SAĞLIK » HASTALIKLAR

« önceki sayfaya dön

Bakteri ve Virüs Nedir?

Virüs de bakteri gibi insanlarda hastalık yapan mikroorganizmalardır.

Mikroskopla bile görülemeyecek kadar küçüktürler. Virüsler dokularda ve kanda hücrelerin içine girerek tahribat yapar. Antibiyotiklerden etkilenmezler.

Virüs hastalıklarından iyileşmede vücut savunmasının gücü önemlidir. Virüs enfeksiyonları sırasında direnç düştüğünde savunma zayıfladığı ve dokularda hasar ortaya çıktığında bakteriler de daha kolay hastalık yapabilir.

Virüslerin bulaşması çoğu kez damlacık enfeksiyonu ile olur. Ayrıca kan yoluyla, ağızdan doğudan temasla da bulaşma olabilir.

Virüslerin yaptığı hastalıkların bazılarına karşı aşı vardır: Yani viral enfeksiyonda tedaviden ziyade korunma ön plandadır; Hepatit A, B, grip, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği vs

Teşhiste doğrudan ve dolaylı testler vardır. Kan lökosit sayısında ve sedimantasyon hızında artış olmaması, ilgili virüslere karşı kanda antikorların miktarında artış dolaylı testlerdir. Bunlar birçok laboratuarda yapılabilen kolay ve pratik testler olsalar da yanılma payı vardır.

Örneğin; 
bir kişide virüse bağlı ateşli bir hastalık olduğu halde sedimantasyon ve lökosit sayısı artabilir. Doğrudan testler ise virüsün kendisinin gösterilmesine dayanır. Üniversitelerde viroloji laboratuarlarında yapılabilir. Pahalı ve pratikte kullanılmayan testlerdir.

Bakteriler ise virüsler gibi bulaşır ancak çoğunluğu hücre içine girmez ve yaptıkları toksinlerle hastalık etkisi gösterir. Bakteriyel enfeksiyon sırasında da ateş olur. Bakteriyel enfeksiyon tedavilerinde antibiyotik kullanılır.

Teşhiste lökosit ve sedimantasyon arışı dolaylı, kültür testleri doğrudan bakteri gösteren testlerdir.

Bakteri kültürü nedir ? İçinde bakteri bulunduğu şüphesi olan vücut salgılarının alınıp besleyici bir sıvıya ekilip bakteri üreyip üremeyeceğinin beklenmesi ve üreyen bakterinin tanımlanmasıdır. Sıvı özel steril bir ısıtıcıya konup 24 – 72 saat kadar 37 derecede bekletilir. İçinde bakteri varsa (örneğin idrarda) sıvıda bulanıklaşma olup bakteri varlığı kanıtlanmış olur.
 Uzm. Dr. Erdem UZUNOĞLU / Çocuk Hastalıkları Uzmanı
 
 
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Enfeksiyon Hastalıklarında Beslenme

Hastalıklarda beslenme ilkeleri bilinirse, çocuğun beslenmesi de sorun olmaktan çıkacaktır.... » Devamını Okuyun!

Gaucher Hastalığı

http://www.mpsturk.org/GaucherHastaligi.aspx... » Devamını Okuyun!

Bulaşıcı Hastalıklar Listesi

Bulaşıcı hastalık ya da enfeksiyon hastalıkları, intaniye olarak da bilinir, hastalık yapıcı herhangi bir yolla insana geçme özelliğindeki mikropların... » Devamını Okuyun!

Depo Hastalığı

Lizozom hastalıkları tüm dünyada onbinlerce kişiyi etkileyen bir kalıtsal hastalık grubudur.... » Devamını Okuyun!

Akraba Evliliği ve Genetik Hastalıklar

İnsan 23 çift kromozomdan ibarettir. ... » Devamını Okuyun!

Fenilketonüri (Zeka Testi)

Kalıtsal bir metabolik hastalıktır.... » Devamını Okuyun!

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Önce idrar yolları nedir, onu tanıyalım. Yukarıdan aşağı doğru sıralarsak en üstte böbrekler vardır. Böbreklerde yapılan idrarı aşağıya taşıyan üreter... » Devamını Okuyun!

Hemofili

Kalıtsal bir hastalık olan hemofili ıamayla ortaya çıkan hastalıkların de bilinen en eski örneğidir. ... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi