SAĞLIK » HASTALIKLAR

« önceki sayfaya dön

Hepatitler

Hepatit’in kelime anlamı karaciğer iltihabıdır. Hepatite neden olabilen çok sayıda virüs vardır. Bu virüsler mikrobiyologlar tarafından alfabenin harfleri kullanılarak kodlanmışlardır: A, B, C, D, E, F ve G virüslerinin her birinin özelliği ve yaptığı hastalık farklıdır.

HEPATİT A
Hepatit A’nın bulaşma yolu fekal - oral yolarak adlandırılır. Virüsün vücuttan atılımı dışkı ile olur. Öyleyse bu dışkının bu dışkının başkalarının ağzına gitmesi ile (!) bulaşacaktır. Peki, bu nasıl olur? İçme sularının kanalizasyon sularına karışmasıyla, tuvalet hijyenine dikkat etmeyen kişilerin pis elle hazırladıkları gıdalarla vs… Özetle dışkı ile bulaşan su ve gıdaların ağız yoluyla alınması sonucu bulaşır.

Gelişmemiş ülkelerde erişkinlerin çoğu hepatit A’yı geçirmiştir. Küçük çocuklarda hastalık çok daha hafif seyreder. Hepatit A geçirmek hastalığa karşı kalıcı bağışıklık bırakır. Hepatit B gibi kronikleşip siroz ve karaciğer kanseri ile sonuçlanmaz ama nadir de olsa hızlı ve ölümcül akut hepatite neden olabilmektedir.

Korunması aşı ile mümkündür. 2 ve 2,5 yaşında 2 kez yapılan aşının koruyuculuğu % 100’dür. 5–6 yaştan büyük çocuklar henüz aşılanmamışsa, aşı öncesinde hepatit A geçirip geçirmediği öğrenilir.  

Belirtileri ve Tanısı: Hastalığın belli başlı 2 seyri vardır.

    Klasik hastalık: ciltte sararma, karın ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, idrarda koyulaşma yapar.
    Hafif seyirli Hastalık: (Halk arasında gizli sarılık da denir). Hastalık hafif bir gribal enfeksiyon gibi geçirilebilir. Ya da hafif kusma-ishalle seyreden bir sindirim sistemi enfeksiyonu şeklinde seyrede bilir. Bu sessiz seyirli hastalık ancak laboratuar testleri ile anlaşılabilir.

Hastalığın özel bir tedavi yoktur. İstirahat, kusmanın önlenmesi ve iyi beslenme gerekir. Hastalık sırasında başkalarına bulaşmayı önlemek için gerekli tedbirler alınmalıdır: Hastanın eşyaları (tabak, bardak vs) ayrılır. Tuvalet sonrasında ve yemek öncesinde eller çok iyi yıkanır. Bulaşıcılık hastalık başlamadan 2 hafta önce ortaya çıkar. Hastalık bittikten sonra 1–2 hafta daha devam eder.

A Hepatitli kişilerle temas sonrasında, aşılamadan daha hızlı bir koruma yöntemi olan hepatit A serumu (Hepatit A gamma globülini) enjeksiyonu gerekebilir. Ancak temas sonrası koruma yerine temas öncesi aşılama her zaman daha öncelikli olmalıdır. Hepatit A aşısı 2 yaş üzerinde 6 ay ara ile 2 kez yapılır(Bkz Aşılar). 
 
HEPATİT B 
Bulaşma Yolu: Kan, kan ürünleri, cinsel temas, pis enjektörler (uyuşturucu bağımlılarının ortak kullandıkları gibi) başlıca bulaştırma yoludur. Ayrıca hepatit B’li annenin doğumda bebeğine hepatit B bulaştırması da mümkündür. Hastalık kronikleşerek uzun yıllar sonra siroz veya karaciğer kanserine neden olabilir. Hastalık ne kadar erken yaşta başlarsa kronikleşme ihtimali o kadar artar.

Belirtiler ve tanı: Kuluçka süresi yaklaşık 4 aydır. Hepatit B hastalığında çoğu kez belirti yoktu. Bu yüzden bulaştırıcılık da daha kolaydır. Sarılık, bulantı, kusma vs klasik bulgular hastaların sadece %25’inde vardır. Belirtiler 1.5 – 2 ay sürebilir. Hepatit B çocuklarda hepatit A’dan daha ağır seyreder. Tanı kan testleriyle konur

Hepatit B’nin inteferon adlı bir madde ile tedavisine başlanmıştır Ancak tedavi çok pahalı, yan etkisi fazla ve başarısı % 100 değildir.

HEPATİT C:
Hepatit C ilk kez 1988 yılında bulunmuştur. Hepatit B gibi, kan, kan ürünleri, enjektörlerin ortak kullanımı ve cinsel temasla bulaşır. Bulaşma sonrası kuluçka dönemi 1,5 – 2 ay olup hastalık sinsi seyirlidir. Sarılık, bulantı kusma ve karın ağrısı vs klasik bulgular çok nadirdir.

Vakaların %85 – 90’ı kronik karaciğer hasarı ile seyreder. Teşhis kan testleri ile konur.

Tedavisi ve aşısı yoktur. İnterferon tedavisi denemeleri yapılmaktadır ama sonuçlar hepatit B’ninki kadar bile yüz güldürücü değildir.

Bulaştırıcılığın önlenmesi için bu kişilerin hijyen malzemelerinin (diş fırçası, tarak, tırnak makası, traş makinesi vs) kullanılmamalıdır.
 
 

Uzm. Dr. Erdem UZUNOĞLU / Çocuk Hastalıkları Uzmanı

 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Enfeksiyon Hastalıklarında Beslenme

Hastalıklarda beslenme ilkeleri bilinirse, çocuğun beslenmesi de sorun olmaktan çıkacaktır.... » Devamını Okuyun!

Gaucher Hastalığı

http://www.mpsturk.org/GaucherHastaligi.aspx... » Devamını Okuyun!

Bulaşıcı Hastalıklar Listesi

Bulaşıcı hastalık ya da enfeksiyon hastalıkları, intaniye olarak da bilinir, hastalık yapıcı herhangi bir yolla insana geçme özelliğindeki mikropların... » Devamını Okuyun!

Depo Hastalığı

Lizozom hastalıkları tüm dünyada onbinlerce kişiyi etkileyen bir kalıtsal hastalık grubudur.... » Devamını Okuyun!

Akraba Evliliği ve Genetik Hastalıklar

İnsan 23 çift kromozomdan ibarettir. ... » Devamını Okuyun!

Fenilketonüri (Zeka Testi)

Kalıtsal bir metabolik hastalıktır.... » Devamını Okuyun!

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Önce idrar yolları nedir, onu tanıyalım. Yukarıdan aşağı doğru sıralarsak en üstte böbrekler vardır. Böbreklerde yapılan idrarı aşağıya taşıyan üreter... » Devamını Okuyun!

Hemofili

Kalıtsal bir hastalık olan hemofili ıamayla ortaya çıkan hastalıkların de bilinen en eski örneğidir. ... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi