0-12 YAŞ » BESLENME

« önceki sayfaya dön

Bırakın İstediğini Yesin

Çoğu ebeveyn çocuğunun iştahsız olduğundan, yemek yemekten nefret ettiğinden, çok  sık  kustuğundan  şikayetçidir ve çocuklarının aç kalacağını, aç kaldığını, zayıf olduğunu düşünmektedir.
Yemek yemek insanoğlunun severek yaptığı bir davranıştır ve her davranış gibi büyük ölçüde görerek, öğrenilir; yani eğer evde çok yemek seçen ve düzensiz yeme alışkanlığı olan biri var ise çocuk ister istemez onu kendine model alabilir.  Çocuğumuz yemek yemeyi henüz sevmeye başlamamış olsa da  ailenin ayrı yemek vakitleri olmalı ve hep birlikte masaya oturulmalıdır.

Bir diğer önemli nokta ise çocuğumuzu, bebeğimizi kesinlikle yemek konusunda zorlamamaktır. Verdiğimiz yemeği  o an sevmeyebilir, sevmediği yemeği o an denemeyi bırakıp daha sonra tekrar denemelidir, onun yerine başka alternatif verilmeli onu da istemiyor ise asla peşinden  dolanarak yemek yedirmeye zorlanmamalıdır. Çünkü dediğimiz gibi yemek zevk veren ve severek yapılan bir davranıştır ve eğer zevk alması gereken bir davranış çocuğa istemediği anda, istemediği şekilde yapılıyorsa bu çocuğumuzda ciddi problemlere sebep verebilir ki bu yaptığımız taciz davranışıyla eşdeğer duruma gelmiş demektir.

Eğer çocuğunuza sürekli zorlayarak yemek yedirdiyseniz  ve iş çıkılmaz bir yol aldı ise (çocuk ağlama nöbeti geçiriyor, kendini kusturuyorsa) ona zaman verin; bırakın istediği şeyleri yesin. Bu çikolata, kraker meyve vb. Her ne ise sevdiği bir süre serbest bırakın ki çocuğumuz yemeğin sevilebilecek bir şey olduğunu öğrensin ve yemekten zevk alsın…
 
 

 
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kreş / Anaokuluna Başlayan Çocukta Uyum Süreci

Kreş/Anaokuluna başlama hem aile için, hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. ... » Devamını Okuyun!

Çocuk ve TV

NEDEN TV İZLEMEYELİM..... » Devamını Okuyun!

0-3 Yaş Eğitim

Bebeğin yaşamı boyunca onu etkileyecek gelişimlerin en başında bilişsel gelişim vardır.... » Devamını Okuyun!

Pika Sendromu (Yabancı Madde Yeme Alışkanlığı)

Yenilebilir olmayan kireç, toprak, kil, kum, saç, boya, yapıştırıcı, kağıt gibi maddeleri yeme ile ilgili bir davranış bozukluğudur.... » Devamını Okuyun!

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)... » Devamını Okuyun!

Çocuğunuz Anaokuluna Başlamaya Hazır mı?

Acaba çocuğumuzu anaokuluna kaç yaşında başlatmalıyız? Erken yaşta okula başlaması halinde ileride okuldan sıkılır mı? Henüz erken mi? Ya okula alışam... » Devamını Okuyun!

Aşı Takvimi

Üniversiteler Tarafından Önerilen Aşı Takvimi... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi