GELİŞİM » DİL GELİŞİMİ

« önceki sayfaya dön

Dil Gelişimi

2 yaş çocuğunun konuşması yabancılarca bile kolay anlaşılabilir ancak hala pek çok çocuksu öğe içerir.

Sözcük dağarcığı hızla gelişmektedir. İki sözcüklü cümleler kurabilir.
 
Sık sık "Kim?" ve "Niçin?" sorularını sorar.
En zor kavrayabildiği sözcükler kendi ile ilgili zamirlerin yerinde kullanılmasıdır.
Yoğun duygulanıma yol açan durumlarda kekeleme oldukça yaygın ama geçicidir.
Tuvalet gereksinmesini uygun zaman ve yerde dile getirip önceden haber verebilir.
2 buçuk yaşından itibaren kelime dağarcığı 200 ya da daha fazla sözcüğe ulaşır. Beni, bana, ben ve sen zamirlerini doğru olarak kullanabilir.
 
3 yaş çocuğunun dil gelişimi
Bu dönem konuşma dil kullanımı becerileri açısından zengin bir dönemdir. Çocuğunuz bu yaşta sizi dikkatlice dinler ve söylediğiniz her şeyi anlayabilir. Üç ve hatta beş kelimelik cümleler kurar. bu beceriler bazı çocuklarda daha önce gelişir. Birçok harfi, özellikle de kendi isminde olan harfleri tanıyabilir, alfabeden bazı harfleri ve hatta ona söylemiş olduğunuz ninnileri söyleyebilir. Kelime hazinesi gün geçtikçe gelişir. Duyduğu her yeni kelimeyi tekrarlamaya eğilimli olacağından kullanmasını istemediğiniz kelimeleri onun yanında söylemeyin.

3 yaşındaki çocuğunuz etrafını saran dünya hakkında meraklı olur. Her şeyi bilmek ister ve kısa zamanda en sevdiği kelime “Neden?”  olacağından bu kelime sayesinde büyük fikirlerin kapılarını aralayabilir.”Gökyüzü neden mavi?”,”Neden dedem şapka takıyor?”gibi. Bazen çok yorucu olsa da her zaman çocuğunuzun sorularını cevaplamaya çalışın. Eğer bir süre sonra cevaplayacağınızı söylerseniz, bu sözünüzü gerçekten tutun.

3 yaşındaki çocuğunuzun diksiyonu bebeksi olur ve bazen peltek peltek konuşabilir. Bir kelimeyi yanlış telaffuz ettiğinde veya gramer hatası yaptığında onu açıkça düzeltmemeniz çok daha iyi olur. Düzeltmek yerine ona cevap verirken o kelimeyi siz doğru şekilde kullanın ve mümkünse detaylandırarak onun öğrenebilme şansını kuvvetlendirin.

Çocuğunuzun konuşmasını ve dil becerisini geliştirmek için onunla sık sık konuşun. Konuşurken onunla mümkün olduğunca göz teması kurun. Bazı yeni kelimelerin seslerini daha yüksek söylemeye ihtiyaç duyabilirsiniz, ama ton olarak yetişkin tonlamasıyla konuşun.

Duygular ve ruh halleri hakkında konuşun. Bir hikâyedeki kahramanın içinde bulunduğu durumda neler hissettiği hakkında konuşabilirsiniz. Mesela hikâye kahramanının oyuncak ayısını kaybettiğinde ne hissettiğini. Bu tür diyaloglar hem erkek hem kız çocuklarının yararınadır ancak özellikle erkek çocukları açısından çok önemlidir. Çünkü erkek çocukları bazen duygular hakkında konuşma isteği olmadan ve onları ifade edecek kelimeleri ifade edecek kelimeleri öğrenmeden büyürler.

Çocuğunuzla harf oyunları oynayın. Mıknatıslı harfler ve üzerinde harfler olan küpler veya puzzle’lar çocuğunuzun ilgisini çeker. Bu oyuncakların üzerinde ki yazıların küçük harfli olması daha iyidir çünkü çocuğunuz yazmaya başladığında küçük harfli olması daha iyidir çünkü çocuğunuz yazmaya başladığında küçük harfleri kullanacaktır.
 
Ona ninniler söyleyin. Bu çocuğunuzun konuşma ritimlerini öğrenmesi açısından önemlidir. Ninnilerin içindeki tekrarlar sesleri kolayca anlamasını sağlar.

Beraber kukla oynayın. Ele veya parmağa geçirilen kuklalarla oynanan oyunlar çocuğunuzun hayal gücünü meşgul eder ve yeni durumlarda diyalog oluşturabilmesi için onun kelime hazinesi geliştirmesini sağlar.

Canı istemediği zaman çocuğunuzu konuşmaya veya oyun oynamaya zorlamayın. Bazen daha içedönük veya yorgun olabilir.
 

 

 

 Çocuk Gelişimcisi Ebru AYYILDIZ 
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Bebeklik Döneminde (0-2 Yaş) Fiziksel Gelişim

Bebeklerin doğumdaki büyüklükleri ve doğumdan sonraki büyüme hızları, onların genel gelişimleri hakkında bize bilgi verir .... » Devamını Okuyun!

Fiziksel Gelişim Nedir?

Bireyin sağlıklı yaşaması ve davranış kazanması bedensel gelişimi ile yakından ilgilidir.... » Devamını Okuyun!

Altı Yaş

6 yaş: Yerde top zıplatabilir, ... » Devamını Okuyun!

Ahlak Gelişimi

Ahlak gelişimi; bireyin küçük yaşlardan başlayarak toplum tarafından beğenilen, kabul edilen doğru davranışları yapmasıdır. ... » Devamını Okuyun!

Gelişim Nedir?

Gelişim bireyin; öğrenmesi, anlaması, duyması, konuşması, etrafıyla ve kendisiyle ilişkileri, yürümesi, el kol hareketleri, oyunları gibi özelliklerin... » Devamını Okuyun!

3-6 Yaş Fiziksel Gelişim

3-6 Yaş Fiziksel Gelişim... » Devamını Okuyun!

Çocuklarda Prososyal Davranışlar

olumlu kişiler arası ilişkiler?? olarak da adlandırılabilir.... » Devamını Okuyun!

Gelişimsel Ölçek ve Tarama Testleri

Gelişimsel Ölçek ve Tarama Testleri... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi