GELİŞİM » SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM

« önceki sayfaya dön

3 Yaş Çocuğunun Espri Anlayışını Geliştirmek

3 yaşındaki çocuğunuz basit şakaları ve hokkabazlıkları çok sever.Yaşamın komik taraflarını görebilme ve absürd durumları fark edebilme kabiliyeti bir çocuğun konuşma becerileriyle birlikte gelişir.
 
Kaygısızlık çok çekici bir özelliktir  ve çocuğunuzun şaka yapabilme ve gülme kabiliyeti başkalarıyla kurduğu olumlu ilişkileri güçlendirir.

Onu Güldürecek Şeyler:
*Küçük çocuklar,yüzgeçli hayvan ya da bacaklı araba gibi birlikte olmaması gereken şeyleri gördüklerinde gülerler.
 
*Büyüklerin üzerlerinin yapışkan bir maddeyle kaplanması,ayaklarının kayması ve düşmeleri gibi kaypak ve sakar hareketlere bayılırlar ve bu tür görüntüler ona büyüklerin kazayla karşı karşıya gelebilme kavramını sevdirir. Eğer söz konusu kişi siz veya yine ona yakın biriyse bundan daha da çok hoşlanır.
 
*Basit şakalar,komik surat şekilleri,basit saklanmalar ile ce-e oyunları yaptığınızda ve komik hikayeler anlattığınızda bol bol güler.
 
*Sizinle karşılıklı şakalaşmaktan hoşlanır ve zamanla şakacı olmayı ve birisiyle dalga geçmeyi  öğrenir.
 
Örneğin,saklambaç oyununda saklandığında siz onu ararken veya sakladığı eşyalarınızı aramanızı seyrederken kıkırdamasını zor durdurur.Bu kıkırdama,çocuğunuzun sizin bakış açınızı anlayabildiğini gösterir.
 
Siz sakladığı bir eşyanızı,mesela anahtarlarınızı ararken kendini sizin yerinize koyabilir şakalaşmak güzel olmasına rağmen bu tür esprilerin,çocuğunuzda daha sonraki yaşlarda ortaya çıkabilecek,bir başkasıyla alay etmeyi içeren davranışlardan farklı olduğunu unutmamanız ve bu tür davranışları onaylamamanız gerekir.
 
Bu yaşlarda çocuğunuzun kafası hangi duruma gülmenin doğru olduğu konusunda karışabilir.
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Bebeklik Döneminde (0-2 Yaş) Fiziksel Gelişim

Bebeklerin doğumdaki büyüklükleri ve doğumdan sonraki büyüme hızları, onların genel gelişimleri hakkında bize bilgi verir .... » Devamını Okuyun!

Fiziksel Gelişim Nedir?

Bireyin sağlıklı yaşaması ve davranış kazanması bedensel gelişimi ile yakından ilgilidir.... » Devamını Okuyun!

Altı Yaş

6 yaş: Yerde top zıplatabilir, ... » Devamını Okuyun!

Ahlak Gelişimi

Ahlak gelişimi; bireyin küçük yaşlardan başlayarak toplum tarafından beğenilen, kabul edilen doğru davranışları yapmasıdır. ... » Devamını Okuyun!

Gelişim Nedir?

Gelişim bireyin; öğrenmesi, anlaması, duyması, konuşması, etrafıyla ve kendisiyle ilişkileri, yürümesi, el kol hareketleri, oyunları gibi özelliklerin... » Devamını Okuyun!

3-6 Yaş Fiziksel Gelişim

3-6 Yaş Fiziksel Gelişim... » Devamını Okuyun!

Çocuklarda Prososyal Davranışlar

olumlu kişiler arası ilişkiler?? olarak da adlandırılabilir.... » Devamını Okuyun!

Gelişimsel Ölçek ve Tarama Testleri

Gelişimsel Ölçek ve Tarama Testleri... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi