0-12 YAŞ » 0-3 YAŞ

« önceki sayfaya dön

Bebeklikte Cinsel Eğitim

Cinsel Eğitim Nedir ve Ne Zaman Başlamalıdır? 

Cinsel eğitim; bireyin fiziksel, duygusal ve cinsel gelişimini anlaması, olumlu bir kişilik kavramı geliştirmesi, insan cinselliğine, başkalarının haklarına, görüş ve davranışlarına saygılı bir bakış açısı edinmesi ve değer yargıları geliştirmesidir.

Ayrıca cinselliğin kişiler arasındaki öneminin algılanmasına; erkeklik, dişilik kavramları, cinselliğe ilişkin toplumsal norm ve değerler hakkında bilgi edinilmesine; bireylerin cinsel uyumu bozacak, korku, utanç ve suçluluk gibi psikolojik duygulardan uzaklaşmasına; sevmeye yetenekli kişilerin yetiştirilmesine yardımcı olur.

Çoğu anne baba bebekleri olacağını öğrendiklerinde hemen cinsiyet tahmini ve tercihleri yapmaya başlarlar. Aslında bebeğin cinsiyetini düşündükleri bu ilk andan itibaren cinsel eğitimin başladığı söylenebilir. Yakın zamanda tanıştığımız ultrason gibi bazı yöntemlerle günümüzde doğumdan önce bebeğin cinsiyeti öğrenilebilmektedir. Bundan sonra bebeğin odası, giysileri, oyuncakları, biberonları hatta annenin hastanede giyeceği geceliğin rengi bile bebeğin cinsiyetine göre ayarlanmaya çalışılmaktadır. Buda cinsel eğitimin gizli bir şekilde ve aynı zamanda aslında bilinçsiz olarak başladığını düşündürmektedir. Çünkü anne baba, henüz bebeği doğmadan onun cinsiyetine bağlı düşünce ve tutumlar geliştirmişlerdir. O halde anne babalar açısından cinsel eğitimin hamilelik döneminde ya da en geç doğumla başladığı söylenebilir. Bu plansız ve bilinçsiz eğitim bebekle oynanan oyunlarda, ona hitap şeklinde, giysilerinde, oyuncaklarında hep sürer gider.

Çocuk biraz büyüyüp yaklaşık iki buçuk üç yaş civarında iken cinsellikle ilgili ilk sorusunu sorduğunda anne babalar telaşa kapılır, şaşırır hatta bir kısmı korku duyar oysa cinsel eğitim gerçekte çoktan başlamıştır, ancak anne baba ilk kez somut olarak karşılaşmaktadır. Bu anlamda da bilinçli cinsel eğitimin ilk sorularla yaklaşık iki buçuk, üç yaş civarında başladığı söylenebilir

Çocuklara cinsel eğitim verilmediğinde gerçekleri kendileri bulmaya çalışacaklardır. Bu durumda anne babanın istemediği kişilerden bilgi edinebilirler, gözetleme, takip etme yolarına başvurabilirler, yaşıtlarından bilgiler alabilirler. Tüm bu durumlarda yanlış sonuçlara ulaşma olasılığı çok yüksektir. Bu da ileride geliştirecekleri cinsel tutumlarda çekingenlik, suçluluk, korku, utanç, kızgınlık ve tutukluğa yol açabilir. Bu nedenle cinsel eğitim şansa ve fırsatlara bırakılmamalı, önce aile içinde sonra okul öncesi eğitim kurumlarında ve daha sonra eğitimin diğer tüm basamaklarında mutlaka ele alınmalı, gereken önem verilemelidir.

Cinsel konular konuşulurken nelere dikkat edilmeli;

• Rahat ve sakin bir ortam seçilmeli

• Savunucu veya özür dileyici ses tonuyla konuşmamalı

• Şok olmuş, şaşırmış, rahatsız olmuş yüz ifadesi olmamalı

• Göz kontağı kurulmalıdır.

• “Nereden bulursun böyle soruları” , “aklın fikrin bu işlerde” gibi küçümseyici cümleler kullanılmamalıdır. (“bende senin yaşındayken bunu merak etmiştim, doğrusu iyi bir soru” gibi ifadeler kullanılabilir).

• Sorunun yanıtı bilinmediğinde “bunu ben de bilmiyorum ama en kısa zamanda öğrenip sana söylemeye çalışacağım denilebilir.

• Herkesin bedeni çok özeldir ve kendisine aittir fikri çocuklara kazandırılmalıdır.

Artan, İsmihan; Bayhan, Pınar(2004) Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Morpa-İstanbul

Çocuk Gelişimcisi Ebru AYYILDIZ 

YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kreş / Anaokuluna Başlayan Çocukta Uyum Süreci

Kreş/Anaokuluna başlama hem aile için, hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. ... » Devamını Okuyun!

Çocuk ve TV

NEDEN TV İZLEMEYELİM..... » Devamını Okuyun!

0-3 Yaş Eğitim

Bebeğin yaşamı boyunca onu etkileyecek gelişimlerin en başında bilişsel gelişim vardır.... » Devamını Okuyun!

Pika Sendromu (Yabancı Madde Yeme Alışkanlığı)

Yenilebilir olmayan kireç, toprak, kil, kum, saç, boya, yapıştırıcı, kağıt gibi maddeleri yeme ile ilgili bir davranış bozukluğudur.... » Devamını Okuyun!

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)... » Devamını Okuyun!

Çocuğunuz Anaokuluna Başlamaya Hazır mı?

Acaba çocuğumuzu anaokuluna kaç yaşında başlatmalıyız? Erken yaşta okula başlaması halinde ileride okuldan sıkılır mı? Henüz erken mi? Ya okula alışam... » Devamını Okuyun!

Aşı Takvimi

Üniversiteler Tarafından Önerilen Aşı Takvimi... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi