0-12 YAŞ » BESLENME

« önceki sayfaya dön

Gaz ve Kabızlık Sorunları

Bebeklerde Sık Görülen Bir Sorun: Gaz Sancıları (İnfantil Kolik)

Sağlıklı doğan bebekler genellikle sorunsuz büyür. Onların en büyük dileği karınlarının doyması ve yakınlarının şefkatli ilgili ve bakımıdır. Bunu da en iyi anne ve babaları sağlar. Bebekler büyürken bazı ufak tefek sorunlar çıkarabilirler. Bu sorunlardan bir tanesi belki de anne baba için en önemlisi gaz sancılarıdır.
İnfantil kolik adını verdiğimiz gaz sancıları ilk 3 aylık dönemde görülür.
 
İlk 40 günde çok yoğundur. Özellikle akşam saatlerinde ayaklarını karnına çekerek ızdıraplı bir şekilde ağlarlar. Ağlarken renkleri kızarır, hava yuttuklarından dolayı gaz sancıları artabilir.Anne, baba ve yakınlar çok üzüntülü bazen de panik içindedirler.
 
Önce şunu belirtmekte yarar vardır. Gaz sancılarının çocuğa zararı yoktur. Ağlamaktan fıtık ,bebek çatlaması gibi sorunlar olmaz. Genellikle sağlıklı çocuk belirtisi sayılır.
Kolik döneminde özellikle anneye destek olmak çok önemlidir. Hatta doğumdan önce anne kolik hakkında bilgilendirilirse ve bu konuda eğitilirse panik daha az olmaktadır. Ailede panik olmayınca çocukta gaz sancısı daha az görülmektedir.Huzurlu aile otamında ve sakin davranışlarda çocuk daha huzurludur ve özgüven geliştirmede daha başarılı olunmaktadır.
 
Bebek koliklerinin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Bebek barsaklarının süte karşı bir nevi uyumu sağlanmakta bu da gaz sancıları şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bebek sindirim sisteminin düzenlenmesi sırasında, mide barsak rahatsızlıklarına ağlayarak yanıt vermektedir.
 
Gaz sancıları anne sütü ile veya karışık beslemede de görülebilir. Bebekleri her durumda uygun şekilde beslemeye devam etmek çok yararlıdır. Gaz sancıları iştahı etkilemez.
 
Yalnız her beslemeden sonra çocukların sırtını hafif bir şekilde tıpışlayarak veya ovarak gazını çıkarmaya çalışmak yararlı olur. Bu sırada çocuklara yumuşak bir ses tonu ile konuşmak, ninniler söylemek veya müzik dinletmek (klasik müzik veya ney ve ud ile hazırlanan enstrümental müzik) gaz sancılarını azaltır.
 
Daha yoğun gaz sancılarında akşam üstleri anne baba birlikte özel arabaları ile bebeği gezdirirlerse gaz sancılarının kaybolduğunu göreceklerdir. Burada araba motorunun sesi ve titreşimi gaz sancılarını azaltmakta ve bebek daha huzurlu olmaktadır. Belki de bebek anne rahmindeki sağlanan ortamı araba içinde bulmakta bu nedenle de mutlu olmaktadır.
Bazan elektrik süpürgesinin veya fön makinasının verdiği ses de gaz sancıların azaltabilmektedir.

Eczanelerde pek çok gaz giderici ilaç, çay vs. bulunmaktadır. Bunları kullanmakta sakınca yoktur, ancak gaz sancılarını tam olarak ortadan kaldırma olanağı yoktur.
Bebek mamalarının bazıları gaz sancılarını en alt düzeyde tutacak şekilde hazırlanmıştır. Anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda bu mamalar kullanılabilir.
Sonuç olarak normal gelişen bir bebekte gaz sancısı kaçınılmazdır. Bu durumda yukarda belirtilen öneriler yapıldıktan sonra ortalama 3 ay sabırlı olmak ve bu koliği bebeğin büyüme sancısı veya gülün dikeni olarak kabullenmek, bebekle birlikte yaşamın tadını çıkarmakta yarar vardır.
 
Prof. Dr. Sırrı Bektaş
YASAL UYARI : www.gelisimuzmani.com'un içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. www.gelisimuzmani.com sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır.

Sizde Yorum Yapın!

Adınız Soyadınız
:
E-Mail Adresiniz
:
Yorum Başlık
:
Yorumunuz
:Bu Yazıyla İlgili Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

En Çok Okunan Yazılar

Kreş / Anaokuluna Başlayan Çocukta Uyum Süreci

Kreş/Anaokuluna başlama hem aile için, hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. ... » Devamını Okuyun!

Çocuk ve TV

NEDEN TV İZLEMEYELİM..... » Devamını Okuyun!

0-3 Yaş Eğitim

Bebeğin yaşamı boyunca onu etkileyecek gelişimlerin en başında bilişsel gelişim vardır.... » Devamını Okuyun!

Pika Sendromu (Yabancı Madde Yeme Alışkanlığı)

Yenilebilir olmayan kireç, toprak, kil, kum, saç, boya, yapıştırıcı, kağıt gibi maddeleri yeme ile ilgili bir davranış bozukluğudur.... » Devamını Okuyun!

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)

Dbt+ Polio (Difteri, Boğmaca, Tetanos Ve Çocuk Felci)... » Devamını Okuyun!

Çocuğunuz Anaokuluna Başlamaya Hazır mı?

Acaba çocuğumuzu anaokuluna kaç yaşında başlatmalıyız? Erken yaşta okula başlaması halinde ileride okuldan sıkılır mı? Henüz erken mi? Ya okula alışam... » Devamını Okuyun!

Aşı Takvimi

Üniversiteler Tarafından Önerilen Aşı Takvimi... » Devamını Okuyun!
GelisimUzmani.Com web sitesi;
Gelisimuzmani.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz.

Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine baslanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.

Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.

İlgili Linkler;
» Site Kullanım Koşulları » Gizlilik Politikası » Üyelik Sözleşmesi