AKTİVİTELER » SPOR

« önceki sayfaya dön

Buz Pateni

 Buz Pateni Nedir ?

Buz Pateni olimpik ölçü olarak kabul edilen 30 x 60 metrelik buz pistinde yapılır. Türkiye´nin olimpik ölçülerdeki ilk buz pisti
Türkiye Cumhuriyeti Kuzey yarımkürede Avrupa ve Asya kıtalarının kesişme noktasında bulunan bir ülke. Ülke topraklarının büyük bir bölümü Anadolu yarımadasında kalanı ise Balkan Yarımadası´nın uzantısı olan Trakya´da bulunur. Ülkenin üç yanı Akdeniz Karadeniz ve bu iki denizi birbirine bağlayan Boğazlar ile Marmara Denizi ve Ege Denizi ile çevrilidir. Komşuları YunanistanBulgaristan Gürcistan Ermenistan İran Irak ve Suriye´dir.
Ankara Türkiye Cumhuriyeti´nin Başkenti dünyanın 40. büyük şehri. Nüfusu 2007 nüfus sayımına göre 4.466.756 kişidir. Topraklarının büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi´nin Yukarı Sakarya bölümünde yer alan Ankara ilinin merkez kenti´dir. Rakımı ortalama 890 metredir. 
1987 yılında açılan ve kısaca Bel-Pa olarak bilinen Büyükşehir Belediyesi´nin Buz Pateni Sarayı´dır.  
İzmit´te 1999´da hizmete giren ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Buz Pateni Pisti deülkemizin ikinci olimpik buz tesisidir. 
Müzik insan yada çalgı seslerinin belli bir biçimsel güzellik yada duygusal ifade yaratacak biçimde düzenlenerek biraraya getirilmesini içeren sanat dalı. Bu düzenleme kültürlere göre belirlenmiş ayrı melodi ve ritm (Batı müziğinde armoni) standartlarına uygun olarak gerçekleştirilir. Sözcük kökeni Yunan mitolojisindeki esin perilerine verilen Musa adına dayanır. 
Tüm vücudun bir müzik ritmi eşliğinde estetikle birlikte çalıştırılabildiği bir spor ve gösteri şekli. 
Buz pateni sporu bünyesinde birleştirir. Bu unsurların bir arada olması nedeniyle son derece estetik ve rafine bir spor dalı olarak kabul edilir. Figür Pateni özellikle son 30 yılda teknik ve artistik planda büyük bir ilerleme gösterdiği için günümüzde bütün dünyada televizyon naklen yayınları açısından en çok ilgi çeken spor dalı olmuştur. 
Spor belirli ölçüde fiziksel güç ve beceri gerektiren yarışmalı ve eğlenceli etkinlikler. Önceleri spor kavramı boş zamanlan değerlendirmeye yönelik balıkçılık avcılık ve atıcılık gibi açık hava etkinliklerini belirlenmiş kurallara göre bireyler ya da takımlar arasında yapılan düzenli atletik yarışmalardan ayırmak için kullanılırdı. 
İstanbul Marmara Bölgesi´nde il ve Türkiye´nin en büyük kenti. Tarih boyunca çeşitli imparatorluklara başkentlik yapan 133 milyar dolarlık yıllık üretimiyle Dünyada 34. sırada yer alır. Türkiye´nin kültür ve finans merkezidir. İstanbul 41° K 29° D koordinatlarında yer alır. Marmara kıyısı ve İstanbul Boğazı (Boğaziçi) boyunca Haliç´i de çevreleyecek şekilde Türkiye´nin kuzeybatısında kurulmuştur. 
İzmir´de olimpik ölçülere uyan buz pisti henüz yoktur. İstanbul´da patenciler Galleria alışveriş merkezinde bulunan küçük bir buz pistinde İzmir ve Antalya´daki patenciler de aynı şekildekurallara uygun olmayan küçük pistlerde çalışmaktadırlar. 
İzmir Türkiye´nin nüfus sanayi ticaret turizm ve kültür yönlerinden üçüncü büyük şehridir. 
Tarihi ve tabii güzellikleri ile de Türkiye´nin en güzel llerinden biridir.. 37° 45´ ve 39° 15´ kuzey enlemleri ile 26° 15´ ve 28° 20´ doğu boylamları arasında yer alır. Balıkesir Manisa Aydın ve Ege Denizi ile çevrilidir. İzmir renkli bir tabiata zengin bir tarihi mirasa ve bol ürün veren topraklara sahip bir ildir. Trafik plaka numarası 35´tir. 
Türkiye Buz Sporları Federasyonu 1991´de kuruldu. Daha önceleri başka Federasyonların bünyesinde faaliyetleri yürütülen Artistik Buz Pateni ancak o tarihten sonra bağımsız bir Federasyon çatısı altında örgütlenmiş oldu. 
Artistik Buz Pateni yapan sporcuların giydikleri patenler Buz Hokeyi ve Sürat Pateni sporcularının giydikleri patenlerden farklıdır. Figür patencilerinin patenlerinin altındaki çeliklerin ucundafrenlemeyi ya da sıçramayı sağlayan altı adet tırtıl vardır. 
Artistik Buz Pateni´nin öğrenilmesi disiplinli ve uzun süreli çalışmayı gerektirir. Hemen hemen her gün antrenman yapılmasına ve iyi bir patenci olmak isteyen sporcu adaylarının bıkmadan yılmadan çalışmasına ihtiyaç vardır. Buz patencilerinin teknik beceri kazanmak için iyi bir antrenöre olduğu kadar artistik yanlarını geliştirmek için iyi bir de koregrafa ihtiyaçları vardır. Uluslararası yarışmaların özellikle son 20-30 yılda televizyondan naklen yayınlanmaları bu spor dalının halk arasında yaygınlaşmasına önemli ölçüde katkıda bulunmuştur.
 

TÜRKIYE´DEKI BUZ PiSTLERI

ANKARA
BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI BUZ PATENi SARAYI BELPA  
OPTIMUM OUTLET BUZ PATEN PİSTİ

ADANA
OPTİMUM OUTLET  
ANTALYA
PENGUEN BUZ PİSTİ 

İSTANBUL
TRUEBLUE BEACH BUZ PİSTİ / FENERBAHÇE MARINA KARŞISI
OPTİMUM AVM BUZ PİSTİ /  KADIKÖY
MEYDAN ALIŞVERİŞ MERKEZİ BUZ PİSTİ  / ÜMRANIYE
MAXI CITY ALIŞVERİŞ MERKEZİ BUZ PİSTİ /  ÇENGELKÖY
GALLERIA AVM / ATAKÖY
ICE PARK ŞENLİKKÖY / FLORYA
ICESSPORTO / LEVENT PARKORMAN
FORUM İSTANBUL BUZ PİSTİ / BAYRAMPAŞA
SNOW PARK TORIUM AVM /  BEYLİKDÜZÜ

İZMİR
BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI’NIN KÜÇÜK BIR BUZ PISTI MEVCUTTUR.

BURSA
ASMERKEZ OUTLET  
KORUPARK AVM
 
İZMİT
BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI BUZ PATENI TESISI 

ISPARTA
IYAŞPARK AVM

  

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Okçuluk

Okçuluk. Kökeni insanoğlunun avcılık günlerine dayanan, oku bir yay aracılığıyla hedefe göndermeyi amaçlayan spor dalı. Okçuluk ilk kez 1904 Yaz Olimp... » Devamını Okuyun!

Uzakdoğu Sporları

Birçok sporun kökeni dövüşe dayanır, ama Çin´de ve Japonya´da dövüş sporları çok uzun bir za*man dilimi içinde gelişerek manevi, hatta dinsel bir boyu... » Devamını Okuyun!

Antalya Oyuncak Müzesi

?Oyuncağı küçümseyen bir toplumun geleceği olamaz."... » Devamını Okuyun!

Çocuk Kütüphaneleri

http://www.ekutuphane.org/web/catalog/search.php http://www.istanbulkutuphaneleri.org... » Devamını Okuyun!

Binicilik

Ata biniş ve çalıştırma kurallarını içine alan bir eğitim sporu. insanla at arasındaki yakınlık binlerce yıl önce başlamıştır. Bu yakınlık, bir sanat ... » Devamını Okuyun!

Araştırma Kütüphaneleri

http://www.istanbulkutuphaneleri.org... » Devamını Okuyun!

Dans

DANS, en eski sanatlardan biridir. İlk insanlar isteklerini içgüdüsel bazı ritmik hareketlerle anlatırlardı. Aslında, dansın insanlığın yeryüzünde var... » Devamını Okuyun!

Bale Müzik ve Dans Kursları

Bale; dans, mimik, müzik ve dekor sanatlarının ileri standartta birleştirilerek kullanan bir tiyatro gösterisi olarak tanımlanabilir. Asıl eleman olar... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi