve TV

NEDEN TV İZLEMEYELİM..... » Devamını Okuyun!

0-3 Yaş Eğitim

Bebeğin yaşamı boyunca onu etkileyecek gelişimlerin en başında bilişsel gelişim vardır.... » Devamını Okuyun!

Pika Sendromu (Yabancı Madde Yeme Alışkanlığı)

Yenilebilir olmayan kireç, toprak, kil, kum, saç, boya, yapıştırıcı, kağıt gibi maddeleri yeme ile ilgili bir davranış bozukluğudur.... » Devamını Okuyun!

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)... » Devamını Okuyun!

Çocuğunuz Anaokuluna Başlamaya Hazır mı?

Acaba çocuğumuzu anaokuluna kaç yaşında başlatmalıyız? Erken yaşta okula başlaması halinde ileride okuldan sıkılır mı? Henüz erken mi? Ya okula alışam... » Devamını Okuyun!

Aşı Takvimi

Üniversiteler Tarafından Önerilen Aşı Takvimi... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi