GELİŞİM » DİL GELİŞİMİ

« nceki sayfaya dn

Kekemelik

Kekemelik, ortalama 7 yaşından önce ortaya çıkan bir konuşma bozukluğudur. Belli bir yaşa kadar düzgün ve akıcı konuşan çocuk , yavaş yavaş ya da birden tutulur. Önceleri belli sözlerde, daha sonra her sözcükte takılır. İlk heceleri çıkarmakta zorlanır, sözü uzatır. Sıkılır, bunalır, el, başını oynatarak konuşmaya uğraşır.

Kekemelikte çok şaşırtıcı değişme, dalgalanmalar olur. Kimi çocuk okulda ve büyüklerin yanında kekeler. Kimisi ise gergin, tedirgin olduğu zamanlarda takılır. Kendi başına düzgün konuşan çocuk, başkalarının yanında takılmadan konuşamaz. Kimi kekemeler ise şarkı söylerken, hecelerken ya da fısıltıyla konuşurken hiç tutulmazlar.

Araştırmalar, kekemelikte ruhsal etkenlerin büyük ölçüde payı olduğuna , hiç kuşku bırakmamaktadır. Kekemeliği başlatabilecek olaylara örnek olarak; anne babanın kavgasına tanık olma, sünnetten korkma, evde yalnız kalma, şiddet görme, korkutulma vb. verebiliriz.

Kekeme çocukların ailelerinde, anababaların aşırı titiz ve kuralcı olduğu gözlenmiştir. Bu anababaların çocuklarından beklentileri yüksektir, sürekli denetim altında tutarlar. Sürekli eleştirilir, yaşının üzerinde usluluk ve düzen beklerler.

Kekemeliklerin çoğu geçicidir. 2- 3 yaşlarında beliren kekemeliklerin büyük bir çoğunluğu kısa sürede düzelip, tümden geçebilir. Ancak hangi kekemeliğin ne sürede geçeceğini kestirmek zordur. Anababa tutumları önemli ölçüde yanlış değilse çocukta korkaklık, güvensizlik gibi belirtiler yoksa, kekemeliğin geçme olasılığı yüksektir.

 
 Çocuk Gelişimcisi Ebru AYYILDIZ 
(Yörükoğlu,A: Çocuk Ruh Sağlığı, İstanbul-2000)
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapn!

Adnz Soyadnz
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Balk
:
Yorumunuz
:Bu Yazyla lgili Yorumlar

Bunlar da lginizi ekebilir

En ok Okunan Yazlar

Bebeklik Döneminde (0-2 Yaş) Fiziksel Gelişim

Bebeklerin doğumdaki büyüklükleri ve doğumdan sonraki büyüme hızları, onların genel gelişimleri hakkında bize bilgi verir .... » Devamn Okuyun!

Fiziksel Gelişim Nedir?

Bireyin sağlıklı yaşaması ve davranış kazanması bedensel gelişimi ile yakından ilgilidir.... » Devamn Okuyun!

Altı Yaş

6 yaş: Yerde top zıplatabilir, ... » Devamn Okuyun!

Ahlak Gelişimi

Ahlak gelişimi; bireyin küçük yaşlardan başlayarak toplum tarafından beğenilen, kabul edilen doğru davranışları yapmasıdır. ... » Devamn Okuyun!

3-6 Yaş Fiziksel Gelişim

3-6 Yaş Fiziksel Gelişim... » Devamn Okuyun!

Gelişim Nedir?

Gelişim bireyin; öğrenmesi, anlaması, duyması, konuşması, etrafıyla ve kendisiyle ilişkileri, yürümesi, el kol hareketleri, oyunları gibi ... » Devamn Okuyun!

Gelişimsel Ölçek ve Tarama Testleri

Gelişimsel Ölçek ve Tarama Testleri... » Devamn Okuyun!

Çocuklarda Prososyal Davranışlar

olumlu kişiler arası ilişkiler?? olarak da adlandırılabilir.... » Devamn Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

lgili Linkler;
Site Kullanm Koullar Gizlilik Politikas yelik Szlemesi